تسهیل دسترسی ایرانیان خارج از کشور به خدمات حقوقی – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

تسهیل دسترسی ایرانیان خارج از کشور به خدمات حقوقی - خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری سیپکس، «احیا حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی های مشروع» دومین ماموریت قوه قضاییه در سند تحول قضایی است که دلایل فاصله آن تا وضع مطلوب شناسایی شده و راهکارهای لازم برای رفع موانع آن مشخص شده است.

چهار مانعی که سند تحول قضایی در مسیر اجرای کامل این ماموریت قوه قضاییه مشخص کرده، «فراوانی مصادیق تضییع حقوق عامه»، «محدود کردن سلیقه ای برخی از آزادی های مشروع»، «ناکافی بودن اقدامات انجام شده در امور حسبی» و «کثرت مصادیق تضییع حقوق ایران و ایرانیان در عرصه بین المللی» است.

سند تحول قضایی سه علت برای کثرت مصادیق تضییع حقوق ایران و ایرانیان در عرصه بین المللی شناسایی کرده است. این عوامل عبارتند از: «مواجهه نامتناسب با مصادیق تضییع حقوق ایران و ایرانیان در عرصه بین المللی»، «دشواری دسترسی برخی از ایرانیان خارج از کشور به خدمات حقوقی»، «تخریب چهره جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر و ترویج اسلام هراسی و ایران هراسی توسط کشورهای نظام سلطه» و برای رفع هرکدام از این علت هاف راهبرد و راهکار مناسب را تعیین کرده است.

راهکارهای تسهیل دسترسی ایرانیان خارج از کشور به خدمات حقوقی در سند تحول قضایی

مسیر اصلی رفع مشکل دشواری دسترسی برخی از ایرانیان خارج از کشور به خدمات حقوقی در سند تحول، «تسهیل خدمات حقوقی به ایرانیان خارج از کشور» است.

سند تحول برای تحقق این مسیر، دو راه حل مشخص دارد

راهکار اول: تسهیل دسترسی ایرانیان خارج از کشور به کلیه خدمات حقوقی، قضایی و ثبتی از جمله: اعطای وکالت، تصدیق گواهی امضا، رسیدگی قضایی، انجام معاملات رسمی و ثبت ازدواج و طلاق با استفاده از فناوری های نوین و ظرفیت سکوهای بخش خصوصی ارایه خدمات با همکاری مراجع حاکمیتی و معرفی اشخاص صلاحیت دار موضوع تبصره ماده (15) قانون حمایت خانواده به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران.

مسیولیت اجرای این برنامه بلندمدت با ستاد حقوق بشر و امور بین الملل، مرکز آمار و فناوری اطلاعات، و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مهلت اجرای آن تا پایان سال 1405 است.

راهکار دوم: ایجاد سامانه برای ارایه مشاوره حقوقی و قضایی به ایرانیان خارج از کشور

متولیان اجرای این برنامه میان مدت، وزارت دادگستری، ستاد حقوق بشر و امور بین الملل، مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده هستند و زمان اجرای آن تا پایان سال 1404 است.

تسهیل دسترسی ایرانیان خارج از کشور به خدمات حقوقی – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تسهیل دسترسی ایرانیان خارج از کشور به خدمات حقوقی – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تسهیل دسترسی ایرانیان خارج از کشور به خدمات حقوقی – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.