اسکلت های بدون سر که از یک مقبره سر بیرون آوردند!/ عکس

غزال زیاری: اخیرا در تیارپ سوید، یکی از قدیمی ترین اتاق های تدفین سنگی در تمام اسکاندیناوی یافت شده که قدمت آن به دوره نوسنگی اولیه و حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد.

نکته جالب توجه اینجاست که با وجودی که هیچ نشانه ای از مرگ خشونت آمیز در این اسکلت ها دیده نمی شود، اما هیچ یک از این اجساد، جمجمه ندارند و محققان هنوز مطمین نیستند که چه داستانی در پس این ماجرا وجود دارد.

در ابتدا ، تمرکز گروهی از محققان که در حال بررسی و تحقیق درباره این اتاق های تدفین بودند، بر این موضوع بود که یکی از قدیمی ترین مکان های “میز یا اتاق تدفین سنگ (دلمن)” اسکاندیناوی را پیدا کرده اند. اما بعد از گذشت مدتی، نکته دیگری توجه آنها را جلب کرد: هیچ یک از اسکلت ها، جمجمه و استخوان ران نداشتند.

کارل گوران سیوگرن، باستان شناس معروف دراین باره گفت:« جمجمه ها و استخوان های بزرگ این اسکلت ها وجود نداشتند و به نظر می رسد که از قبر برداشته شده بودند. ما نمی دانیم که آیا این موضوع به رسم و رسوم تدفین آن دوره برمی گردد یا داستان دیگری در پشت آن نهفته است.»

dolmen-sweden.jpg

محققان بر این باور هستند که این قبرها در تیارپ سوید، به دوره نوسنگی اولیه و 3500 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردند و از عصر حجر دست نخورده باقی مانده اند. اما در جریان این دوره طولانی، اتفاقاتی برای جمجمه ها رخ داده است. در اتاق تدفین، مقادیر زیادی استخوان های دست و پا و قطعاتی از دنده ها و اجزای کوچکتری مثل دندان ها یافت شدند ولی تعدد استخوان های بزرگ خیلی کمتر است.

سیوگرن ادامه داد:« این با آنچه ما عموما در گورهای سنگی می بینیم، متفاوت است؛ معمولا استخوان های کوچک تر دست و پا از بین می روند.»

اعضای این تیم مطالعه ای برروی این یافته انجام دادند که نتیجه آن در مجله باستان شناسی نوسنگی منتشر شد. طبق این مقاله، گروهی از دانشگاه گوتنبرگ و دانشگاه کیل معتقدند که سنت ها و آیین های آن زمان ممکن است در ایجاد این شرایط نقش داشته باشند.

پای جنایت در میان نیست

حالا بررسی ها و آزمایش های انجام شده برروی استخوان ها حاکی از آن است که در این فضا بقایای دست کم ده ها فرد، از نوزادان گرفته تا افراد بالغ قرار داده شده بود. البته اعضای این تیم مطمین نیستند که این افراد چطور مرده اند و هیچ دلیلی وجود ندارد که اثباتی بر بریده شدن سر آنها ( و یا جنایتی تلخ و وحشتناک) باشد. سیوگرن ادامه داد:« ما هیچ آسیب و مصدومیتی برروی بدن افراد مدفون شده ندیدیم؛ پس بعید می دانیم که بحث خشونت در میان بوده باشد. ولی ما به بررسی DNA آنها ادامه خواهیم داد و مشخص خواهد شد که آیا آنها مبتلا به بیماری خاصی بوده اند یا خیر؟»

در منطقه کشاورزی Falbygden، چنین سبک قبرهایی رایج به نظر می رسند ولی مقبره یافت شده در تیارپ، در نوع خود بی نظیر است. به نظر می رسد که قدمت این مقبره حدودا 200 سال بیشتر از دیگر مقبره های موجود در منطقه است و از همین رو این مقبره، یکی از قدیمی ترین اتاق های تدفین سنگی در اسکاندیناوی به حساب می آید. در عین حال ساخت و ساز آن کمی متفاوت است و دارای یک “طاقچه کوچک” در هر انتهاست که این مورد، در معماری به کار رفته در آن دوره، مرسوم نبوده.

Low-Res_excavation-of-an-early-dolmen-in-Falbygden.jpg

این طور به نظر می رسد که افراد دفن شده در اتاق تدفین سنگی تیارپ، کشاورز بوده اند ولی اعضای تیم تحقیقاتی به دنبال اطلاعات بیشتری هستند. آنها قصد دارند تا به بررسی DNA های موجود پرداخته تا اطلاعات بیشتری درباره بازمانده های اسکلت ها به دست بیاورند و هدف آنها از انجام تمام این کارها، بازسازی روابط خانوادگی این افراد است تا شاید نشانه هایی از بیماری خاصی در آنها دیده شود.

این نتایج ممکن است دلیل مرگ این افراد را برای محققان روشن کند؛ ولی نحوه دفن آنها بدون جمجمه، ابهامی است که احتمالا بی جواب خواهد ماند.

منبع: popularmechanics

227227

اسکلت های بدون سر که از یک مقبره سر بیرون آوردند!/ عکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسکلت های بدون سر که از یک مقبره سر بیرون آوردند!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسکلت های بدون سر که از یک مقبره سر بیرون آوردند!/ عکس"، کلیک کنید.