«خانواده ما» و تاکید بر جوانی جمعیت زیر چتر نمایشگاه کتاب

بهار کتابخوانی|

«خانواده ما» و تاکید بر جوانی جمعیت زیر چتر نمایشگاه کتاب

سازمان تامین اجتماعی با غرفه «خانواده ما» و چند طرح رفاهی در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم وفناوری سیپکس، بیش از 50 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و بر این اساس این سازمان در راستای تعامل بیشتر با مردم که ذی نفعان اصلی این سازمان محسوب می شوند در نمایشگاه کتاب سال جاری حضور یافته است.

این سازمان که به گفته میرهاشم موسوی، مدیرعامل آن در زمینه تحقق برنامه های جوانی جمعیت و حمایت از فرزندآوری موضعی فعال دارد، امسال در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با ایجاد غرفه ای با نام «خانواده ما» تلاش کرده با برنامه های متعددی از جمله نشست هایی با کارشناسان حوزه های مربوطه چالش ها و موانع پیش روی جوانی جمعیت را مورد بررسی قرار دهد.

اما دلیل چرایی این هدفگذاری نیز باید به این نکته اشاره کرد که ناپایداری منابع صندوق های بازنشستگی یکی از چالش های پیش روی سازمان تامین اجتماعی است که بخشی از این مسیله متاثر از تغییرات هرم جمعیت بوده است. به عبارت دیگر در شرایطی که نسبت میان بیمه پردازان و بازنشستگان از موضوعات مهم در پایداری صندوق ها محسوب می شود، بالا رفتن میانگین سنی و حرکت به سمت سالمندی می تواند چالش های متعددی برای سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی ایجاد کند.

به همین دلیل این سازمان با حضور در این رویداد فرهنگی تلاش کرده است شرایطی ساده تر برای تعامل با قشر های مختلف مردم فراهم کند تا جایی که گفته شده در اولین روز های نمایشگاه امسال بیش از سه هزار نفر در این رویداد برای استفاده از طرح های جدید بیمه ای سازمان تامین اجتماعی ثبت نام کرده اند.

تبدیل دوره دانشجویی به دوران اشتغال

از جمله طرح هایی که در این نمایشگاه مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفته طرحی تحت عنوان«بیمه دانشجویی» است.

با توجه به این طرح دانشجویان نیز مانند بسیاری دیگر از اقشار تحت پوشش جامعه می توانند تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار گرفته و از خدمات تامین اجتماعی استفاده کنند. برای استفاده از این خدمت لازم است دانشجو در دایره سنی 18 تا 50 سال قرار داشته یا چنانچه سنی بیش از 50 سال دارد معادل مازاد سنی سابقه بیمه پردازی قبلی داشته باشد و چنانچه فردی معادل 10 سال سابقه بیمه پردازی داشته باشد از این شرط سنی معاف خواهد شد.

بیمه نامه ای برای دختران و زنان خانه دار

از دیگر طرح های بیمه ای که در نمایشگاه کتاب امکان ثبت نام حضوری برای آن فراهم شده طرح بیمه دختران و زنان خانه دار است که مانند دانشجویان می توانند به ازای پرداخت تعرفه های مربوطه از مزایای بیمه ای برخوردار شوند.

در این قالب نیز زنان و دختران 18 تا 50 سال می توانند به ازای پرداخت تعرفه های تعریف شده از بیمه تامین اجتماعی برای خدمات درمانی و سابقه اشتغال بهره مند شوند. البته چنانچه متقاضیان این سرویس بیش از 50 سال داشته باشند هم باید معادل مازاد سنی سابقه بیمه پردازی داشته باشند.

هدیه 400 هزار تومانی خرید کتاب

از دیگر امتیازاتی که برای ثبت نام کنندگان این نوع خدمات بیمه ای در نظر گرفته شده نیز هدیه 400 هزار تومانی سازمان تامین اجتماعی است که این هدیه را برای آن دسته افراد که در این دو طرح ثبت نام کرده و تا پایان خرداد ماه سال جاری نسبت به پرداخت حق بیمه خود اقدام کنند در نظر گرفته تا بدین ترتیب بتوانند از طریق سامانه فروش مجازی نمایشگاه (book.icfi.ir) مشمول هدیه ویژه این سازمان در قالب بن خرید 400 هزار تومانی کتاب ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شوند.

حضور و پاسخگویی کارشناسان 1420

همچنین سازمان تامین اجتماعی باحضور در نمایشگاه کتاب سال جاری برای مردم شرایطی در نظر گرفته تا بتوانند بطور حضوری از برخی خدمات این سازمان بهره مند شوند که از جمله این موارد می توان به حضور کارشناسان مرکز ارتباطات و نظارت مردمی تامین اجتماعی (CRM) یا همان سامانه 1420 اشاره کرد.

در واقع مرکز ارتباط مردمی سازمان تامین اجتماعی با شماره تماس 1420 یکی از مهمترین مراکز برای برقراری مسیر ارتباطی میان مخاطبان و ذینفعان این سازمان برای بهره مندی از راهنمایی و مشاوره لازم در حوزه بیمه ای، بازنشستگی و درمانی محسوب می شود که به طور ماهانه به 330 هزار تماس تلفنی مردم پاسخ می دهد. طبیعی است با وجود جمعیت 47 میلیونی بیمه شدگان، مستمری بگیران و افراد تبعی در این سازمان، ارایه خدمات حضوری به این جمعیت که 53 درصد جامعه ایران را تشکیل می دهند امکانپذیر نیست. با این وجود نمایشگاه کتاب امسال فرصتی فراهم کرده تا با حضور کارشناسان این مرکز بازدیدکنندگان نمایشگاه بتوانند خدمات مورد نظر خود را به صورت حضوری دریافت کنند.

به اذعان مسیولان مرکز 1420 در نمایشگاه کتاب امسال هم با توجه به برنامه سازمان مبنی بر معرفی بیمه دانشجویی و زنان خانه دار، عموم سوالات مربوط به این دو بیمه نامه است. در کنار بیمه دانشجویی و زنان خانه دار، سوالاتی در زمینه خرید سابقه سربازی، آشنایی با درگاه خدمات الکترونیکی سازمان، برنامه کاربردی تامین با 50 خدمت غیرحضوری و شرایط بازنشستگی نیز از دیگر سیوالاتی است که به کرات از سوی بازدیدکنندگان مطرح می شود.

لازم به یادآوری است سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از  نوزدهم تا بیست ونهم اردیبهشت در مصلی تهران در حال برگزاری است.

«خانواده ما» و تاکید بر جوانی جمعیت زیر چتر نمایشگاه کتاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«خانواده ما» و تاکید بر جوانی جمعیت زیر چتر نمایشگاه کتاب" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«خانواده ما» و تاکید بر جوانی جمعیت زیر چتر نمایشگاه کتاب"، کلیک کنید.