این علایم نشان می دهد دچار اختلال خواب هستید

این علایم نشان می دهد دچار اختلال خواب هستید

آفتاب نیوز :

تحقیقات اخیر نشان می دهد افرادی که دارای یک یا چند علامت بی خوابی هستند، در مقایسه با افراد بدون علایم، 16 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی هستند. این تحقیق شامل بیش از 31 هزار شرکت کننده با میانگین سنی 61 سال بود که پیش از شروع تحقیق، هیچ سابقه سکته مغزی نداشتند و به طور متوسط 9 سال تحت نظر بودند. از شرکت کنندگان پرسیده شد که چند وقت یک بار به سختی به خواب می روند، آیا در طول شب به طور منظم از خواب بیدار می شوند، آیا در بیدار شدن خیلی زود و ناتوانی در به خواب رفتن مجدد مشکل دارند یا خیر و اینکه چقدر در صبح احساس خواب آلودگی می کنند.

بر اساس پاسخ های شرکت کنندگان و دیگر اطلاعات موجود، محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که علایم بی خوابی، به ویژه بی خوابی شدید داشتند، در طول مطالعه بیشتر در معرض سکته مغزی بودند. در طی این مطالعه، متغیر هایی مانند مصرف الکل، سیگار کشیدن و سطح فعالیت بدنی نیز مورد بررسی قرار گرفتند.

پس از کنترل عواملی که در خطر سکته مغزی نقش دارند، محققان دریافتند افرادی که دارای پنج تا هشت نشانه از اختلال بی خوابی هستند، در مقایسه با افرادی که بی خوابی ندارند، 51 درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. افرادی که دارای یک تا چهار علامت بودند نیز در مقایسه با افرادی که هیچ علامتی از بی خوابی نداشتند، 16 درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی بودند.

علایم بی خوابی شامل مشکل در به خواب رفتن، از خواب پریدن در طول شب، صبح خیلی زود بیدار شدن، احساس خواب آلودگی در طول روز، اضطراب، افسردگی و تحریک پذیری، مشکلات حافظه و تمرکز است.

خواب ناکافی و بی کیفیت می تواند فشار خون طبیعی را در طول خواب شبانه مختل کند و منجر به افزایش فشار خون شود. فشار خون بالا یک ریسک فاکتور مهم برای سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی به شمار می آید. بی خوابی و سایر اختلالات خواب بر سیستم گردش خون نیز تاثیر منفی دارند. در سایر تحقیقات نیز روابطی بین خواب ناکافی و اختلالاتی مانند دیابت، بیماری قلبی و زوال عقل گزارش شده است.

نتایج کلی تحقیقات نشان می دهد که بهبود کیفیت خواب از طریق درمان می تواند به کاهش این خطر کمک کند. مدیریت و درمان بی خوابی در سنین پایین تر یک راه موثر برای پیشگیری از سکته در سنین بالاتر است. به گفته متخصصان، رعایت بهداشت خواب، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، راه های کلیدی برای کاهش تاثیر منفی اختلالات خواب، کاهش خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی هستند.

داشتن حدود هفت ساعت خواب کامل در طول شب با کاهش میزان ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

به گفته متخصصان، گاهی اوقات افراد مدت زیادی ست که با اختلال خواب دست و پنجه نرم می کنند، اما فکر می کنند که این حالت طبیعی است؛ در صورتی که اینطور نیست و شما باید به دنبال درمان این موضوع باشید.

راه های زیادی وجود دارد که می توان علایم بی خوابی را مدیریت کرد؛ از جمله مصرف دارو، اما متخصصان معمولاً توصیه می کنند ابتدا یک گزینه غیردارویی را امتحان کنید. گاهی اوقات مراجعه به یک روانشناس یا تلاش برای درمان شناختی رفتاری، در درمان اختلالات خواب اثربخش است.

این علایم نشان می دهد دچار اختلال خواب هستید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این علایم نشان می دهد دچار اختلال خواب هستید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این علایم نشان می دهد دچار اختلال خواب هستید"، کلیک کنید.