به گزین کتاب مرجع “نهضت جنگل در آیینه شعر” به همت شاعر لنگرودی

به گزین کتاب مرجع "نهضت جنگل در آیینه شعر" به همت شاعر لنگرودی

سیپکس/گیلان شاعر و پژوهشگر لنگرودی از گزینش اشعار برای کتاب مرجع “نهضت جنگل در آیینه شعر” خبر داد و گفت: این مجموعه را جهت انتشار، در اختیار حوزه هنری استان گیلان قرار دادم.

فرامرز محمدی پور در گفت وگو با سیپکس با بیان اینکه “نهضت جنگل در آیینه شعر” به عنوان کتاب مرجع در خصوص بازتاب نهضت جنگل است، اظهار کرد: تاکنون اشعار زیادی در خصوص نهضت، حوادث و یاران میرزا کوچک خان سروده شده ولی هیچ کتاب مرجعی در زمینه این ادبیات با زبان شعر وجود نداشت.

وی افزود: سال 1401 و در نخستین کنگره میرزا کوچک خان مجموعه شعری با عنوان “بیدار مثل جنگل” برای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان تدوین کردم که البته آن کتاب هم مرجع نبود و خلاصه ای از اشعار بود.

محمدی پور با بیان اینکه در” نهضت جنگل در آیینه اشعار” سروده های مختلف و متنوعی حتی آثار قدیمی مربوط به 75 سال پیش هم گردآوری شده، تصریح کرد: تلاش کردم در این مجموعه هر شعر خوب و پر محتوایی که بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کرده و بازتاب نهضت جنگل را نشان دهد، انتخاب کنم.

سردبیر صفحه ادبی روزنامه نسیم گیلان تاکید کرد: این اشعار علاوه بر اینکه از آرشیو شخصی خودم بود از منابع مکتوب همچنین به همت و یاری برخی از دوستان شاعر و نویسنده به گزین شد.

وی با بیان اینکه اشعار انتخاب شده را در قالب یک مجموعه جهت انتشار در اختیار حوزه هنری گیلان که در زمینه فرهنگ و ادبیات گیل و دیلم آثار خوبی چاپ کرده قرار دادم، گفت: در مجموعه شعر مرجع “نهضت جنگل در آیینه اشعار” سروده های شاعران مختلف با تنوع و تعداد اشعار زیاد در 400 صفحه تدوین شده که پس از کارشناسی و نظر نهایی توسط حوزه هنری گیلان منتشر خواهد شد.

این شاعر و پژوهشگر در پاسخ به چرایی پرداختن به نهضت جنگل در قالب شعر، گفت: شعر همانند رمان و داستان طولانی نیست و در مدت زمان کوتاهی می تواند مفاهیم غنی و متعالی را به مخاطب منتقل کند.

وی با بیان اینکه مردم ایران با شعر ارتباط مثال زدنی دارند و با اشعار شاعران برجسته مانوس هستند، افزود: در خصوص نهضت جنگل مطالعات زیادی صورت گرفته، کتاب های تاریخی و پژوهشی مختلفی منتشر شده که ممکن است عموم مردم فرصت زیادی برای خواندن این منابع غنی نداشته باشند ولی شعر در مدت زمان کوتاه می تواند بخشی از این واقعه تاریخی را به خوبی برای مخاطب بیان کند.

محمدی پور که با واحد موسیقی صدا و سیمای مرکز گیلان همکاری دارد، تصریح کرد: اخیراً ترانه “سردار جنگل” را برای میرزا و با هدف معرفی نهضت جنگل به زبان گیلکی سرودم که با همکاری سایر همکاران تولید و از شبکه استانی باران پخش شد و بازخورد خیلی خوبی داشت لذا می توان گفت از این منظر، زبان شعر می تواند در جهت انتقال مفاهیم، ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار کند.

این شاعر لنگرودی که علاوه بر ویراستاری آثار متعدد، تاکنون تالیف و انتشار 35 کتاب را در کارنامه نویسندگی خود دارد، با تاکید بر اینکه شاعران برای سرودن شعر پرمحتوا نیاز به مطالعه منابع معتبر و کسب اطلاعات لازم در خصوص سوژه مورد نظر خود دارند، گفت:به یقین تا پیشینه یک موضوع را ندانیم، نمی توانیم به خوبی در مورد آن ورود کرده و شعرِ خوب بسراییم.

محمدی پور افزود: لذا حتماً کسی که برای میرزا و نهضت جنگل می خواهد شعر بگوید باید مطالعه کافی در خصوص وقایع این رخداد، حتی در مورد موقعیت مکانی و زمانی، شخصیت های این نهضت داشته باشد و باید کلید واژه ها را بشناسد تا بتوان شعری معتبر، غنی، پرمحتوا و اثرگذار و منطبق با واقعیت سرود.

به گزارش سیپکس، فرامرز محمدی پور متولد بیستم اسفند 1341 اهل و ساکن لنگرود از فرهنگیان پیشکسوتی است که علی رغم بازنشستگی؛ هنوز هم تدریس می کند.

پایان خبر سیپکس

به گزین کتاب مرجع “نهضت جنگل در آیینه شعر” به همت شاعر لنگرودی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "به گزین کتاب مرجع “نهضت جنگل در آیینه شعر” به همت شاعر لنگرودی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "به گزین کتاب مرجع “نهضت جنگل در آیینه شعر” به همت شاعر لنگرودی"، کلیک کنید.