اعیاد یهودی؛ بهانه ای برای خشونت و تشدید شهرک سازی صهیونیست ها در قدس

صهیونیست ها در حالی این روزها به بهانه عید یهودی «پسح» در حال هتک حرمت مسجدالاقصی هستند که مقامات محلی فلسطین تاکید کرده اند اعیاد یهودیان به ویژه عید پسح به مناسبتی برای خشونت علیه فلسطینی ها و تلاش برای تشدید شهرک سازی در قدس اشغالی و همچنین تغییر واقعیت مسجدالاقصی تبدیل شده است.

به گزارش سیپکس، دکتر «سعید یقین» معاون وزیر امور قدس در این باره به «العربی الجدید» اعلام کرد: «نه تاریخ باستان و نه تاریخ معاصر شاهد سوء استفاده از دین برای اعمال خشونت علیه مردمان تحت حاکمیت استعمار، مانند کاری که اسراییل انجام می دهد، نبوده است. این اعیاد یهودی، اعم از مذهبی و رسمی، آسیب های سازمان یافته و برنامه ریزی شده ای به قدس به طور کلی  فلسطین وارد می کند.»

وی گفت: هدف از این خشونت مذهبی آرام کردن فلسطینی ها در قدس و پذیرش چهره یهودی برای این شهر مقدس است و اشغالگران می خواهند این هویت جعلی را به زور بر شهر تحمیل کنند.

یقین افزود: اسراییل در سطح کابینه، احزاب، انجمن های مذهبی و شرکت های شهرک سازی درصدد تغییر هویت قدس به عنوان پایتخت خود است، بنابراین از اعیاد یهودیان برای حذف فلسطینی ها سوء استفاده می کند.

وی ادامه داد: برجسته ترین کاری که انجمن های شهرک سازی انجام داده اند، تلاش مستمر آنها برای تشدید تهاجمات به مسجدالاقصی است که تحت حمایت نیروهای اشغالگر اسراییل انجام می شود. از آغاز تعطیلات عید پسح یهودیان در سه شنبه گذشته، حدود سه هزار شهرک نشین به صحن های مسجدالاقصی یورش بردند و نگهبانان مسجد مبارک الاقصی و فعالان، چندین تلاش شهرک نشینان را برای آوردن حیوانات به الاقصی به منظور قربانی کردن ناکام گذاشتند. پلیس رژیم اشغالگر مدعی است که تعدادی از آنها را دستگیر کرده است، اما آنچه در میدان اتفاق می افتد این است که نیروهای اشغالگر از شهرک نشینان محافظت می کنند.

«عمر الکسوانی» مدیر مسجدالاقصی نیز در این باره به العربی الجدید اعلام کرد: در ایام تعطیلات یهودیان، اشغالگران به دنبال تحمیل واقعیت های جدید با زور هستند و نیروهای پلیس نیز از اقدامات جنجالی و تحریک کننده آنها حمایت می کنند و نمازگزاران فلسطینی را مورد تعرض و ضرب و شتم قرار می دهند.

اعیاد یهودی؛ بهانه ای برای خشونت و تشدید شهرک سازی صهیونیست ها در قدس

وی افزود: در کنار این محدودیت ها، نیروهای اشغالگر به ضرب و شتم، بازداشت و تبعید از مسجدالاقصی و محله قدیمی قدس همزمان با حملات شهرک نشینان به فلسطینی ها می پردازند.

الکسوانی ادامه داد: حملات و ضرب و شتم انجام شده توسط پلیس رژیم اشغالگر به یک اتفاق روزمره تبدیل شده است و آنها روزانه تلاش می کنند تا نمازگزاران و کارگران اداره اوقاف اسلامی را از مسجدالاقصی بیرون کنند. این حملات اخیراً در ایام تعطیلات اعیاد یهودی، به ویژه توسط شهرک نشینان افراطی که از مناسبت های مذهبی برای محاصره مسجدالاقصی استفاده می کنند، تشدید شده است.

طبق گفته الکسوانی، تخلفات شهرک نشینان به اشغال مسجدالاقصی وجه قانونی نمی دهد؛ چراکه آنچه در آن و آنچه در زیر آن و اطراف آن است، ملک خصوصی مسلمانان است. علی رغم همه تلاش ها برای تخلیه مسجدالاقصی و سوء استفاده از اعیاد یهودی برای تحمیل تقسیم زمانی و مکانی به آن، اما این معادله ای که اشغالگران روی آن شرط بندی می کنند با شکست مواجه می شود.

این مقام فلسطینی همچنین گفت: شهرک نشینان به دنبال تحمیل معادله «خشونت» به عنوان عنوانی برای مرحله بعدی هستند، اما اگر حمایت پلیس از آنها نباشد، نمی توانند آن را عملی کنند.

اعیاد یهودی؛ بهانه ای برای خشونت و تشدید شهرک سازی صهیونیست ها در قدس

وی همچنین اضافه کرد: اگرچه بیم گسترش تجاوزات شهرک نشینان با تهدید به ذبح قربانی در صحن های مسجدالاقصی وجود دارد، اما به دلیل مقاومت فلسطینی ها در داخل مسجد، آنها از اجرای این تهدیدات عقب نشینی می کنند.

 الکسوانی همچنین می گوید: این اقدامات اشغالگران تنها باعث افزایش اصرار فلسطینی ها برای حضور در داخل مسجد الاقصی و از بین بردن نقشه های اشغالگران و شهرک نشینان افراطی آن می شود.

«عبدالسلام عواد» محقق در امور قدس و اماکن مقدس به العربی الجدید گفت: هدف واقعی اشغالگران آسیب رساندن به مسجدالاقصی و در نهایت تخریب آن به منظور برپایی «معبد کذایی» یهودیان است.

شهرک نشینان و انجمن های شهرک سازی ایده ایجاد معبد ادعایی را ترویج می کنند و چندین سال است که در تلاش برای تحمیل تقسیم زمانی و مکانی در مسجدالاقصی هستند.

پایان خبر سیپکس

اعیاد یهودی؛ بهانه ای برای خشونت و تشدید شهرک سازی صهیونیست ها در قدس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعیاد یهودی؛ بهانه ای برای خشونت و تشدید شهرک سازی صهیونیست ها در قدس" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعیاد یهودی؛ بهانه ای برای خشونت و تشدید شهرک سازی صهیونیست ها در قدس"، کلیک کنید.