خیانت در لباس حمایت! – سیپکس

خیانت در لباس حمایت!

معضل سگ های بدون صاحب حالا دیگر به یک بحران تبدیل شده است؛ بحرانی که حداقل هر روز شاهد یک خبر و اتفاق ناگوار از این حیوانات هستیم. همین چند روز پیش بود که یکی از دختران دوقلوی شهرستان نکا بر اثر گاز گرفتگی و ابتلا به هاری جان خود را از دست داد.

به گزارش سیپکس، جام جم نوشت: البته داوود گودرزی، مدیر کنترل جانوران مضر شهری سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران می گوید روزانه بین30تا40 سگ، زنده گیری و به نقاهتگاه آرادکوه منتقل می شود اما گویا کابوس سگ های ولگرد در بسیاری از نقاط کشور تمامی ندارد. در این بین حامیان و دوستداران حیوانات هم گویا فقط این عنوان را یدک می کشند و به اسم حمایت از حیوانات از آگاه نبودن مردم سودجویی می کنند اما چرا این معضل تمامی ندارد؟ چرا هر روز باید شاهد طعمه شدن افراد مختلف توسط سگ ها باشیم؟افزایش تعداد سگ های بدون صاحب، یکی از دغدغه هایی است که از یک سو به چالش و نارضایتی منجر شده و از سوی دیگر حمایت دوستداران حیوانات را به دنبال دارد. گرچه نگهداری از سگ ها به هر شیوه ای توسط شهروندان یا به تعبیری سگ گردانی جرم انگاری دقیقی نشده اما آیا تاکنون با توجه به تبعات این عمل با صاحبان و مسببان سگ گردانی یا حضور در محل هایی که برای دیگران مزاحمت ایجاد می کند، برخورد قضایی شده است؟ تکلیف مزاحمت های خطرآفرین وادامه دار سگ های ولگرد یا بدون صاحب چه می شود؟ مشکلی که روز به روز در فضاهای شهری گسترش یافته و اکنون به یک مخاطره جدی تبدیل شده است. 
     
بررسی دقیق علمی از آمار سگ های ولگرد
 امروزه درباره سگ های بدون صاحب و راه و روش مواجهه با افزایش جمعیت آنها زیاد گفته می شود. از آن طرف هم سال های زیادی است که مسیولان مرتبط با این موضوع جلسات متعددی نیز برگزار کرده و ساعت ها به این سوژه به صورت ویژه پرداختند که بالاخره تکلیف سگ های بدون صاحب چه می شود؟ البته بماند که اختلاف نظرهای زیادی بین مسیولان و به اصطلاح دوستداران محیط زیست در برخورد با این سگ ها وجود دارد. حسین آخانی، استاد زیست شناسی دانشگاه تهران با اشاره به راهکار اصلی درخصوص جمع آوری سگ های بدون صاحب به جام جم می گوید: پیش از این که در مورد سگ های ولگرد اقدامی انجام دهیم باید آمار این سگ ها در شهرهای مختلف بررسی دقیق علمی شود. تا زمانی که از این حیوانات آمار دقیقی نداشته باشیم، نمی توان راهکار مشخصی ارایه کرد.وی ادامه می دهد: زمانی که آمار وجود داشته باشد، مدیریت می تواند بگوید چه راهکاری در این زمینه موثراست ؛ سگ ها را در پناهگاه ها نگهداری یا آنان را عقیم و حذف کنیم؟ برای انجام هر اقدامی باید ابتدا متوجه این موضوع شویم که میزان بودجه، امکانات و نیروی انسانی برای این کار تا چه حد است.
     
دل تان برای گرسنگی سگ ها نسوزد!
بحث غذا دادن به سگ ها موضوع بسیار مهمی است و با وجود این که بارها کارشناسان در مورد آن تذکر داده اند اما همچنان عده ای را می بینیم که با یک نایلون پلاستیکی، سگ های زیادی را به گرد خود جمع می کنند.آخانی نیز ضمن بیان علم بیولوژیک در این باره توضیح می دهد: علم بیولوژیک به ما می گوید اگر هر موجودی مواد غذایی در اختیارش باشد، تعداد آن زیاد می شود. در حال حاضر با فرآیند سازماندهی شده ای در ایران مواجهیم که افراد مختلفی به سگ ها و گربه ها غذا می دهند. سگی که در سال دو بار زایمان می کند و از هر زایمان 10بچه متولد می شود، اگر تغذیه مناسبی در اختیار آن حیوان قرار بگیرد، قطعا بچه های او بهتر می مانند و این معضل افزایش پیدا می کند. وقتی تعداد سگ ها زیاد می شود، قطعا تعادل طبیعت را برهم زده و تکثیر حیوانات دیگر را مختل می کنند.البته این استاد دانشگاه بر این باور است که اولین کنترل بیولوژیک، ممنوعیت هرگونه غذارسانی به این حیوانات است. یعنی دولت و دستگاه قضایی باید با استفاده از قوانین موجود، افرادی را که به این حیوانات غذا می دهند از این کار منع کند. او از قانون دفع پسماند برای این افراد هم برای مان می گوید: «زمانی که افرادی به طبیعت غذا می ریزند، عملا پسماند آلی و بهداشتی ایجاد می کنند که خودش به نوعی جرم انگاری محسوب می شود. از طرفی طبق ماده 688 قانون مجازات اسلامی، بهداشت عمومی را هم تهدید می کنند و به راحتی می توان از این افراد شکایت کرد.گویا موضوع سگ های ولگرد بسیار پیچیده تر از اینهاست. حالا در کنار نگرانی از حملات این حیوانات و آسیب های آنان باید فکری به حال این دوستداران و حامیان حقوق حیواناتی بکنیم که اقدامات ناشایستی را به نام حیوانات و به کام خودشان انجام می دهند. 

دوستداران حیواناتی که باید از آنان ترسید!
گویا حامیان حیوانات به یک گروه و مافیا تبدیل شده اند که جرم های گوناگونی را مرتکب می شوند. از تهدید به قتل افرادی که مورد حمله سگ های شان قرار گرفتند و حالا هم طبق گفته داوود گودرزی، مدیر کنترل جانوران مضر شهری سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از آگاه نبودن شهروندان سوء استفاده می کنند و به نام حامی حیوانات از آنان پول دریافت می کنند. حتی این افراد هنگام جمع آوری سگ ها از این کار جلوگیری می کنند و در چند مورد هم باعث ضرب و جرح نیروهای شهرداری شده اند اما پشت پرده این موضوع چه چیزی نهفته است؟ مگر اینها دوستداران محیط زیست و حیوانات نیستند؟ حسین آخانی، استاد دانشگاه تهران هم که ازاین افراد دل پری داشت به ما می گوید:«بارها توسط این دوستداران حیوانات تهدید شده ام!عمده این افراد بسیارخطرناک هستند. دستگاه قضایی به راحتی می تواند اینها رامورد بازخواست قراردهد.»البته مابرای پیگیری بیشتر این موضوع بامسیولان مختلف خدمات شهری شهرداری و شرکت ساماندهی مشاغل تماس گرفتیم اما متاسفانه این افراد پاسخگو نبودند تا زوایای مختلف آن را بررسی کنیم. 
 

پایان خبر سیپکس

خیانت در لباس حمایت! – سیپکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خیانت در لباس حمایت! – سیپکس" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خیانت در لباس حمایت! – سیپکس"، کلیک کنید.