از دزفول تا پاستور؛ محمد مخبر کیست؟

از دزفول تا پاستور؛ محمد مخبر کیست؟

نام محمد مخبر درست در بحبوحه کرونا بود که بر سر زبان ها افتاد، اما او سال های دورتر از کرونا دستی در میدان سیاست جمهوری اسلامی ایران داشت.

به گزارش سیپکس، سیپکس نوشت: «در صورت فوت، عزل، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رییس جمهور یا در موردی که مدت ریاست جمهوری پایان یافته و رییس جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده یا امور دیگری از این قبیل، معاون اول رییس جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسیولیت های وی را بر عهده می گیرد.»؛ این نص صریح قانون اساسی است که اصل 131 آن را به طور واضح در وضعیت اضطراری برای اداره قوه مجریه مطرح می کند. «محمد مخبر» همان فردی است که با توجه به سانحه روز یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 و شهادت هشتمین رییس جمهوری ایران، مصداق اصل 131 قانون اساسی شد.

محمد مخبر را بشناسید

نام ” محمد مخبر” درست در بحبوحه کرونا بود که بر سر زبان ها افتاد و نامش با واکسن “برکت” گره خورد، اما او سال های دورتر از کرونا دستی در میدان سیاست جمهوری اسلامی ایران داشت.

«محمد مخبر دزفولی» تیرماه سال 1334 در دزفول زاده شد. پدر او حجت الاسلام علامه عباس مخبر، از وعاظ و منبری های سرشناس است. دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در دزفول و اهواز سپری کرد، و پس از آن راهی دانشگاه شد.

مخبر مدرک کارشناسی مهندسی برق، کارشناسی ارشد مدیریت با گرایش سیستم ها و دکترای مدیریت و برنامه ریزی توسعه اقتصادی دارد، همچنین در رشته حقوق بین الملل نیز دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا است.

حضور رسمی او در عالم سیاست به سال های ابتدایی پیروزی انقلاب 57 و آغاز جنگ تحمیلی ایران و عراق باز می گردد؛ همان زمان که سپاه پاسداران در خوزستان کار خود را آغاز کرده بود؛ در آن مقطع محمد مخبر به عنوان مسیول بهداری سپاه دزفول منصوب شد و در تمام 8 سال جنگ ایران و عراق این سمت را بر عهده داشت. بعد از پایان جنگ، مدیرعامل شرکت مخابرات دزفول، معاون اجرایی شرکت مخابرات استان خوزستان و سپس مدیر عامل این شرکت شد. او دوره ای هم معاونت استانداری خوزستان را بر عهده داشت.

فعالیت های محمد مخبر وقتی جدی تر شد که در دوران ریاست «محمد فروزنده» بر بنیاد مستضعفان او برای سمت معاونت حمل و نقل این بنیاد به پایتخت فراخوانده شد؛ البته این تنها سمتی نبود که مخبر در بنیاد مستضعفان به عهده داشت بلکه، ریاست هییت مدیره بانک سینا که زیر نظر بنیاد مستضعفان فعالیت می کرد، از دیگر منصب هایی بود که در این مدت به او سپرده شد.

در همان سال ها محمد مخبر به عنوان نایب رییس هیات مدیره ایرانسل منصوب شد و این سمت نیز در کارنامه او ثبت شد.

ستاد اجرایی فرمان امام و شرکت دارویی برکت
سال 86 به وِیژه تیرماه آن یکی از بهترین سال ها برای محمد مخبر باشد چراکه در این تاریخ بود که رهبری حکم ریاست بر ستاد اجرایی فرمان امام را به نام او زد.

قدم بعدی محمد مخبر در سایه ستاد اجرایی فرمان امام تاسیس موسسه دانش بنیان برکت بود که زیر نظر این ستاد راه اندازی شد و آوازه اش در بحران همه گیری کووید-19 در ایران پیچیده شد که دلیل آن به سرانجام رساندن پروژه ساخت واکسن کوو ایران برکت بود که دختر محمد مخبر نخستین فردی معرفی شد که این واکسن را تزریق کرد.

قدم در راه پاستور
بعد از پیروزی ابراهیم رییسی در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری درب تازه ای در عالم سیاست به روی محمد مخبر باز شد و در روز 17 مرداد، پنج روز بعد از تنفیذ ابراهیم رییسی، به عنوان معاون اول رییس جمهور منصوب شد.

البته ارتقای او در میدان سیاست بعد از انتصابش به معاون اولی متوقف نشد و در شهریور 1401 با حکم رهبر ایران به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد و بر کرسی این نهاد تصمیم گیرنده تکیه زد.

مخبر بر مسند ریاست جمهوری
30 اردیبهشت 1403 همه چیز برای دولت سیزدهم تغییر کرد و مهمترین تغییر برای «محمد مخبر» بود. سفر ناتمام رییس جمهور و هیات همراهش وضعیت پیچیده ای را به وجود آورد.

شهادت ابراهیم رییسی و خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری بار دیگر درست مثل سال 1360، رجوع به اصل 131 قانون اساسی را رقم زد. همان ماده ای که بر اساس آن، با حکم رهبری انقلاب معاون اول رییس جمهور تا برگزاری انتخابات و انتخاب رییس جمهورجدید، ریاست بر قوه مجریه به عهده او قرار می گیرد.

حکم رهبر انقلاب که امروز دوشنبه 31 اردیبهشت 1403 به نام محمد مخبر امضا شد، به طور کامل این قانون را جاری و ساری کرد. در متن این حکم آمده است: جناب آقای مخبر طبق اصل 131 قانون اساسی در مقام مدیریت قوه ی مجریه قرار می گیرد و موظف است به همراهی روسای قوای مقنّنه و قضاییه ترتیبی دهند که ظرف حداکثر پنجاه روز رییس جمهور جدید انتخاب شود.

پایان خبر سیپکس

از دزفول تا پاستور؛ محمد مخبر کیست؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از دزفول تا پاستور؛ محمد مخبر کیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از دزفول تا پاستور؛ محمد مخبر کیست؟"، کلیک کنید.