این غذاها را همراه دارو نخورید

این غذاها را همراه دارو نخورید

به گزارش سیپکس،برخی از غذاها می توانند با داروها تداخل داشته باشند و بر اثربخشی آن ها تاثیر بگذارند یا عوارض جانبی ایجاد کنند.

سلامت نیوز در خبری نوشن: بسته به وضعیت شما، ممکن است لازم باشد زمان مشخصی بین غذا خوردن و زمان مصرف دارو در نظر گرفته شود. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد در طول درمان از مصرف برخی غذاها به طور کامل اجتناب کنید یا به سادگی میزان مصرف آن را کنترل کنید.

غذاهای حاوی ویتامین K

ویتامین K یک عنصر ضروری در فرآیند انعقاد طبیعی خون (لخته شدن) است. وارفارین، یک ضدانعقاد که برای کاهش خطر لخته شدن خون استفاده می شود، با خنثی کردن ویتامین K عمل می کند. از آن جایی که این ویتامین در غذاها یافت می شود، افرادی که وارفارین مصرف می کنند باید اطمینان حاصل کنند که به اندازه از غذاهای غنی از ویتامین K استفاده می کنند تا از نوسان بیش از حد ویتامین K در خون و افزایش ناگهانی یا کاهش اثر درمانی آن ها جلوگیری کنند.

غذاهای سرشار از ویتامین K شامل سبزیجات سبز برگ (کلم، اسفناج، برگ چغندر، جعفری و غیره)، برخی میوه ها (کیوی، ریواس، زغال اخته)، سویا و جگر می شوند.

لبنیات و غذاهای حاوی کلسیم

کلسیم می تواند با داروهای مختلف از جمله آنتی بیوتیک های خاص و داروهای پوکی استخوان تداخل داشته و از جذب آن ها توسط بدن جلوگیری کند و این مساله می تواند درمان را کم اثر کند. برای جلوگیری از این تداخل، توصیه می شود که دارو را حداقل 30 تا 60 دقیقه قبل یا دو ساعت بعد از خوردن هر غذای غنی از کلسیم (یا مکمل های کلسیم یا مولتی ویتامین های حاوی کلسیم) مصرف کنید.

نوشیدنی های کافیین دار

کافیین می تواند با داروها تداخل داشته باشد. می تواند جذب برخی داروها، به ویژه داروهای مورد استفاده برای درمان پوکی استخوان، را کاهش دهد. همچنین، اثر تحریک کننده ای روی معده دارد که می تواند اثر مشابه برخی داروها را در صورت مصرف همزمان تداخل کند.

برخی داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها، می توانند توانایی بدن برای دفع کافیین را کاهش دهند، که این مسیله می تواند تپش قلب، لرزش، تعریق بیش از حد شود. همچنین، کافیین می تواند غلظت برخی از داروهای ضد افسردگی را افزایش دهد.

غذاهای غنی از پتاسیم

برخی از داروهایی که برای درمان فشارخون بالا یا نارسایی قلبی استفاده می شوند، می توانند باعث افزایش غلظت پتاسیم در بدن شوند. مصرف بیش از حد پتاسیم می تواند منجر به مشکلات قلبی مانند ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب شود.

سایر داروها، از جمله دیورتیک های خاص، می توانند باعث کاهش سطح پتاسیم خون شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید توصیه های پزشک خود را برای خوردن غذاهای غنی از پتاسیم مانند موز، سبزیجات برگ دار یا پرتقال دنبال کنند.

233217

این غذاها را همراه دارو نخورید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این غذاها را همراه دارو نخورید" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این غذاها را همراه دارو نخورید"، کلیک کنید.