این روزهای بورس ،هر روز بدتر از دیروز

این روزهای بورس ،هر روز بدتر از دیروز

به گزارش سیپکس در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران، شاخص کل بورس تهران با افت 0.87 درصدی همراه شد و در سطح 2 میلیون و 64 هزارواحدی کار خود را به اتمام رساند. شاخص هموزن نیز در معاملات دیروز، کاهش 0.52 درصدی را تجربه کرد. در فرابورس نیز شاخص اصلی این بازار با افت یک درصدی همراه شد. همچنین در جریان دادوستدهای نخستین روز از هفته، 486 میلیاردتومان پول حقیقی از گردونه معاملات سهام و حق تقدم خارج شد.

دنیای اقتصاد نوشت:ارزش معاملات خرد بازار نیز که شامل سهام و حق تقدم می شود، رقم هزار و 396 میلیاردتومان را ثبت کرد. بررسی آمار و ارقام نشان می دهد که شاخص کل از ابتدای سال افت 5.99 درصدی را تجربه کرده و این روند منفی در شاخص هایی که در دل خود به نمادهای کوچک بازار نیز بها می دهند، دوچندان است. افت 9.02 درصدی شاخص هموزن و همچنین کاهش 12.38 درصدی شاخص کل فرابورس از ابتدای سال تا پایان روز معاملاتی گذشته ،گواهی بر این مدعا است.

در بازارهای موازی چه می گذرد؟

انتظارات افزایشی در بازارهای موازی نیز در هفته های اخیر فروکش کرده و دیگر بازارها نیز روند آرام و بی سر و صدایی را سپری می کنند. سکه رفاه در بورس کالا در روز گذشته با کاهش 1.03 درصدی همراه شد و در قیمت 39 میلیون و 724 هزارتومان میان خریداران و فروشندگان دست به دست شد. دلار در بازار آزاد نیز در پله های ابتدایی کانال 59 هزارتومان معامله می شود و آرامش حاکم بر این بازار منجر به آرامش در دیگر بازارها شده است. به نظر می رسد که بازارهای دارایی همچنان چشم انتظار تعیین تکلیف شدن وضعیت انتخابات ریاست جمهوری هستند که در هشتم تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد. به نظر می رسد بعد از مشخص شدن وضعیت ریاست جمهوری ایران، بازارها کم کم به استقبال تحولات مربوط به انتخابات ایالات متحده خواهند رفت و طبیعتا این موضوع نیز بازارها را به شدت متاثر خواهد ساخت.

عبور از بنگاه داری و توجه به سهامداری

روز گذشته، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت وگوی اختصاصی با «سنا» اعلام کرد؛ شرکت های زیرمجموعه این وزارتخانه راهی بازار سرمایه خواهند شد و عبور از بنگاه داری و توجه به سهامداری، دو برنامه مهم سال 1403 این وزارتخانه خواهند بود. صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش همکاری های این وزارتخانه با سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تقویت بازار سرمایه یکی از بسترهای مهم مشارکت مردم در تولید و اقتصاد است که این مهم با ورود شرکت های جدید به بورس برای سال 1403 پیگیری می شود. وی همچنین تاکید کرد؛ با توجه به تجربه ورود کالاها به بورس طی سالیان گذشته، از عرضه کالاهای جدید به بورس استقبال می کنیم.

وضعیت صندوق ها

بررسی بازدهی صندوق های اهرمی در روزهای اخیر نشان می دهد که هر 5 صندوق اهرمی حاضر در بازار در یک ماه اخیر افت بیش از 10 درصد را ثبت کرده اند. این صندوق ها با توجه به ریسک بالایی که در دل خود دارند، همواره نوسانات بیشتری نسبت به شاخص های بازار تجربه می کنند. در ماه های اخیر این صندوق ها تبدیل به لیدر بازار شده بودند و حال و روز بازار در روزهای بعدی با توجه به سیمای این صندوق ها قابل پیش بینی بود، بنابراین افت قیمتی این صندوق ها در هفته های اخیر گویای این نکته است که فعالان بورس فعلا هیچ چشم انداز مثبتی برای آینده بازار متصور نیستند. بررسی روند ورود و خروج پول حقیقی به صندوق های سرمایه گذاری در سال جاری نشان می دهد که از ابتدای سال جاری تا پایان روز معاملاتی گذشته، 3 هزار و 782 میلیارد تومان پول حقیقی وارد صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت شده است و صندوق های طلا نیز میزبان هزار و 728 میلیارد تومان پول حقیقی بوده اند، در مقابل اما وضعیت در صندوق های مبتنی بر سهام چندان جالب نیست و از ابتدای سال فقط 316 میلیاردتومان پول وارد صندوق های اهرمی شده و از صندوق های سهامی نیز 257 میلیاردتومان پول حقیقی خارج شده است.

این روزهای بورس ،هر روز بدتر از دیروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این روزهای بورس ،هر روز بدتر از دیروز" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این روزهای بورس ،هر روز بدتر از دیروز"، کلیک کنید.