آخرین گزارش از وضعیت دریاچه ارومیه/ آبگیری مناسب بود؟

آخرین گزارش از وضعیت دریاچه ارومیه/ آبگیری مناسب بود؟

به گزارش خبرگزاری سیپکس از وزارت نیرو، سیف الله آقابیگی مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب با تشریح اقدامات پیشگیرانه وزارت نیرو به منظور مدیریت بارش ها و جلوگیری از خسارت سیلاب اظهار داشت: مدیریت خوب و اقدامات پیشگیرانه مجموعه وزارت نیرو در ستاد و استان ها موجب شد در بارش های اخیر، بخش زیادی از ظرفیت منابع آبی سدهای کشور آبگیری شود.

آقابیگی افزود: استان های کرمان، بوشهر، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان، اصفهان، به ویژه استان خوزستان، استان های شمال و شمال غرب کشور، استان هایی بودند که بارش های بیشتری دریافت کردند به طوری که در استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان میزان بارش ها به بیش از 230 میلیمتر افزایش پیدا کرد و شاهد یک جریان بسیار پیوسته و غیرخسارت آفرین در مناطق مختلف کشور بودیم.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب اضافه کرد: بر همین اساس، تعداد قابل توجهی از مخازن سدهای کشور به حداکثر پرشدگی رسید و در برخی استان ها همچون کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه و کردستان شاهد سرریز سدها بودیم.

وی خاطرنشان کرد: این ورود قابل توجه آب به مخازن سدهای کشور به پایداری تامین آب برای مصارف مختلف در فصول گرم پیش رو، به مسیولان برای تامین نیازهای مردم اطمینان بیشتری می دهد.

بالاترین حجم سیلاب های ثبت شده درسد دز و حوضه چرخه کارون

آقابیگی با اشاره به حجم سیلاب های ثبت شده در بارش های نوروزی اظهار داشت: بالاترین حجم سیلابی که در این دو سامانه بارشی رخ داد، در ورودی سد دز در استان خوزستان با 3 هزار مترمکعب در ثانیه رخ داد.

وی با بیان اینکه ورودی سدهای حوضه چرخه کارون بالای 1500 مترمکعب در ثانیه بوده است، گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز ورودی بیش از 1100 مترمکعب در ثانیه بوده است که موجب پر شدن کامل ظرفیت سد کوثر شده است.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب با اشاره به تاثیر دو سامانه بارشی اخیر در کشت محصولات کشاورزی نیز عنوان کرد: این بارش ها در آبیاری کشت های دیم که نیاز به آب تکمیلی داشت و همچنین کشت های آبی که در غیاب بارندگی، آب مورد نیاز آن باید از مخازن سدهای تامین می شد، موثر بود و موجب شد که برای چندین نوبت آبیاری، آب در سدها ذخیره شود تا در ادامه فصل بهار و حتی تابستان، ضریب بهتری برای تامین آب داشته باشیم.

آقابیگی، اقدامات وزارت نیرو به ویژه شرکت مدیریت منابع آب در بخش ستادی و شرکت های آب منطقه ای را متمرکز بر اقدامات پیشگیرانه خواند و اذعان کرد: پیش رهاسازی هایی که با هدف مدیریت حجم مناسب آب در مخازن سدها برای کنترل سیلاب صورت گرفت، اطلاع رسانی های به موقع به جوامع هدف و همچنین استفاده از ظرفیت مشارکت دستگاه های اجرایی ذیربط و مسیول در مدیریت سیلاب، موجب شد که علی رغم ترددهای قابل توجه نوروزی و کثرت گردشگران و مسافران، خوشبختانه با کاهش جدی خسارت و البته عبور از بحران سیل بدون هیچ گونه تلفات انسانی روبرو بودیم.

وی خاطرنشان کرد: قصد و اراده مجموعه وزارت نیرو در مدیریت سیلاب، رسیدن به مرحله ای از اقدامات پیشگیرانه است که از تلفات انسانی جلوگیری شده و میزان خسارت به زیرساخت ها و اراضی مردم نیز به حداقل ممکن کاهش پیدا کند که این مهم، مستلزم استمرار همکاری متقابل همه دستگاه ها است.

رهاسازی های هدفمند، اکوسیستم های آبی را احیا کرد

آقابیگی با اشاره به استحصال خوب بارش ها در مخازن سدهای کشور نیز گفت: جانمایی مخازن سدها در مناطقی است که منابع آب پایدار و شیرین در رودخانه های بالادستی در جریان است.

وی افزود: مدیریت مخازن سدها از ابتدای سال آبی 1402 ـ 1403 به منظور جمع آوری قطره قطره نزولات جوی با هدف کمک به تامین مصارف مختلف با اولویت تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی و همچنین تامین نیازهای زیست محیطی صورت گرفته است.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب خاطرنشان کرد: در بارندگی های اخیر با رهاسازی هدفمند به منظور مدیریت نزولات جوی و آب های شیرین، اکوسیستم های آبی مناطق مختلف کشور اعم از تالاب ها، استخرها و به ویژه دریاچه ارومیه آبگیری مناسبی داشت.

223223

آخرین گزارش از وضعیت دریاچه ارومیه/ آبگیری مناسب بود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آخرین گزارش از وضعیت دریاچه ارومیه/ آبگیری مناسب بود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آخرین گزارش از وضعیت دریاچه ارومیه/ آبگیری مناسب بود؟"، کلیک کنید.