بازخوانی دیدگاه های اقتصادی قاضی زاده هاشمی

در آستانه برگزاری انتخابات، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی با موضوع معیشت مردم و اقتصاد و رساندن تورم به یک عدد تک رقمی و با شعار «دولت خانواده»، ورود به صحنه رقابت را آغاز کرده است.

به گزارش سیپکس، با اعلام اسامی نهایی احراز صلاحیت شدگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان ماراتن ریاست جمهوری چهاردهم آغاز شد و با برگزاری انتخابات در تاریخ  8 تیرماه به پایان خواهد رسید.

از آنجایی  که اقتصاد در اولویت اول ایران قرار دارد، چشم افکار عمومی به دیدگاه های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری دوخته شده است. در همین راستا سیپکس در سلسه گزارش هایی با بازخوانی نظرات گذشته نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم دیدگاه های اقتصادی آن ها را در معرض قضاوت مردم خواهد گذاشت.  

یکی از این منتخبان سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی است که روز گذشته با انتشار توییتی خبر از تایید صلاحیت خود در این دوره انتخاباتی داد.

بازخوانی دیدگاه های اقتصادی قاضی زاده هاشمی

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی که در انتخابات ریاست جمهوری دولت سیزدهم نیز به عنوان نامزد نهایی حضور داشت و توانست رتبه چهارم را در میزان آرای مردم کسب کند، زادهٔ 25 فروردین 1350 در فریمان و متخصص گوش و حلق و بینی است و پیش از ورود به عرصه سیاست ضمن طبابت، ریاست دانشگاه علوم پزشکی سمنان را بر عهده داشت.

قاضی زاده هاشمی در دوره های هشتم، نهم و دهم نیز به عنوان نماینده مشهد و کلات در مجلس حضور داشت و در دوره های نهم و دهم دبیر و عضو هییت رییسه مجلس بود و از سال 1400 سمت معاونت رییس جمهور و ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران را در دولت سیزدهم بر عهده دارد. وی که سابقه 4 دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه دارد، قبل از حضور در بنیاد شهید و انتصاب به عنوان معاون رییس جمهور، نایب رییس مجلس یازدهم بود.

برنامه ریزی برای تامین 4.5 میلیون واحد مسکونی در کشور

این کاندیدای انتخابات دولت چهاردهم در زمان حضور برای ثبت نام در انتخابات سال 1400 با توجه به اهمیت موضوعات اقتصادی برای مردم، حدود 40 وعده اقتصادی داد که از جمله آن ها تشکیل صندوق رفاه جوانان، پرداخت 500 میلیون تومان برای اشتغال، ازدواج و مسکن به هر زوج، حل مشکل بورس در سه روز، حاکم شدن دولت مردم، برقراری نظام جامع شفافیت، رقابت و عدم انحصار و رانت، عدالت در رشد، پاسخگویی دولت نسبت به تصمیماتش، ایجاد 485 پایتخت در کشور، حل مشکل مسکن، برنامه ضربتی کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت برای ایجاد اشتغال، تهیه یک بسته غذایی ماهانه به میزان 300 هزار تومان، عرضه محصولات کشاورزی در بورس، تبدیل شدن به صادرکننده مواد غذایی تا سال 1404، نوسازی نظام مدیریت و ناوگان اداری کشور و کاهش نرخ تورم به کمتر از 5 درصد است.

وی همچنین به برنامه ریزی برای تامین 4.5 میلیون واحد مسکونی در کشور، تامین مسکن سه دهک پایین جامعه، برقراری اقساط 30 ساله مسکن برای فقرا، مبارزه با قاچاق و بازار سیاه، اصلاح اقتصاد رسانه، ایجاد ثبات شغلی برای خبرنگاران،  پرداخت یارانه به فعالان حوزه فرهنگ در ازای مابه التفاوت عدم حقوقشان،  حفاظت از مصرف کننده نهایی، برگرداندن رانت ایجاد شده از سوی دولت به جیب مردم، ایجاد شفافیت اقتصادی تام و عام و توسعه فرهنگ استفاده از کالای داخلی نیز تاکید داشت.

از جمله موارد دیگری نیز که وی نسبت به آن ها در آن دولت توجه داشت و وعده تحقق داده بود،  تشکیل شرکت های دو یا چندملیتی با کشورهای منطقه، تسهیلات 500 میلیون تومانی برای خرید کالای ایرانی،  انتصاب یک تاجر موفق به عنوان وزیر خارجه دولت،  حرکت از اقتصاد دولتی به سمت اقتصادی عمومی،  افزایش مشارکت اقتصادی میان دولت و بخش مردمی،  خصوصی و تعاونی اداره کردن نظام اقتصادی،  کنترل تورم و تنظیم آن از طریق اجرای 51 پروژه راهبردی، تک رقمی شدن تورم طی چهار سال،  تک رقمی شدن نرخ ارز،  صدور شناسنامه اقتصادی برای هر خانواده ایرانی، دریافت پلکانی مالیات از خانواده ها،  هوشمندسازی یارانه ها،  تحقق اقتصاد برونگرا و تعیین کننده شرایط اقتصاد جهانی،  تحقق آزادی قدرت خرید برای مردم و برداشته شدن دیوارهای میان مردم و اقلام اساسی بود.

آزاد گذاشتن مرزهای اقتصادی

قاضی زاده هاشمی اعتقاد داشت که هیچ مرزی در اقتصاد نباید وجود داشته باشد و دولت سلام دولتی است که پایتخت آن همه شهر ستان هاست نه تنها فقط تهران و ماموریت آن این است هرجا محرومیت بیشتر، توجه دولت سلام به آنجا بیشتر است.  وظیفه دولت آزاد گذاشتن مردم در زندگی، کسب و کار است. باید دولت پای خود را از گردن مردم بردارد. آمدیم برای توزیع عادلانه امکانات؛ یعنی به مناطق کمتر برخوردار توجه شود که اگر آن ها رشد کند اقتصاد کشور هم رشد می کند.

حذف قیمت گذاری دستوری و پیش بینی پذیری اقتصاد برای سرمایه گذاران

وی در همان زمان همچنین در صفحه شخصی خود نوشته بود: حذف قیمت گذاری دستوری، اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از بازارهای غیرمولد، دوطرفه شدن معاملات سهام، توسعه ابزارهای کاهش ریسک، رفع انحصار از مجوزها و راه اندازی صندوق پروژه از جمله برنامه های من برای حمایت از بازار سرمایه است؛ باید اقتصاد را برای سرمایه گذاران پیش بینی پذیر کنیم.

ما در کشور حافظ ارز خارجی هستیم تا ارز داخلی

قاضی زاده در مناظره خود با تاکید بر اهمیت حفاظت از ارزش ارز داخلی گفته بود: در کشور ما مسیولین مربوطه به جای اینکه مسیول حفاظت از ارزش پول ملی باشند، مسیول حفاظت از ارز خارجی شده اند. ظاهرا این کار مسیول مشخصی ندارد و مسیولینی که وظیفه پاسخگویی دارند هم آن را گردن دیگری می اندازند. ای کاش رییس بانک مرکزی ما خود را مسیول حفظ ریال بداند نه دلار.

وی در راستای کنترل تورم نیز به بسته ای شامل 213 پروژه اشاره کرد که بر اساس ادعای وی بیش از 50 پروژه آن به کنترل تورم مربوط بود و در آن اصلاحات ساختاری بانک ها و بودجه نیز پیش بینی شده بود و می گفت تورم یک مالیات دایمی از سمت مردم پابرهنه به سمت دولت و طبقه مرفه است که در 50، 60 سال گذشته ادامه داشته است. ما به دنبال گسترش تولید، تقویت تولید، هدایت نقدینگی به سمت تولید و کنترل قیمت در بازار هستیم.

وی معتقد بود که بزرگترین رانت، وام بانکی است؛ چرا که نرخ سود تسهیلات زیر نرخ تورم است و تورم این انگیزه را می دهد که وام بانکی را پس ندهند. علاوه بر این 65 درصد منابع بانکی به یک دهک اول و 95 درصد به نیمی از جمعیت داده شده است. همچنین 70 درصد منابع بانکی به تهران و 20 درصد به 25 استان کشور داده شده است. وقتی منابع این طور تقسیم می شود، خانه دو میلیاردی تبدیل به 5 میلیارد و خانه دیگری به آپارتمانی در ترکیه تبدیل می شود. اگر ساختار همین باشد حتی اگر مدیر عوض شود چه اصلاح طلب باشد و اصول گرا بیاید یا برعکس مشکلی حل نمی شود. اگر ما می خواهیم مشکلات اقتصادی حل شود باید به دنبال اصلاح ساختار برویم.

اصلاح نهادی قانون تجارت، بیمه و بانک

از نظر وی در زمینه بیمه و تجارت و قانون بانک ها زانوی دولت بر گردن مردم بود و باید این قوانین اصلاح میشد و از جمله مهم ترین برنامه های خود به کاهش تورم به 5 درصد اشاره کرده بود.

جلوگیری از واردات بی رویه

وی تاکید داشت که ما شاهد مافیای بزرگ و در هم تنیده واردات هستیم که با برخورداری از رانت های مختلف مجوز ارز ارزان قیمت، انحصار و واردات، تولید را تهدید می کند. دولت مسیول باید هدف اصلی اش این باشد که از تولید و اشتغال داخلی حمایت کند. قانون گذار مکانیزم تعرفه گذاری را در اختیار دولت گذاشته ولی راه های دیگری به وجود آمده که واردات انجام می شود و تولید را تهدید می کند. یکی از آن ها قاچاق است آن هم از مبادی رسمی و مناطق ویژه و آزاد و دیگری ارز ارزان قیمتی که در اختیار صادرکننده قرار می گیرد.

افزایش امید به آینده…

حالا پس از سه سال،   قاضی زاده هاشمی مجددا به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری تایید صلاحیت شده که با شعار امید را به آینده افزایش می دهم سخنان خود را آغاز کرده است.  

وی در یک سخنرانی مطرح کرده: دولت خانواده به خانواده بزرگ ایران متعهد می شود که تمام تلاش خود را بکارگیرد تا با همراهی آنان در یک دوره چهارساله، تورم و تک رقمی،  رفع فقر مطلق، رشد اقتصادی 6 تا 8 درصدی، افزایش دوبرابری امید به آینده و کاهش محسوس آسیب های اجتماعی را محقق سازد.

پایان خبر سیپکس

بازخوانی دیدگاه های اقتصادی قاضی زاده هاشمی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازخوانی دیدگاه های اقتصادی قاضی زاده هاشمی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازخوانی دیدگاه های اقتصادی قاضی زاده هاشمی"، کلیک کنید.