جزییات اجرای قانون الزام به تنظیم سند رسمی معاملات غیر منقول – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

جزییات اجرای قانون الزام به تنظیم سند رسمی معاملات غیر منقول - خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری سیپکس، حسن بابایی، در نشست تخصصی شورای حقوقی که با حضور مدیر کل حقوقی قوه قضاییه، معاونان، مدیران کل ستادی، اساتید دانشگاه، کارشناسان حقوقی به صورت حضوری و حضور وبیناری مدیران کل استانی برگزار شد، گفت: با توجه به تصویب قانون «الزام به تنظیم سند رسمی معاملات اموال غیرمنقول» توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام، این نشست با هدف هم افزایی در اجرای دقیق و به موقع این قانون تشکیل شده است.

وی بر تشکیل کمیته های تخصصی شامل فناوری، اطلاع رسانی، حقوقی، دفاتر اسناد رسمی، مشاورین املاک و کمیته آموزشی تاکید کرد و گفت: با توجه به تغییرات عمده قانونی در معاملات ملکی افراد، اطلاع رسانی در سطح ملی و استانی امری ضروری است که با حضور خبرگان و حقوقدانان دغدغه های اجرایی باید برای مردم تبیین شود.

بابایی افزود: مهلت های مناسبی در مواد 1 و 10 قانون «الزام به تنظیم سند رسمی معاملات اموال غیرمنقول» پیش بینی شده است و مردم می توانند در بازه زمانی 2 ساله و 4 ساله نسبت به ثبت ادعا و تثبیت مالکیت املاک خود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در این قانون، اراضی کشاورزی با هر میزان و مساحتی سنددار می شوند، عنوان کرد: قطعات کشاورزی با هر مساحتی سنددار شده و افراز بعد از صدور سند امکان پذیر است و مطابق این قانون کشاورزانی که در مهلت قانونی نسبت به دریافت سند مالکیت خود اقدام نکنند مشمول دریافت خدمات تسهیلی و دیگر خدمات نمی شوند.

ظرفیت سازی در جهت هماهنگی دستگاه های اجرایی از جمله وزارت جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن و تبادل اطلاعات بین دستگاهی و استعلامات برخط، ایجاد سامانه های هوشمند و بروز درجهت توسعه ثبت رسمی الکترونیک، اشرافیت مدیران و کارکنان ثبتی بر مواد این قانون، استفاده از ظرفیت پیش خوان های دفاتر اسناد رسمی و کارگزارهای فنی در جهت تسریع در اجرای این مهم از جمله مواردی بود که از سوی رییس سازمان ثبت تشریح شد.

پیرزاده مدیر کل حقوقی قوه قضاییه نیز اظهار کرد: اجرای صحیح این قانون موجبات کاهش و پیشگیری از پرونده های اختلاف ملکی را فراهم آورده و به نحو شایسته ای امکان صدور اسناد رسمی از طریق این قانون مهیا شده و افراد در بستر این قانون املاک خود را به ثبت می رسانند.

وی بر همراهی تمام ارگان های اجرایی در عملیاتی کردن این طرح تاکید کرد و افزود: اجرای این امر نیازمند اطلاع رسانی به تمام اقشار جامعه بالاخص در مناطق کم برخوردار است که باید دستگاه های مختلف بسیج شده تا مردم را از این فرصت قانونی مطلع سازند.

کشاورز معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت نیز تکالیف، وظایف، انتظارات قانونی خصوصاً در مواد 1 و 3 و 10 «قانون طرح الزام به تنظیم سند رسمی معاملات اموال غیرمنقول» را تبیین کرده و گفت: اهداف اجرایی این قانون در زمینه مشروعیت معاملات، تثبیت مالکیت ها و جلوگیری از اختلافات و نزاعات ملکی، تبیین دقیق ابعاد حقوقی این مصوبه بسیار حایز اهمیت می باشد. وی در ادامه پاسخگوی سوالات و ابهامات مدیران و کارشناسان در اجرای این طرح بود.

جزییات اجرای قانون الزام به تنظیم سند رسمی معاملات غیر منقول – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات اجرای قانون الزام به تنظیم سند رسمی معاملات غیر منقول – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات اجرای قانون الزام به تنظیم سند رسمی معاملات غیر منقول – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.