آلاینده های خوزستان باید با ضوابط قانونی و شرعی پیگیری شوند

آلاینده های خوزستان باید با ضوابط قانونی و شرعی پیگیری شوند

سیپکس/خوزستان نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از مقوله های مهم حکمرانی، حکمرانی در حوزه بهداشت عمومی است و وظایف درون سازمانی مدیران در حوزه حکمرانی سلامت از دیگر وظایف کمتر نیست، لذا نباید تنها پاسخگو در این حوزه بود و باید در کنار آن، جنبه مطالبه گری نیز وجود داشته باشد تا شاخص های سلامت عمومی در استان خوزستان رشد پیدا کنند.

آیت الله عباس کعبی در نشست با هیات رییسه و مدیران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که امروز (29 فروردین ماه) به منظور بررسی آخرین وضعیت ارایه خدمات بهداشتی و درمانی در استان خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیستم مراقبت بهداشتی جزو کشورهای پیشرفته به حساب می آید. رسیدن به شاخصه های انسان سالم، بسیار ارزشمند است اما در این حوزه بیشتر باید با مردم گفت وگو کرد، چرا که مردم از خیلی مسایل مطلع نیستند.

 به گزارش سیپکس، وی ادامه داد: غیر از وظایف ذاتی و سنتی شامل صدور گواهی تولد و دریافت خدمات پیشگیری و غربالگری تا دریافت خدمات درمانی در سطوح مختلف در مراجعه به مراکز درمانی و بهداشتی، بیمارستان های عمومی و تخصصی، تلاش برای ارایه خدمات بازتوانی و امثالهم به شکل دیگری از طریق تضمین کیفیت مواد غذایی مرتبط با مقوله انسان سالم، می توان گفت که از بدو تولد تا فوت و حتی بعد از فوت با مساله سلامت درگیر هستیم و نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود.

 عضو مجلس خبرگان رهبری خطاب به مدیران دانشگاه خاطرنشان کرد: شما به عنوان تشکیلات، متولی امر بهداشت عمومی و مراقبت های بهداشتی باید مطالبه گر بهداشت عمومی از دستگاه های عمومی استان خوزستان و کشور باشید و رصد و پایش بهداشت عمومی و عوامل ورودی و خروجی موثر بر امر بهداشت، مورد انتظار است.

 وی یادآور شد: آلاینده ها تهدید کننده سلامت مردم هستند و باید برای آن چاره ای اندیشیده شود. بحث آلودگی های بهداشتی آب، فاضلاب و زیرساخت های شهری، تولید بیماری های آشکار و غیر آشکار و مخاطرات ناشی از آن ها، یک فریادگر می خواهد که در دستگاه های عمومی شما هستید و با شجاعت و بر اساس ضوابط قانونی و طبق شرع باید آن را دنبال کرد.

 آیت الله کعبی یادآور شد: شما باید گزارشگر وضعیت عمومی بهداشت باشید و بخشی از رصد، پایش و مطالبه گری بایستی به دستگاه های ذی ربط هشدار داده شود و با دادستانی ها و بازرسی استان ارتباط برقرار شده و حقوق عامه مطالبه شود.

 وی یادآور شد: بحث بهداشت یکی از حقوق عامه ای است که حتی به دستگاه های امنیتی مثل اطلاعات و سپاه باید گزارش و به دستگاه های عالی نظام نیز رونوشت داده شود.

 عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: یکی از مقوله های مهم حکمرانی، حکمرانی در حوزه بهداشت عمومی است و وظایف درون سازمانی مدیران در حوزه حکمرانی سلامت از دیگر وظایف کمتر نیست، لذا نباید تنها پاسخگو در این حوزه بود و باید در کنار آن، جنبه مطالبه گری نیز وجود داشته باشد تا شاخص های سلامت عمومی در استان خوزستان رشد پیدا کنند که این امر حتی از تاسیس بیمارستان تخصصی و جذب اعتبارات نیز مهم تر است و لازمه آن، کار ستادی بسیار قوی می باشد.

 وی عنوان کرد: بخشی از تقوا، تقوای عمومی است و بخشی از تقوای عمومی، تقوای در حوزه انجام وظیفه در حفظ امنیت جانی، بهداشتی، روحی و روانی جامعه است.

 آیت الله کعبی گفت: از دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انتظار می رود در راستای یکی از مطالبات مهم رهبری گام برداشته و بر اساس قانون در قسمت 4 بند 2 از سیاست های کلی سلامت با مضمون تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاست های اجرایی و مقررات، ارگان های دیگر را به تهیه پیوست سلامت برای طرح های کلان توسعه ای ملزم کند که باید ریز و عملیاتی و شامل کدهای مشخص باشد.

 وی ادامه داد: سیاست های کلی سلامت شامل اولویت پیشگیری بر درمان و عملیاتی کردن آن، روزآمد نمودن برنامه های بهداشتی و درمانی، کاهش مخاطرات با آلودگی های تهدید کننده سلامت مبتنی بر شواهد معتبر علمی، تهیه پیوست سلامت برای طرح های کلان توسعه ای، اصلاح و تکمیل نظام های پایش، نظارت و ارزیابی برای صیانت قانونمند از حقوق مردم و بیماران و اجرای صحیح این سیاست های کلی است. 

 عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: بحث سلامت روحی و روانی یکی از وظایف و مسیولیت های پنهان حوزه کاری شما است که عدم توجه به آن، جامعه را دچار رنج می کند، چراکه مسایلی از قبیل مشکلات معیشتی، تنگنایی ها، ناکارآمدی ها و غیر معیارمند بودن خدمات عمومی در حوزه های مختلف باعث شده اند که مردم ناراحت باشند، به گونه ای که ناراحتی عده ای در حد افسردگی و حتی بالاتر از آن بوده و سلامت روحی و روانی آنها را تهدید می کند.

 آیت الله کعبی گفت: دو عنصر ایمان و امید باعث می شوند که سلامت روحی و روانی جامعه ارتقا پیدا کند و باید برای بالا بردن امید جامعه، چاره اندیشید.

 وی افزود: بخشی از مطالعات در حوزه روانشناسی باید فراتر از روانشناسی در حوزه بالینی بوده و به منظور جلوگیری از اشاعه مشاوره های غیر علمی به آحاد جامعه که خود تهدید کننده سلامت روحی و روانی جامعه هستند، بایستی به روانشناسی اجتماعی و سیاسی نیز توجه ویژه ای شود.

 عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: بعضی از این مشاوره ها در قالب فرقه های نوظهور و نحله های مدعی عرفان در دو حوزه شرقی و غیر شرقی که همگی آنها وهابی و احمد الحسنی نبوده و معنویت های نوپدید، ادعایی و کاذب هستند و گاه دیده شده طیف وسعی از جمعیت در حدود 50 هزار نفر درگیر یک آدم شیاد هستند و در مواردی حتی به جاهای خطرناک سوق داده می شود که نباید از کنار آن به راحتی گذشت و باید به آن توجه خاص صورت گیرد.

 آیت الله کعبی گفت: به عبارتی کسانی که می خواهند در امور مختلف مخصوصا در حوزه مسایل خانواده به مردم مشاوره دهند باید به شکلی از دستگاه های مربوطه نظیر وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی مجوز اخذ نمایند و در صورت تایید صلاحیت، به آنها اجازه فعالیت داده شود.

 وی با اشاره به اینکه تعدادی بیکار بی سواد و باسواد در استان خوزستان زندگی می کنند و امکان اشتغال همه آن ها در بخش دولتی وجود ندارد، گفت: اگر چه صنایع بالا دستی در استان باعث بالا بردن تولید ناخالص ملی شده و این یک امتیاز محسوب می شود اما متاسفانه این امر هیچ عایدی برای مردم خوزستان ندارد.

آیت الله کعبی گفت: بخش های سلامت، بهداشت و آموزش پزشکی در حوزه جهش تولید با مشارکت مردم می توانند مشارکت داشته باشند تا معضل مهم بیکاری حل شود که با نگاه به اقتصاد دانش بنیان در بخش خصوصی به عنوان یکی دیگر از عرصه های مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری و ایجاد شغل، باید در راستای حل مشکل بیکاری استان حرکت کرد. 

پایان خبر سیپکس 

آلاینده های خوزستان باید با ضوابط قانونی و شرعی پیگیری شوند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آلاینده های خوزستان باید با ضوابط قانونی و شرعی پیگیری شوند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آلاینده های خوزستان باید با ضوابط قانونی و شرعی پیگیری شوند"، کلیک کنید.