انقلابی که فرهنگ انسان ساز اسلام را صادر کرد

یادداشت؛

انقلابی که فرهنگ انسان ساز اسلام را صادر کرد

اکنون در سال 1403 و با حرکت جوانان دانشجوی آمریکایی علیه رژیم غاصب صهیونیستی و گرایش آنان به اسلام، بیش از پیش مفهوم صدور انقلاب روشن شده است.

خبرگزاری علم و فناوری سیپکس- *مجتبی جعفری؛ بعد از قیام 15 خرداد و در ادامه پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) یکی از مفاهیمی که امام راحل از روز های نخست انقلاب بر آن تاکید داشتند، مسیله صدور انقلاب بود. عده ای منظور امام را نفهمیدند یا درصدد تحریف سخن ایشان برآمدند؛ اما بیان امام خمینی(ره) در این زمینه گویاست. ایشان می فرمایند: اینکه می گوییم باید انقلاب ما به همه جا صادر بشود، این معنی غلط را از او برداشت نکنند که ما می خواهیم کشورگشایی کنیم، معنی صدور انقلاب ما این است که همۀ ملت ها بیدار بشوند و همۀ دولت ها بیدار بشوند و خودشان را از این گرفتاری که دارند و از این تحت سلطه بودنی که هستند و از اینکه همۀ مخازن آن ها دارد به باد می رود و خودشان به نحو فقر زندگی می کنند نجات بدهد. (صحیفه امام)

اما این نگاه به هیچ وجه، رویاپردازی نبود. این از اندیشه زلال اسلامی که امام راحل تجلی آن بود، پدید آمده بود به همین دلیل می فرمود: من با اطمینان می گویم: اسلام ابرقدرت ها را به خاک مذلت می نشاند، اسلام موانع بزرگ داخل و خارج محدودۀ خود را یکی پس از دیگری برطرف و سنگر های کلیدی جهان را فتح خواهد کرد. (صحیفه امام)

آری آنچه امام راحل می دید تحول درونی انسان ها بود که منجر به ظهور خورشید باشکوه مهدویت خواهد شد؛ بنابراین می فرمود: امیدواریم که این انقلاب یک انقلاب جهانی بشود و مقدمه برای ظهور حضرت بقیه الله ـ ارواحنا له الفداء ـ باشد. (صحیفه امام)

خلف صالح امام خمینی (امام خامنه ای) نیز در این زمینه بیانات روشنگرانه ای دارند که ذیلا به آنها اشاره می شود: ایشان می فرمایند: صدور انقلاب، یعنی صدور فرهنگ انسان ساز اسلام و صدور صفا و خلوص و تکیه و اصرار بر ارزش های انسانی.1368/04/19

در واقع نقطه مشترکی وجود دارد بین اصرار بر ارزش های انسانی از یک طرف و جهانی شدن نهضت از طرف دیگر. اگر انقلاب اسلامی جهانی شده و می شود به همین دلیل است که روی نقطه مشترک همه انسان ها یعنی ارزش های جهانی انگشت گذاشته است. امام خامنه ای بر این نکته تصریح فرموده اند: یک نقطه دیگر از نقاط روشن خط امام، جهانی بودن نهضت است. امام نهضت را جهانی می دانست و این انقلاب را متعلق به همه ملت های مسلمان، بلکه غیر مسلمان معرفی می کرد. امام از این ابایی نداشت. این غیر از دخالت در امور کشورهاست، که ما نمی کنیم؛ این غیر از صادرکردن انقلاب به سبک استعمارگران دیروز است که ما این کار را نمی کنیم، اهلش نیستیم؛ این معنایش این است که بوی خوش این پدیده رحمانی باید در دنیا پراکنده شود، ملت ها بفهمند که وظیفه شان چیست، ملت های مسلمان بدانند که هویتشان چگونه است و کجاست.1389/03/14

آری یکی از مفاهیم بلند اسلامی مفهوم فطرت است. فطرت انسان ها با آزادگی آشناست و هر کجا این ندا شنیده شود به سوی آن خواهند رفت و انقلاب اسلامی این پیام را برای بشریت داشت.

امام خامنه ای در این زمینه می فرمایند: امّت اسلامی نسیم بیداری را حس کرده و عطر بازگشت به معارف اسلام را بوییده است. همه اینها از آن نهضت عظیمی که شما مردم به راه انداختید و از آن مرد بزرگ و آسمانی که توانست این اقیانوس را متلاطم و این دل ها را آگاه کند (امام راحل عظیم الشّان) سرچشمه می گیرد؛ آنها هم فهمیده اند. دشمنی آنها با شما و امام و انقلاب اسلامی و نظام اسلامی به خاطر این است که می دانند چشمه ای از این جا جوشش کرده و به همه دنیای اسلام سرریز شده است. گفتند انقلاب را صادر نکنید؛ ما گفتیم انقلاب مگر کالاست که انسان آن را صادر کند؟! انقلاب مثل بوی خوش گلهاست؛ خودش صادر می شود. انقلاب مثل باد بهاری است؛ خودش فضا های گرفته و متعفّن را عوض و جابه جا می کند. 1382/02/10

امام خامنه ای نیز چون آنچه در این کشور رخ داد را چهره حقیقی اسلام می دانند معتقدند این حرکت به تحقق کامل اسلام در جهان منتهی خواهد شد: 
بدانید آینده این کشور و آینده این قرن، متعلّق به اسلام و قرآن است. دشمنان خیال نکنند که خواهند توانست سر و تهِ این انقلاب را که چند سالی است اسباب زحمتشان شده است، به گونه ای جمع کنند؛ نخیر، این گونه نیست. این یک بنای مبارک و شجره طیبه ای است که «اصل ها ثابت و فرع ها فی السماء توتی اکل ها کل حین باذن ربّها» “.1377/09/25

از نکات بسیار مهم در بیانات امام خامنه ای این است که انقلاب صادر شده است و البته این جملات را ایشان در اوایل دهه هفتاد فرموده اند. ایشان می فرمایند: دشمن به ما می گوید چرا انقلابتان را صادر می کنید؟ ما در جواب دشمن می گوییم انقلابمان را صادر نمی کنیم. انقلاب ما صادر شد و گذشت و تمام شد! شما در مقابل یک عمل انجام شده قرار دارید. صدور انقلاب به معنای صدور یک کالا نیست که به طور دایم، آن هم به وسیله اشخاص بخواهد ادامه داشته باشد. صدور یک فکر و یک اندیشه، به معنای آن است که آن اندیشه، صحیح است و دل انسان ها را در اکناف عالم، به خود جذب می کند. این کار انجام گرفت و روزبه روز آثارش را در دنیا حتّی بعد از رحلت امام بزرگوار ما نشان می دهد. 1372/03/14

آنچه رخ داده است و البته حاصل انقلاب باشکوه اسلامی ایران است بیداری فطرت انسان ها است و امام خامنه ای به این مطلب اشاره کرده اند: امروز، روزی است که دنیای اسلام بیدار شده است و مسلمانان در سراسر عالم، احساس عزت و سربلندی می کنند. آن روز که مسلمانان در هر نقطه عالم، از ابراز مسلمانی خود خجالت می کشیدند، گذشت. امروز مسلمانان به مسلمانی خود افتخار می کنند، و این به خاطر قدرت و عظمت انقلابی است که با دست توانای رهبر بزرگ و امام عظیم الشان ما و با فداکاری و ایثار اعجاب انگیز ملت بزرگ ایران در این نقطه ی حساس عالم به وقوع پیوست و دنیا را مبهوت کرد. 1368/04/22

و اکنون در سال 1403 و با حرکت جوانان دانشجوی آمریکایی علیه رژیم غاصب صهیونیستی و گرایش آنان به اسلام، بیش از پیش مفهوم صدور انقلاب روشن شده است. امام خامنه ای در نامه ای که خطاب به جوانان آمریکایی نوشتند فرمودند: شما اکنون در طرف درست تاریخ – که در حال ورق خوردن است- ایستاده اید. شما اکنون بخشی از جبهه مقاومت را تشکیل داده اید. (نامه رهبر انقلاب به دانشجویان حامی مردم فلسطین در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا، پنجم خرداد 1403)

و حقیقتاً نام دیگری جز صدور انقلاب تا قلب آمریکا بر این حرکت نمی توان نهاد. به حول و قوه الهی شاهد فتح قلعه های باقیمانده مستکبران به دست انسان های حق جو و زمینه سازی ظهور امام عصر خواهیم بود. ان شاء الله.

*مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان

انقلابی که فرهنگ انسان ساز اسلام را صادر کرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انقلابی که فرهنگ انسان ساز اسلام را صادر کرد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انقلابی که فرهنگ انسان ساز اسلام را صادر کرد"، کلیک کنید.