درخواست کنسرسیوم ریلی برای انجام تشریفات قطار ترانزیتی افغانستان به گمرک ارایه شد

درخواست کنسرسیوم ریلی برای انجام تشریفات قطار ترانزیتی افغانستان به گمرک ارایه شد

گمرک ایران اعلام کرد: درخواست کتبی کنسرسیوم توسعه ریلی برای کالای ترانزیت از افغانستان، امروز بعدازظهر ارایه شده و به محض اظهار کالا از سوی کنسرسیوم، در سریع ترین زمان ممکن کارهای تشریفات گمرکی آن انجام می شود و قطار برای ادامه راه آماده خواهد بود.

به گزارش سیپکس، در روزهای گذشته اخباری مبنی بر ورود و توقف اولین قطار ترانزیتی افغانستان – ترکیه به خاک ایران منتشر شد که به دنبال آن شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد طبق استعلام و بررسی های صورت گرفته،  هیچ قطار تجاری ترانزیتی از سوی کشور افغانستان وارد محدوده ریلی جمهوری اسلامی ایران نشده است.

البته روز بعد، مرتضی جعفری – معاون بهره برداری و بازرگانی راه آهن- با اشاره به لزوم حفظ جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مناسبات بین المللی گفت: علی رغم عدم هماهنگی صورت گرفته، با توجه به رویکرد توسعه ای راه آهن جمهوری اسلامی ایران در حوزه کریدورهای بین المللی ریلی، اقدامات لازم جهت اعزام آزمایشی قطار مذکور انجام گرفته و راه اندازی رسمی مسیر تجاری مذکور پس از رفع نواقص و تایید متخصصین فنی ریلی با هماهنگی راه آهن های دو کشور انجام خواهد شد.

معاون بهره برداری و بازرگانی راه آهن همچنین امروز در خصوص قطار ترانزیتی افغانستان – ترکیه که در خاک ایران قرار دارد، گفت: کنسرسیوم توسعه ریلی به خلاف اعلام کرد “واگن بارداری وارد ایران نشده است”، اما چون این واگن ها بارگیری شده بود، با دستور مدیرعامل راه آهن با ارسال آنها موافقت شد که هنوز هم کنسرسیوم تشریفات گمرکی را برای ترانزیت بار انجام نداده است.

بیشتر بخوانید

کنسرسیوم هنوز تشریفات گمرکی قطار ترانزیتی افغانستان – ترکیه از خاک ایران را انجام نداده است

 افغانستان به دنبال استفاده از کریدور لاجورد

با وجود این، جواد طاهرافشار – معاون کنسرسیوم توسعه ریلی- امروز بار دیگر اظهار کرد که شرکت راه آهن، لکوموتیو کنسرسیوم ریلی را از یکم اردیبهشت توقیف کرده است. او گفت که مسوولان هیات حاکمه افغانستان گفتند اگر راه آهن جمهوری اسلامی ایران نمی خواهد بگذارد کریدور شرق به غرب به بهره برداری برسد، از مسیر کریدور لاجورد (یعنی ترکمنستان – دریای خزر – آذربایجان – ترکیه) اقدام به انتقال محموله های خودمان به ترکیه خواهند کرد.

طاهرافشار درباره اظهارات راه آهن مبنی بر اینکه کنسرسیوم توسعه ریلی هنوز تشریفات گمرکی را برای ترانزیت کالا صورت نداده است، گفت: ناظر کل گمرکات استان خراسان هفته گذشته در مصاحبه ای عنوان کرد که تا الان تمامی قطارها با انجام تشریفات گمرکی و هماهنگی قبلی بوده و از الان به بعد هم با هماهنگی انجام می شود و توسط استاندار خراسان رضوی هم از قبل ورود این قطار را اطلاع داده بود. بنابراین ما تشریفات گمرکی را انجام داده و می دهیم.

درخواست کتبی کنسرسیوم توسعه ریلی برای انجام تشریفات، به گمرک ارایه شد

در این خصوص فرهاد ولی – مدیر روابط عمومی گمرک ایران – به سیپکس توضیح داد: درخواست کتبی کنسرسیوم توسعه ریلی امروز بعدازظهر برای انجام تشریفات ارایه شده و به محض اظهار کالا از سوی کنسرسیوم، در سریع ترین زمان ممکن کارهای تشریفات گمرکی انجام می شود و قطار برای ادامه راه آماده خواهد بود.

پیش از این، ناظر گمرکات استان خراسان رضوی گفته بود که اولین قطار حامل سنگ ترانزیتی از افغانستان به مقصد ترکیه وارد ایستگاه روزنک افغانستان شده و با هماهنگی انجام شده و برای جلوگیری از توقف واگن ها، گمرک دوغارون تشریفات گمرکی این محموله را با کد این گمرک انجام خواهد داد.

پایان خبر سیپکس

درخواست کنسرسیوم ریلی برای انجام تشریفات قطار ترانزیتی افغانستان به گمرک ارایه شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درخواست کنسرسیوم ریلی برای انجام تشریفات قطار ترانزیتی افغانستان به گمرک ارایه شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درخواست کنسرسیوم ریلی برای انجام تشریفات قطار ترانزیتی افغانستان به گمرک ارایه شد"، کلیک کنید.