حجم و درآمد صادرات نفت روسیه کاهش یافت

حجم و درآمد صادرات نفت روسیه کاهش یافت

صادرات نفت روسیه در هفت روز منتهی به 28 آوریل، برای دومین هفته متوالی کاهش یافت و کشتی های کمتری، بندر پریمورسک در دریای بالتیک و کازمینو در اقیانوس آرام را ترک کردند.

به گزارش سیپکس، میانگین چهار هفته ای صادرات نفت روسیه هم کاهش یافت. با وجود این کاهش، صادرات نفت روسیه بالاتر از میانگین صادرات از ابتدای سال 2024 تاکنون بوده است زیرا پالایش داخلی نفت به دلیل آسیب دیدن پالایشگاه های نفت در حملات پهپادی اوکراین و ورود آنها به فصل تعمیرات، همچنان محدودتر مانده است.

روسیه، تلاش ها برای تضعیف تحریم های غربی علیه ناوگان نفتکش این کشور را مضاعف کرده است. هند ممکن است دوباره محموله هایی را که با کشتی های متعلق به شرکت کشتیرانی تحریم شده سوفکامفلوت تحویل داده می شوند، بپذیرد. یک نفتکش سوفکامفلوت که حامل نفت اورال است، برای نخستین بار در چند ماه گذشته، به سوی بندر هندی پارادیپ در حرکت است. هفته گذشته هم یک محموله نفت کوره به بندر سیکا تحویل داده شد.

روسیه همچنین نفتکش هایی را که از سوی وزارت خزانه داری آمریکا تحریم شده اند، به فعالیت برمی گرداند. کشتی «اس سی اف پریموری» که در اکتبر برای نقض سقف قیمت گروه هفت از سوی آمریکا شناسایی شده بود، هفته گذشته محموله نفت اورال را در نوروسیسک در دریای بالتیک بارگیری کرد و به سمت کانال سویز حرکت کرده است. این نخستین نفتکش تحت تحریم است که نفت روسیه را بارگیری کرده و ممکن است زمینه را برای فعالیت نفتکش های تحت تحریم دیگر هموار کند.

این اقدامات در حالی صورت می گیرد که یک سازمان در قلب صنعت بیمه جهانی اعلام کرد اعمال سقف قیمت برای فروش نفت روسیه، به میزان فزاینده ای دشوار شده است. ارزش ناخالص صادرات نفت روسیه در چهار هفته منتهی به 28 آوریل، حدود 38 میلیون دلار کاهش یافت و به 1.92 میلیارد دلار در هفته نسبت به دوره منتهی به 21 آوریل رسید. ارزش ناخالص صادرات در هفت روز منتهی به 28 آوریل، به 1.8 میلیارد دلار در مقایسه با 1.89 میلیارد دلار در هفته قبل از آن، کاهش یافت.

در  چهار هفته نخست از زمانی که سقف قیمت گروه هفت در اوایل دسامبر سال 2022 به اجرا درآمد، صادرات نفت روسیه به رکورد اندک 930 میلیون دلار در هفته کاهش یافته بود اما اندکی بعد، احیا شد.

انباشت محموله های نفت سوکول روسیه که پالایشگاه های هندی حاضر به دریافت آنها نشده بودند، از میان رفته است. حدود 9.1 میلیون بشکه نفت به پالایشگاه ها در چین تحویل داده شده است. حدود هفت میلیون بشکه هم احتمالا به هند راه پیدا کرده است. دو محموله هم به پاکستان تحویل داده شده است.

تنها 1.4 میلیون بشکه دیگر باقی مانده که نیمی از آن، پس از انتقال به کشتی های کوچکتر، به هند می رود. باقی این نفت همچنان در کشتی قرار دارد که در تنگه مالاکا لنگر انداخته و ممکن است نهایتا به هند ختم شود.

آمار رصد کشتی و گزارش عوامل بندری نشان داد مجموع 31 نفتکش حامل 24 میلیون نفت روسیه در هفته منتهی به 28 آوریل، بودند که حدود 840 هزار بشکه کمتر از آمار بازبینی شده برای هفته قبل از آن است.

صادرات نفت روسیه از راه دریا، در هفته منتهی به 28 آوریل، به میزان 120 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 3.43 میلیون بشکه در مقایسه با 3.55 میلیون بشکه در هفته منتهی به 21 آوریل رسید. میانگین چهار هفته ای صادرات که نوسان کمتری دارد، به میزان 100 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 3.58 میلیون بشکه رسید.

صادرات هفتگی، حدود 30 هزار بشکه در روز پایین تر از هدف صادراتی روسیه برای آوریل بود. اما صادرات چهار هفته ای، حدود 120 هزار بشکه در روز بالاتر از این هدف بود.

صادرات نفت روسیه به مشتریان آسیایی از جمله محموله هایی که مقصد نهایی نداشتند، در چهار هفته منتهی به 28 آوریل، به 3.27 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 3.36 میلیون بشکه در دوره قبل از آن، کاهش یافت. صادرات نفت روسیه به کشورهای اروپایی از مسیر دریا، متوقف شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ترکیه اکنون تنها بازار نزدیک برای صادرات نفت از بنادر غربی روسیه است و صادرات به این کشور در چهار هفته منتهی به 28 آوریل، به حدود 280 هزار بشکه در روز رسید که پایین ترین رقم در 12 هفته گذشته بود.

پایان خبر سیپکس

حجم و درآمد صادرات نفت روسیه کاهش یافت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حجم و درآمد صادرات نفت روسیه کاهش یافت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حجم و درآمد صادرات نفت روسیه کاهش یافت"، کلیک کنید.