تکیه بر تولید داخل بدون مشارکت عمومی ناقص است

عضو هییت علمی دانشگاه در گفت وگو با سیپکس:

تکیه بر تولید داخل بدون مشارکت عمومی ناقص است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی با بیان اینکه دانشگاه ها خاستگاه اصلی تحقق فعالیت های دانش بنیانی محسوب می شوند، عنوان کرد: تکیه بر تولید داخلی بدون مشارکت عمومی ناقص خواهد بود.

محمدرضا ولیلو سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری سیپکس در تشریح برنامه های این دانشگاه در راستای تحقق شعار سال و چشم انداز های این دانشگاه در سال جدید اظهار کرد: این دانشگاه در سال جدید نیز در ادامه سیاست گذاری های قبلی و بر مبنای سند تحول و تعالی حرکت می کند.

وی با اشاره به نامگذاری سال 1403 به نام «جهش تولید با مشارکت مردم» از سوی مقام معظم رهبری اضافه کرد: نامگذاری امسال به نام جهش تولید با مشارکت مردم در پی سال هایی بوده که اسامی سال ها عمدتاً پیرامون مسایل اقتصادی چرخیده است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی با تاکید بر نقش موثر دانشگاه ها در جهش تولید عنوان کرد: این نقش شامل ارایه آموزش و پژوهش در حوزه های مختلف علمی، انتقال دانش و فناوری به صنعت و ایجاد ارتباطات بین دانشگاه و صنعت می شود.

جهش تولید به معنای افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات و خدمات بوده که با همکاری و مشارکت مردم و نقش فعال دانشگاه ها قابل دستیابی است

ولیلو با بیان اینکه دانشگاه ها با برگزاری کارگاه ها، سمینار ها و همایش های علمی، فضای مناسب برای تبادل اطلاعات و تجربیات بین صنعت و دانشگاه را فراهم می کنند، گفت: این تبادل اطلاعات باعث شناسایی نقص ها و چالش های صنایع مختلف شده و به طرح حل مسایل جدید منجر خواهد شد. ضروری است همایش های ملی با محور شعار سال همراه با تولیدات علم نافع در دانشگاه ها برگزار شود.

وی با تاکید بر اینکه جهش تولید به معنای افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات و خدمات بوده که با همکاری و مشارکت مردم و نقش فعال دانشگاه ها قابل دستیابی است، بیان کرد: این هدف می تواند از طریق انجام تحقیقات و پروژه های مشترک بین دانشگاه ها و صنعت، ارایه آموزش های تخصصی برای کارکنان صنایع، ارتقای فناوری های نوین در صنایع و ترویج فرهنگ کارآفرینی و نوآوری در جامعه به دست آید.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی با بینش ژرف و دوراندیشانه خود، ضرورت مشارکت عمومی را در کنار اهمیت تولید ملی قرار داده اند، مطرح کرد: تکیه بر تولید داخلی بدون مشارکت عمومی ناقص خواهد بود و مشارکت مردمی بدون هدف و موضوع مشخص؛ زیرا تولید ملی، بی ثمر خواهد ماند.

ولیلو با اشاره بر اینکه امروزه دستیابی به توسعه اقتصادی و رشد پایدار در گرو تقویت بنیه تولید داخلی کشورهاست، توضیح داد: در کنار اثرگذاری دانشگاه ها در جهش تولید، توسعه واقعی زمانی اتفاق می افتد که مردم خود را در این فرایند سهیم و مسیول بدانند.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مظهر نوآوری در حوزه های مختلف به ویژه آموزش، پژوهش و … است به تشریح اقدامات شاخص این دانشگاه از قبیل تاسیس دانشکدگان جدید متناسب با نیاز های جامعه، راه اندازی طرح پویش به عنوان طرح اشتغال همزمان با تحصیل، اجرای رویداد صدرا و طرح استادان دستیار آموزشی در سال گذشته پرداخت.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی ادامه داد: این دانشگاه نیز همگام با سایر واحد های دانشگاه آزاد اسلامی در کل کشور، مانند تلاش در اجرای هرچه دقیق تر طرح دستیاران آموزشی، فعالیت و جذب نزدیک به هزار دانشجوی طرح پویشی و اجرای نخستین رویداد صدرا در شمال غرب کشور در سال جدید  برنامه های مختلفی را در حوزه های مختلف مورد توجه قرار خواهد داد.

ولیلو به برخی از موفقیت های شاخص این دانشگاه در سال گذشته مانند ارتقای رتبه تحولی، انتخاب به عنوان یکی از دستگاه های برتر استانی، کسب مقام برتر در جشنواره فرهیختگان، انتخاب جشنواره سراسری شعر وحدت به عنوان یکی از برنامه های فاخر، شکسته شدن رکورد ثبت نام دانشجو و قرار گرفتن نام چندین نفر از اعضای هییت علمی دانشگاه میان دانشمندان یک درصد و دو درصد برتر جهان اشاره کرد و این موفقیت ها را مرهون تلاش استادان، کارکنان و دانشجویان دانست.

در کنار اثرگذاری دانشگاه ها در جهش تولید، توسعه واقعی زمانی اتفاق می افتد که مردم خود را در این فرایند سهیم و مسیول بدانند

وی با اشاره بر اینکه مجموعه فعالیت های دانشگاه در سال گذشته در زمینه های زیرساختی برای رشد دانشگاه صورت گرفت، عنوان کرد: امیدواریم در سال جدید بتوانیم رشد کیفی را به رشد کمی تبدیل کرده و این پیشرفت ها را با اعداد و ارقام ارایه دهیم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی با بیان اینکه در کنار سند تحول و تعالی، برنامه های راهبردی نیز داریم، اضافه کرد: این دانشگاه باید در سال جدید نیز مانند گذشته بر اساس نیاز های جامعه و نسل کنونی به عنوان دانشگاه اجتماعی و مسیله محور، حرکت کند.

ولیلو بیان کرد: برخی از واحد های دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی در حوزه جذب دانشجو برای نیمسال دوم تحصیلی 1403-1402 فعالیت های موثری انجام داده اند به گونه ای که آمار جذب دانشجو در این واحد ها از میزان پیش بینی شده نیز بیش تر است.

وی تبیین کرد: سرمایه انسانی فرهیخته، انقلابی و با انگیزه دانشگاه آزاد اسلامی با همت و پشتکار والا در کنار ظرفیت های موجود این دانشگاه در حوزه های فرهنگی، پژوهشی و آموزشی این توانایی را دارد که منشا بروز خلاقیت، فناوری و تجاری سازی شرکت های دانش بنیان و مراکز نوآوری صنایع خلاق باشد تا بتواند ظرفیت عظیمی برای تحقق مطالبه دقیق رهبر معظم انقلاب در این زمینه را فراهم کند.

تکیه بر تولید داخل بدون مشارکت عمومی ناقص است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تکیه بر تولید داخل بدون مشارکت عمومی ناقص است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تکیه بر تولید داخل بدون مشارکت عمومی ناقص است"، کلیک کنید.