بررسی نقش روتین پوستی در سلامت پوست

بررسی نقش روتین پوستی در سلامت پوست

آفتاب نیوز :

روتین شما به نوع پوست، ترکیبات و فرمولاسیون محصولات و … بستگی دارد. با این حال، یک قانون کلی در این مقوله حاکم است؛ که محصولات به ترتیب بافت، از رقیق ترین به غلیظ ترین روی پوست اعمال شوند، زیرا اگر محصولات رقیق در مراحل پایانی استفاده شوند، قادر به نفوذ به لایه های زیرین محصولات غلیظ تر نیستند و اثر چندانی نخواهند داشت.

فرقی نمی کند روتین پوستی شما چند مرحله ای باشد، هر کس متناسب با نیاز پوست خود می تواند از محصولات متنوعی استفاده کند، اما ضروری است که ترتیب استفاده از آنها را رعایت کند.

ترتیب و محصولات مورداستفاده در یک روتین پوستیِ پایه و ساده عبارتند از:

1) شست وشوی صورت

صبح و شب صورت خود را با آب بشویید و با مقدار کمی پاک کننده و با حرکات ملایم تمام صورت را ماساژ دهید. سپس دوباره صورتتان را آب بزنید تا آلودگی ها و باقی مانده ی پاک کننده از بین برود. در آخر صورت خود را به آرامی با یک حوله نرم خشک کنید.

اگر آرایش می کنید، لازم است شست وشوی دو مرحله ای انجام دهید. ابتدا آرایش خود را با روغن (Balm) پاک کننده یا میسلار واتر پاک کنید. سعی کنید پاک کننده های مخصوصِ آرایش چشم را برای چند دقیقه روی پوست باقی بگذارید تا آرایش راحت تر پاک شود و از مالیدن چشم ها خودداری کنید. سپس با یک پاک کننده ملایم تمام صورت را بشویید.

2) استفاده از تونر

اگر از تونر استفاده می کنید، بعد از تمیز کردن صورت و قبل از هر محصول دیگری، چند قطره تونر را در کف دست یا یک پد پنبه ای بریزید و به آرامی روی صورت خود بکشید.

تونر، تنظیم کننده چربی پوست است. اگر شما پوست خشکی دارید، استفاده از تونر ضرورتی ندارد.

3) سرم های پوستی

صبح زمان بسیار خوبی برای استفاده از سرم های حاوی آنتی اکسیدان، مانند سرم روشن کننده ویتامین C، است زیرا این سرم ها از پوست در برابر رادیکال های آزادی که در طول روز به پوست صدمه می زنند، محافظت می کنند.

شب ها هم فرصت مناسبی برای استفاده از سرم های مرطوب کننده با اسید هیالورونیک است که از خشک شدن پوست در شب جلوگیری می کند، به خصوص اگر از درمان های ضد پیری یا ضد آکنه استفاده می کنید که می توانند پوست را تحریک و خشک کنند.

سرم ها هم چنین می توانند حاوی لایه بردارهایی مانند آلفا هیدروکسی اسید (AHA) یا اسید لاکتیک باشند. همیشه به یاد داشته باشید: سرم های بر پایه آب باید قبل از مرطوب کننده و سرم های روغنی باید بعد از مرطوب کننده اعمال شوند.

4) کرم دور چشم

می توانید مرطوب کننده معمولی را به ناحیه زیر چشم خود بزنید، اما اگر تصمیم به استفاده از کرم دور چشم تخصصی دارید، آن را پیش از مرطوب کننده اعمال کنید، زیرا کرم های دور چشم رقیق تر از مرطوب کننده های صورت هستند.

5) مرطوب کننده

مرطوب کننده، هم پوست را آبرسانی می کند و هم از لایه های محصولات دیگری که استفاده کرده اید، محافظت می کند و آنها را زیر پوست نگه می دارد تا اثربخشی بهتری داشته باشند. ترجیحاً روزها از مرطوب کننده های سبک و دارای SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. اگر مایل بودید، شب ها می توانید از کرم شب غلیظ تری استفاده کنید.

6) روغن صورت

اگر از روغن صورت برای ماساژ استفاده می کنید، حتماً آن را پس از اعمال تمام محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید؛ زیرا هیچ یک از محصولات مراقبتی پس از اعمال روغن های مخصوص صورت، قابل نفوذ نیستند.

7) ضد آفتاب

اعمال کردن ضدآفتاب معمولاً آخرین مرحله روتین پوستی است. محافظت در برابر آفتاب مهم ترین بخش روند مراقبت از پوست به شمار می آید؛ چرا که می تواند در برابر اشعه ماوراء بنفش، سرطان پوست و علایم پیری از پوست جلوگیری کند. برای اینکه ضدآفتاب روی پوست اثر محافظتی مناسبی داشته باشد، گزینه هایی با SPF بیشتر و قابلیت حفاظت در برابر دو تابش UVA و UVB را انتخاب کنید.

در طول روز، بخصوص اگر در معرض تابش نور خورشید هستید، استفاده از ضدآفتاب را جدی بگیرید. شب ها نیازی به استفاده از این محصول نیست.

نکته:

استفاده از محصولات جوانساز و ضد پیری، لایه بردارها و محصولات ضد آکنه نیز بسته به نوع و نیاز پوست افراد ممکن است در روتین پوستی جای داشته باشند، اما استفاده از این محصولات چون جنبه درمانی و تخصصی تری دارد، بهتر است تحت نظر پزشک تجویز و مصرف شود.

مراحلی که بالاتر ذکر شد، برای انواع پوست ها قابل استفاده و مفید است. مسیله قابل توجه این است که قبل از خرید محصولات مراقبتی، اطلاعات کافی راجع به آنها داشته باشید و نوشته های روی محصول را با دقت بخوانید تا مناسب ترین گزینه را مطابق با نوع پوست خود (چرب، خشک، مختلط، دهیدراته و معمولی) انتخاب کنید.

بررسی نقش روتین پوستی در سلامت پوست

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بررسی نقش روتین پوستی در سلامت پوست" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بررسی نقش روتین پوستی در سلامت پوست"، کلیک کنید.