تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده در مشهد/ آسیب دیدگان سیل در مهمان سرا حرم مطهر اسکان یافته اند

تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده در مشهد/ آسیب دیدگان سیل در مهمان سرا حرم مطهر اسکان یافته اند

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور آخرین وضعیت مناطق سیل زده در خراسان رضوی را تشریح کرد و گفت که وضعیت زیرساختی حرم مطهر امام رضا(ع) مناسب است.

حسین ظفری در گفت وگو با سیپکس با اشاره به آخرین وضعیت مناطق سیل زده در استان خراسان رضوی گفت: امروز و دیروز در مجموع 10 استان درگیر سیل بودند اما بر اساس هشدار سازمان هواشناسی کشور، از بعدازظهر امروز تا فردا نیز تعداد بیشتری استان، درگیر بارش های شدید خواهند شد و مجموع تعداد استان های درگیر سیل افزایش پیدا می کند. 

وی افزود: به نظر می رسد این سامانه بارشی تا پایان هفته در کشور ما فعال باشد. برای استان های شمال غربی کشور، هشدار نارنجی سازمان هواشناسی کشور صادر شده است.  

اقدامات ایمنی مناسبی در مشهد انجام شد 

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به بارش های دیروز در خراسان رضوی ادامه داد: روز گذشته مجددا در استان خراسان رضوی بارش های شدیدی داشتیم. همچنین در مشهد بارش تگرگ را شاهد بودیم که خسارت های زیادی به بخش کشاورزی وارد کرد.

ظفری گفت: در مجموع از 26 اردیبهشت ماه، شهرهای مشهد، تربت جام، تایباد، سبزوار، خواف، داورزن،سرخس، چناران، شاندیز، فریمان، فیروزه، نیشابور، درگز و کلات درگیر بارش های شدید بودند.

وی افزود:بارش های روز گذشته نیز بسیار شدید بود به طوریکه تنها در سی دقیقه، 25 میلی متر باران باریده بود که این رقم در این بازه زمانی بسیار بالاست. یعنی در بازه زمانی بسیار کوتاه، میزان آب زیادی به یک باره وارد شهر شده بود.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور  با بیان اینکه اگر اقدامات پیشگیرانه روز گذشته در مشهد انجام نشده بود؛ با شرایط بسیار وخیمی مواجه می شدیم؛ ادامه داد: اقدامات همکاران ما در همه دستگاه های مربوطه و انجام برخی اصلاحات شهری به صورت موقتی، باعث شد که اگر در بارش های اخیر، میزان سطح آب جاری تا دو متر نیز می رسید؛ اما روز گذشته کل سطح آب کمتر از 20 سانتی متر بود و بدین ترتیب از وقوع فاجعه جلوگیری شد.

ظفری گفت:به گفته کارشناسان، مشهد تا 200 سال گذشته چنین میزان بارشی را تجربه نکرده بود و این مقدار بارش واقعا بی سابقه بود.

وی در مقایسه میزان بارش های استان سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی افزود: میزان بارش های استان سیستان و بلوچستان در 48 ساعت، 250 میلی متر بود در حالیکه بارش های مشهد در نیم ساعت، 25 میلی متر بود که چند برابر بارش های جنوب کشور است.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: اگر حجم بارش ها در این بازه زمانی کمتر بود؛ بیشتر آب جذب زمین می شد اما در حال حاضر شاهد هستیم که چندین روز متوالی بارش سنگین در این مناطق داریم به همین دلیل زمین اشباع شده و بیشتر آب را جاری می کند. بارش های روز گذشته مجددا خساراتی به زیرساخت ها و بخش کشاورزی وارد کرد اما خوشبختانه بارش های دیروز تلفات جانی نداشت.

وی با بیان اینکه راه های روستای شوریده در سرخس هنوز مسدود است؛  افزود: در تعدادی روستا راه های زمینی مسدود شده اند که ان شاءالله امروز بازگشایی می شوند.همچنین تلاش همکاران ما در بازگشایی مسیر زمینی روستای شوریده ادامه دارد. 

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: شبکه برق استان پایدار است ولی در برخی روستاها آب گل آلود شده بود که با تانکر به آنها آبرسانی می شود. 

وضعیت زیرساختی حرم مطهر امام رضا(ع) مناسب است

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت زیرساخت های حرم مطهر امام رضا (ع) چگونه است؛ گفت: وضعیت زیرساختی حرم مطهر امام رضا(ع) مناسب است زیرا سازه های آن جدیدتر است و مشکلی ندارند. همچنین در مراکزی که قوانین را هنگام ساخت و ساز رعایت کرده اند و در واقع نوساز هستند؛ مشکلی وجود ندارد.

ظفری گفت: محله سیدی مشهد، جز محلات قدیمی شهر با بافت های فرسوده است. همچنین سازه های این منطقه بسیار غیراصولی هستند به همین دلیل آسیب جدی به آن ها وارد شده است. در این محله، 140 خانه دچار آسیب و آبگرفتگی شده اند که زن و بچه های ساکن در این منطقه، به مهمان سرای حرم مطهر انتقال یافته اند و تا عادی شدن شرایط در آن جا از آنها پذیرایی می شود.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: ان شاءالله پس از این بارش ها، اقدامات مناسب برای اصلاح مهندسی شهرسازی این منطقه انجام می شود و در صورت نیاز جا به جایی صورت می گیرد.

پایان خبر سیپکس

تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده در مشهد/ آسیب دیدگان سیل در مهمان سرا حرم مطهر اسکان یافته اند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده در مشهد/ آسیب دیدگان سیل در مهمان سرا حرم مطهر اسکان یافته اند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده در مشهد/ آسیب دیدگان سیل در مهمان سرا حرم مطهر اسکان یافته اند"، کلیک کنید.