توجه به تعاونی ها و تولید آزاد راهکار تحقق شعار سال است – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

توجه به تعاونی ها و تولید آزاد راهکار تحقق شعار سال است - خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار سیپکس، آیت الله محمدباقر محمدی لایینی سه شنبه در گفتگوی ویژه خبری صداوسیمای مازندران با موضوع؛ بررسی تحقق شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم»، ضمن گرامیداشت رور ارتش و یاد و خاطره شهدای اخیر کشورمان در دمشق اظهار کرد: خاک ما ناموس ماست و جنایت رژیم صهیونیستی در بمباران کنسولگری جنایت بزرگی بود.

وی ضمن اظهار امیدواری از عملیاتی شدن شعار سال، علت نامگذاری شعار سال توسط رهبری، افزود: مسایل فرهنگی از اولویت و مسایل اقتصادی از فوریت بیشتری برخوردار است و رهبر بزرگورمان هر ساله گره های اصلی اقتصاد را شناسایی کرده و نامی متناسب با آن انتخاب می کنند که کدی برای توجه همه مسیولان است تا ماشین اقتصاد بهتر حرکت کند.

آیت الله محمدی لایینی خاطرنشان کرد: اقتصاد در زندگی انسان حرف اول را می زند و از نگاه دینی و جامعه شناختی اهمیت دارد و اقتصاد درست شود خیلی از مسایل دیگر حل می شود و این حق واقعی مردم است که خودکفا شوند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به نقش مردم در تحقق شعار سال، افزود: مشارکت مردم به این معنا نیست که فقط خصوصی سازی شود، در آغاز اصل 44 قانون اساسی توضیح داده شده که اقتصاد جمهوری اسلامی ما در سه بخش دولتی، تعاونی ها و بخش خصوصی است و تعاونی ها باید نقش مهمی داشته باشند یعنی 25 درصد اقتصاد در این بخش باشد.

نماینده ولی فقیه در مازندران بیان کرد: اگر بخش تعاونی ها جدی گرفته شود، مردمی شدن اقتصاد تحقق پیدا می کند ولی اگر فقط بخش خصوصی اقتصاد را در دست بگیرد مردمی شدن نیست، چرا که مقام معظم رهبری از کلمه بسیج مردمی در حوزه اقتصاد استفاده کردند یعنی عامه مردم باید دست اندرکار باشند نه اینکه مردم اجیر چهار بنگاه بزرگ باشند، در اصل هر فرد باید کارفرمای خودش باشد.

سراغ بنگاه های کوچک اقتصادی برویم

امام جمعه ساری ادامه داد: در اقتصاد سرمایه داری دنیای امروز یا نیولیبراستی چهار سرمایه دار بزرگ اقتصاد را در دست گرفتند و بقیه کارگر اینها هستند، اما اگر ما اقتصاد را خرد کرده و به سراغ بنگاه های کوچک اقتصادی که زیر 50 نفر نیرو داشته باشند برویم، خود به خود بدنه اجتماع را وارد کار می کنیم و همه خودشان صاحب کار می شوند.

این مسیول همچنین گفت: تصدی گری دولت در موارد خاص در قانون مشخص شده است و واگذاری کار به مردم در قالب تعاونی باید صورت بگیرد و منجر به تولید شود.

وی اضافه کرد: اینکه یک حوزه اقتصاد و تولید را دست افراد محدود بدهیم آسیب می رساند پس برای مشارکت اقتصادی راهکار تشویق و توجه به تعاونی ها و مبارزه با انحصارگرایی و ایجاد تولید آزاد را می توان درنظر گرفت.

آیت الله محمدی لایینی بیان کرد: می گویند طبق آمار نرخ مشارکت تعاونی ها در اقتصاد مازندران زیر 5 درصد محقق شد و تعاونی ها مشکل دارند و مقام معظم رهبری معدل اجرا شدن شش برنامه قبلی را 35 درصد اعلام کردند که زیبنده نیست امسال باید شعار بیش از 50 درصد محقق شود.

نماینده مردم مازندران در خبرگان رهبری تصریح کرد: نگاه حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب این است که اگر مردم در هر زمینه ورود پیدا کنند موفق هستیم، تاکنون شعارش بوده اما میدان برای آنان باز نبود، بنگاه داری بانک ها و تصدی گری دولت موانع کار است که مقام رهبری در سال گذشته مطرح و تاکید کردند.

وی گفت: البته در استان در بحث تورم و نرخ بیکاری توفیقاتی داشتیم، در رشد اقتصادی هم سال ها صفر بودیم و سال گذشته بیش از 4 درصد رشد داشتیم و بیش از 60 هزار تن صادرات اقلام کشاورزی داشتیم اما فاصله ها تا نقطه مطلوب که واقعاً آرمانی هم نیست زیاد است.

توجه به تعاونی ها و تولید آزاد راهکار تحقق شعار سال است – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توجه به تعاونی ها و تولید آزاد راهکار تحقق شعار سال است – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توجه به تعاونی ها و تولید آزاد راهکار تحقق شعار سال است – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.