تولید انرژی خورشیدی در خاورمیانه افزایش می یابد

تولید انرژی خورشیدی در خاورمیانه افزایش می یابد

پیش بینی می شود مصرف تجدیدپذیرها در خاورمیانه تا سال 2040، از سوخت های فسیلی پیش بیافتد و فوتوولتاییک خورشیدی، بزرگترین منبع نیروی پاک در این منطقه باشد.

به گزارش سیپکس، جدیدترین تحقیقات شرکت «ریستاد انرژی» نشان می دهد، ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در خاورمیانه در سال های آینده افزایش می یابد و منابع انرژی سبز تا سال 2040، از مصرف سوخت های فسیلی در بخش نیرو، سبقت می گیرند. انتظار می رود فتوولتاییک خورشیدی (PV)  که سال گذشته سهم 2 درصدی در تولید برق خاورمیانه داشت،  تا اواسط قرن جاری، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده برای تولید برق، ظاهر شود و بیش از نیمی از منبع تولید برق این منطقه را به خود اختصاص دهد.

سلطه تجدیدپذیرها بر تولید برق در خاورمیانه

پیش بینی می شود تا سال 2050، منابع انرژی تجدیدپذیر از جمله برق آبی، علاوه بر انرژی خورشیدی و بادی، 70 درصد از سبد تولید برق خاورمیانه را تشکیل دهند. این نشان دهنده یک جهش عظیم در مقایسه با سهم پنج درصدی ثبت شده در پایان سال 2023 و به منزله یک تغییر دگرگون کننده در چشم انداز انرژی منطقه است. با وجود افزایش تاسیسات انرژی پاک در آینده، این منطقه همچنان به شدت به گاز طبیعی در کوتاه مدت متکی خواهد بود و استفاده از آن تا زمانی که در سال 2030 به اوج خود برسد، همچنان رشد خواهد داشت.

بخش انرژی خاورمیانه در نقطه عطفی قرار دارد. اگرچه این منطقه، بزرگترین منطقه تولید نفت و گاز است، اما در واکنش به رشد سریع صنعتی، افزایش جمعیت و تلاش جهانی برای کاهش انتشار کربن، تمرکز خود را به انرژی های تجدیدپذیر تغییر داده است. این منطقه خانه بیش از 280 میلیون نفر است و با رشد بیش از 60 درصدی جمعیت از سال 2000 تاکنون، یکی از سریع ترین نرخ های رشد جمعیت را در جهان دارد. این وضعیت، به افزایش سریع تقاضا برای برق منجر شده که طی 20 سال گذشته، بیش از 2 برابر شده است.

با ادامه رشد جمعیت، چشم انداز اقتصادی منطقه تقویت می شود. تا سال 2050، تقاضا برای برق به حدود 2000 تراوات ساعت در مقایسه با 1200 تراوات ساعت فعلی خواهد رسید که دلیل آن توسعه صنعتی قوی، رشد جمعیت و برقی سازی حمل و نقل و سایر بخش ها است. بخش مسکونی منطقه در حال حاضر، 40 درصد از کل تقاضا برای برق را به خود اختصاص داده است، پس از آن بخش تجاری با 26 درصد و بخش صنعتی با 22 درصد قرار دارند و 12 درصد باقیمانده، شامل بخش هایی مانند کشاورزی و حمل و نقل است.

نقش گاز در تولید برق

تولید برق خاورمیانه به شدت به سوخت های فسیلی وابسته است و در پایان سال میلادی گذشته، سهم 93 درصدی از کل تولید داشت. انرژی های تجدیدپذیر سه درصد و هسته ای و آبی هر کدام، سهم 2 درصدی دارند. نیروی تولید شده با گاز طبیعی، معادل تقریبا سه چهارم تولید برق منطقه است و 40 درصد از کل تقاضا برای گاز را تشکیل می دهد. انتظار می رود تا سال 2030، حدود 30 درصد از ظرفیت نصب شده منطقه، مربوط به منابع انرژی تجدیدپذیر باشد و تا سال 2050، این میزان به 75 درصد افزایش یابد.

پیش بینی می شود ذخیره انرژی باتری در دهه 2030، به طور قابل توجهی رشد کند و از انرژی خورشیدی و بادی متناوب حمایت کند و به گذار آرام انرژی کمک کند. به دلیل کمبود نسبی پتانسیل برق آبی و قیمت پایین گاز، خاورمیانه به استفاده از برق تولید شده با استفاده از گاز طبیعی به عنوان منبع اولیه و در نهایت به عنوان سوخت انتقالی در بلندمدت ادامه خواهد داد. سهم گاز در سبد تولید برق، از 74 درصد در پایان سال 2023، به 46 درصد در سال 2040 و 22 درصد تا سال 2050 کاهش خواهد یافت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، خاورمیانه در حرکت به سوی انرژی های تجدیدپذیر در مقایسه با  آسیا و آفریقا، عقب مانده است. با افزایش رشد بخش مسکونی، خاورمیانه با تقاضای فزاینده برای برق مواجه است. این امر، همراه با نیاز به تنوع اقتصادی و آب شیرین از طریق نمک زدایی، ضرورت گذار به انرژی های تجدیدپذیر را بارز می کند. بعلاوه، افزایش پیش بینی شده خودروهای برقی در بلندمدت، به افزایش تقاضا برای نیرو در آینده اشاره می کند و تغییر به سمت منابع تجدیدپذیر را نه تنها ضروری، بلکه برای پایداری بلندمدت منطقه اجتناب ناپذیر می کند.

پایان خبر سیپکس

تولید انرژی خورشیدی در خاورمیانه افزایش می یابد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تولید انرژی خورشیدی در خاورمیانه افزایش می یابد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تولید انرژی خورشیدی در خاورمیانه افزایش می یابد"، کلیک کنید.