حادثه اصفهان/ واکنش های بین المللی چه بود؟

حادثه اصفهان واکنش های بین المللی چه بود؟

واکنش کشورهای مختلف به حادثه امنیتی اصفهان بیشتر حول خویشتن داری و لزوم حفظ آرامش در منطقه است حال آنکه عمان مستقیماً انگشت اتهام را به سوی رژیم صهیونیستی نشانه رفت.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری سیپکس، بامداد امروز بود که 3 ریزپرنده در آسمان اصفهان هدف اصابت سامانه های ضدهوایی قرار گرفتند و از بین رفتند. رسانه های غربی ازهمان ابتدا تلاش کردند تا این مسیله را به اقدام تلافی جویانه رژیم صهیونیستی نسبت دهند حال آنکه منابع رسمی ایران تا این لحظه چنین چیزی را تایید نکرده اند.

در ادامه واکنش برخی از اعضای جامعه بین الملل به مسیله امنیتی امروز ایران مرور می کنیم:

واکنش چین

وزارت خارجه چین در واکنش حمله ادعایی اسراییل علیه یک سایت در اصفهان گفته که با هر رفتاری که باعث تشدید تنش ها شود مخالف هستیم. وزارت خارجه چین در ادامه تاکید کرده که پکن به نقش سازنده خود در ایجاد آرامش در منطقه غرب آسیا ادامه خواهد داد.

واکنش عمان

سخنگوی وزارت امور خارجه عمان به دنبال گزارش ها درباره رهگیری 3 ریزپرنده در اصفهان در این خصوص بیانیه ای صادر کرد. وزارت خارجه عمان در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «سلطنت عمان تداوم تنش ها در منطقه را دنبال می کند و حمله امروز صبح اسراییل به اصفهان در جمهوری اسلامی ایران و همچنین تجاوزات نظامی مکرر اسراییل در منطقه را محکوم و تقبیح می کند.»

واکنش اتحادیه اروپا

بعد از انهدام 3 ریزپرنده در آسمان استان اصفهان توسط ضدهوایی، بروکسل خواستار خویشتن داری در منطقه غرب آسیا شد. «اورزلا فون درلاین» رییس کمیسیون اروپا امروز (جمعه) گفت: «ما باید هر کاری که ممکن است انجام دهیم تا همه طرف ها از تشدید تنش در آن منطقه خودداری کنند». به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، فون درلاین در نشست خبری مشترک با نخست وزیر فنلاند، توضیح داد: «کاملا ضروری است که منطقه با ثبات بماند و همه طرف ها از اقدامات بیشتر خودداری کنند».

بامداد امروز بود که 3 ریزپرنده در آسمان اصفهان هدف اصابت سامانه های ضدهوایی قرار گرفته و از بین رفتند. وزارت خارجه فرانسه روز جمعه ضمن تعبیر کردن تجاوزات نظامی رژیم صهیونیستی به دفاع از خود، خواستار خویشتن داری کشور ها در غرب آسیا شد.

واکنش انگلیس

در شرایطی که دیوید کامرون وزیر خارجه انگلیس برای شرکت در نشست گروه 7 در ایتالیا به سر می برد یک وزیر کابینه انگلیس در پاسخ به سوال شبکه اسکای نیوز درباره گزارش ها از فعال شدن سامانه پدافندی ایران بر فراز اصفهان و حمله منتسب به اسراییل گفت، «انگلیس قبول دارد که اسراییل کاملا حق دارد از خود دفاع کند، اما ما فکر می کنیم که کاهش تنش در این شرایط بسیار ضروری است».

«مل استراید» وزیر کار و امور بازنشستگی کابینه لندن افزود: پیام ما به همه در منطقه، از جمله اسراییل، این است که کاهش تنش واقعا مهم است. وی ادامه داد، وزیر امور خارجه در حال حاضر در ایتالیا به سر می برد و با همتایان خود در گروه 7 صحبت می کند و آنها دقیقاً روی این موضوع متمرکز خواهند شد.

«ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس هم در تداوم فضاسازی ها علیه اقدام نظامی مشروع ایران علیه تجاوزگری های رژیم صهیونیستی ادعا کرد که رژیم اسراییل حق دارد از خود دفاع کند. وی در عین حال تصریح کرد: تشدید چشم گیر تنش ها به نفع کسی نیست.

واکنش کانادا و هلند

کانادا و هلند به اخبار مربوط به حمله ادعایی اسراییل علیه ایران در اصفهان واکنش نشان دادند و اعلام کردند که تحولات را از نزدیک دنبال می کنند.

در همین رابطه، وزارت خارجه هلند گفت که از نزدیک وضعیت ایران را زیر نظر داریم و تحولات اخیر در خاورمیانه باعث نگرانی شدید شده است.

«ملانی جولی» وزیر خارجه کانادا نیز گفته است که وضعیت ایران را پس از انفجار های شب گذشته از نزدیک زیر نظر داریم. وی همچنین تاکید کرد که امروز در نشست وزرای خارجه گروه 7 در ایتالیا این تحولات را بررسی خواهیم کرد. ایران هرگونه حمله به تاسیسات خود را رد کرده و تنها از سرنگونی چند ریزپرنده خبر داده است.

مواجه پدافند هوایی در اصفهان و تبریز با چند ریزپرنده، که تعبیر به «خرابکاری محدود» در رسانه ها شده، در ایران و کشور های منطقه و حتی در داخل اسراییل موجب تمسخر مقامات صهیونیستی در میان کاربران فضای مجازی شده است.

حادثه اصفهان/ واکنش های بین المللی چه بود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حادثه اصفهان/ واکنش های بین المللی چه بود؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حادثه اصفهان/ واکنش های بین المللی چه بود؟"، کلیک کنید.