احتمال افزایش 25 درصدی بودجه طرح «امنیت غذایی» / جزییات یارانه حمایتی کودکان دچار سوء تغذیه

احتمال افزایش 25 درصدی بودجه طرح «امنیت غذایی» / جزییات یارانه حمایتی کودکان دچار سوء تغذیه

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن اشاره به اینکه تاکنون 135 هزار کودک تحت پوشش طرح امنیت غذایی قرار گرفته اند، از احتمال افزایش حدود 25 درصدی بودجه این طرح نسبت به سال گذشته خبر داد.

دکتر احمد اسماعیل زاده در گفت وگو با سیپکس، در توضیح طرح امنیت غذایی کودکان زیر پنج سال اظهار کرد: این طرح توسط دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت با کمک کمیته امداد انجام شد. در این طرح کودکان زیر پنج سالی که درگیر اختلال رشد بودند، به کمیته امداد معرفی می شدند و پس از ارزیابی اقتصادی و ارزیابی رشد آن ها، افرادی که در دهک های پایین اقتصادی جامعه قرار داشتند، از سوی کمیته امداد برای خرید اقلام غذایی کمک مالی دریافت می کردند.

وی به برخی اشکالات در اجرای این برنامه از جمله ناکافی بودن مبلغ حمایتی و همچنین عدم کنترل بر این موضوع که آن مبلغ برای خریداری اقلام مورد نیاز کودک صرف می شود یا خیر، اشاره کرد و افزود: بر همین اساس نیز با همکاری سازمان برنامه وبودجه، وزارت بهداشت و وزارت رفاه طی سال گذشته، طرح جدید امنیت غذایی کودکان اجرایی شد که خوشبختانه تاکنون نیزبه خوبی انجام شده است.

جزییات طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال دچار سوء تغذیه

اسماعیل زاده در این باره افزود: در این طرح هم مبلغ حمایتی به میزان 10 الی 12 برابر افزایش یافت و هم شناسایی کودکان 6 ماه تا پنج ساله ای که با اختلال رشد مواجه هستند از طریق بهورزان، مراقبین سلامت و کارشناسان تغذیه در تمام شبکه های بهداشت درمانی کشور انجام و کد ملی آن ها استخراج می شود و از طریق وزارت بهداشت در اختیار وزارت رفاه قرار می گیرد و وزارت رفاه نیز این افراد را ارزیابی اقتصادی و ارزیابی رشد می کند و اگر کودکی که دچار اختلال در رشد است در دهک های یک تا هفت باشد، تحت پوشش طرح امنیت غذایی کودک قرار می گیرد.

یارانه 1میلیون تومانی برای کودکان دارای اختلال رشد در 5 دهک اول

به گفته مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، در این طرح کودکانی که در دهک های یک تا پنج هستند مبلغ یک میلیون تومان و کودکان دهک شش و هفت مبلغ 600 هزارتومان یارانه در قالب کالابرگ الکترونیکی دریافت می کنند. این مبلغ در کارت های کالابرگ ذخیره می شود و ما نیز می توانیم کنترل کنیم و سرپرست خانوار نمی تواند آن مبلغ را برای خرید چیزی به غیر از اقلام مشخص شده برای کودک هزینه کند.

16 قلم مواد غذایی که شامل یارانه حمایتی می شوند

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: این اقلام بر اساس تامین پروتیین و کالری مورد نیاز، اقلامی همچون برنج، مرغ، گوشت، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات و … بین 11 تا 16 قلم مواد غذایی است که بتواند نیازهای مادران باردار و شیرده و کودکان را به پروتیین و املاح تامین کند.

وی تاکید کرد: بنابراین تمام خانواده هایی که کودکان شان درگیراختلال رشد است، آموزش می بینند تا با توجه به نیاز کودک شان چگونه اقلام مورد نیاز را خریداری کنند. از آغاز این طرح حدود شش ماه گذشته است و ما از دانشگاه ها داده های این بازه زمانی را دریافت و بررسی می کنیم تا بدانیم کودکانی که تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند، چه شرایطی دارند. اسفندماه این نامه را ارسال کردیم که صورت وضعیت را ارسال کنند و بررسی اولیه نتیجه گزارشات حاکی از آن است که این اقدام نتیجه بخش بوده است.

135هزار کودک زیر 5سال تحت پوشش طرح امنیت غذایی

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه پس از ارزیابی کامل، گزارشات کامل را در اختیار مردم قرار خواهیم داد، گفت: بر اساس آخرین آمار 135 هزار کودک در کشور تحت پوشش این طرح قرار داشتند. در دور دوم اجرای این طرح نیز کد ملی ها را جمع آوری می کنیم و در اختیار وزارت رفاه قرار می دهیم.

احتمال افزایش 25 درصدی اعتبار طرح امنیت غذایی کودکان

وی درباره دور دوم اجرای این طرح نیز گفت: سازمان برنامه و بودجه این وعده را داده است که بودجه این طرح حدود 25 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد تا بتوانیم کودکان بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم و این طرح کمک کند که سوء تغذیه را در کشور به طور کامل از بین ببریم و هیچ کودکی دیگر مشکل اختلال در رشد نداشته باشد.

اسماعیل زاده در پایان صحبت هایش همچنین درباره طرح حمایت از مادران باردار و شیرده اظهار کرد: این طرح با همکاری بنیاد علوی و دفتر بهبود تغذیه انجام می شد که با توجه به ماده 24 قانون جوانی جمعیت، این طرح توسط همکاران ما در مرکز جوانی جمعیت با کمک بنیاد علوی، بنیاد رضوی و وزارت رفاه بر اساس اقلام غذایی که دفتر بهبود تغذیه برای بهبود وضعیت تغذیه مادران باردار و شیرده تعیین کرده، انجام می شود. 

پایان خبر سیپکس

احتمال افزایش 25 درصدی بودجه طرح «امنیت غذایی» / جزییات یارانه حمایتی کودکان دچار سوء تغذیه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "احتمال افزایش 25 درصدی بودجه طرح «امنیت غذایی» / جزییات یارانه حمایتی کودکان دچار سوء تغذیه" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "احتمال افزایش 25 درصدی بودجه طرح «امنیت غذایی» / جزییات یارانه حمایتی کودکان دچار سوء تغذیه"، کلیک کنید.