دعوای معاون بایدن و زلنسکی بر سر حملات اوکراین به تاسیسات نفتی روسیه

یک رسانه آمریکایی در گزارشی با اشاره به استدلال مقامات اوکراینی نسبت به هدف قرار دادن پالایشگاه های نفتی روسیه، مطرح کرد که این موضوع با توجه به نگرانی دولت بایدن از افزایش قیمت جهانی انرژی و در پیش بودن فعالیت های انتخاباتی رییس جمهور آمریکا، موجب افزایش تنش ها در روابط کی یف-واشنگتن شده است.

به گزارش سیپکس، یک رسانه آمریکایی در گزارشی با اشاره به حملات اوکراین به پالایشگاه های نفتی روسیه، نوشت که دولت بایدن این حملات را «بی ملاحظه» می داند که می تواند قیمت نفت را بالا ببرد. اگرچه، کی یف آن را برای بالا بردن هزینه حملات روسیه ضروری می داند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این باره نوشت: «کامالا هریس» معاون اول رییس جمهور آمریکا در فوریه در حاشیه نشست امنیتی مونیخ دیداری خصوصی با «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین داشت، چیزی به او گفت که به مذاقش خوش نیامد و آن این بود که از حمله به پالایشگاه های نفتی روسیه خودداری کند. مقامات آمریکایی معتقدند که این تاکتیک موجب افزایش قیمت جهانی انرژی و حملات تلافی جویانه بیشتر روسیه به داخل مرزهای اوکراین می شود.

به گفته مقامات مطلع، این درخواست موجب برآشفتن زلنسکی و دستیاران ارشد او شد که حملات پهپادی اوکراین علیه تاسیسات انرژی روسیه را نقطه قوت نادری در جنگی دشوار با دشمنی بزرگ تر و مجهزتر می دانند.

به گفته آن ها، زلنسکی این توصیه را نادیده گرفت و مطمین نبود که این نظر واحد دولت بایدن بوده باشد. اما در هفته های بعد، واشنگتن در گفت وگوهای متعددی با کی یف هشدار خود را تکرار کرد.

اگرچه، اوکراین به جای عمل به درخواست های آمریکا، استراتژی خود را تشدید کرده و به طیفی از تاسیسات روسیه حمله کرد، از جمله، حمله 2 آوریل علیه سومین پالایشگاه بزرگ روسیه در 800 کیلومتری شمال آن.

دعوای معاون بایدن و زلنسکی بر سر حملات اوکراین به تاسیسات نفتی روسیه
آتش نشانان روس در حال مهار آتش در یک انبار نفتی در بلگورود، 2022

در ادامه این مطلب آمده است: این رخدادها تنش ها در روابط میان کی یف و واشنگتن را افزایش داده است. در این میان، کی یف در حالی که نیروهای روس به مواضع اوکراین در خط مقدم نفوذ می کنند، منتظر این است که ببیند کنگره کمک 60 میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب می کند یا نه. حملات دوربرد اوکراین که از ماه ژانویه، ده ها پالایشگاه را در روسیه هدف قرار داده و حداقل 10 درصد از ظرفیت پالایشگاه های نفتی روسیه را مختل کرده است، در برهه ای انجام شده که «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا در حال بیشتر کردن فعالیت های کارزار انتخاباتی خود است و قیمت جهانی نفت به بیشترین میزان خود در شش ماه گذشته رسیده.

مقامات آمریکایی می گویند، تامین بازارهای انرژی جهانی برای کمک به کاهش تورم برای دولت اولویت محسوب می شود. اما از نظر حفظ حمایت ها از جنگ اوکراین نیز حایز اهمیت است. یک مقام ارشد آمریکایی در این باره گفت، «افزایش قیمت انرژی خطر کاهش حمایت های اروپا برای کمک به اوکراین را در بر دارد.»

یکی دیگر از نگرانی های کارشناسان نظامی و استراتژیست های آمریکا این است که حملات آمریکا تاثیر چندانی روی محدود کردن توانمندی های جنگی روسیه نمی گذارند اما حملات تلافی جویانه روسیه علیه شبکه برق اوکراین می تواند بسیار بیشتر از حمله اوکراین به پالایشگاه های روسی، برای اوکراین آسیب زا باشد.

روسیه در هفته های گذشته، دسته ای از پهپادهای انتحاری و موشک ها را به سمت زیرساخت های انرژی اوکراین روانه کرد و باعث قطعی برق میلیون ها نفر و ایجاد این نگرانی شود که این حملات موجب ورشکستی اقتصاد اوکراین شود.

دعوای معاون بایدن و زلنسکی بر سر حملات اوکراین به تاسیسات نفتی روسیه
آتش سوزی در پالایشگاه نفتی در بلگورود روسیه در پی حمله بالگردهای اوکراینی، 1 آوریل 2024

مخالفت آمریکا با حمله به پالایشگاه ها موجب عصبانیت مقامات کی یف شده است که این حملات را تلافی عادلانه ای در قبال حملات روسیه به داخل اوکراین می دانند. آن ها همچنین این حملات را برای بالا بردن هزینه حملات روسیه و تاکید بر این لازم می دانند که جامعه روسیه مادامی که جنگ پایان نیابد، در امان نخواهد بود.

مقامات اوکراین همچنین این حملات را با توجه به کاهش مهمات توپخانه ای لازم برای درگیر کردن مواضع روسیه در خط مقدم، ضروری می دانند. عرضه تسلیحات بیشتر به اوکراین در ماه های گذشته، به دلیل مخالفت جمهوری خواهان در کنگره آمریکا کند شده است.

با این حال، موضع آمریکا خلاف متحدان آن در اروپا است که تلاش چندانی برای مخفی کردن رضایت خود از این حملات اوکراین نکرده اند. «استفان سژورنه» وزیر امور خارجه فرانسه در این باره گفت که «مردم اوکراین در حال دفاع از خود هستند و ما روسیه را متجاوز می دانیم. در چنین شرایطی، چیزی برای گفتن باقی نمی ماند.»

«دیوید کامرون» وزیر امور خارجه انگلیس نیز از حق اوکراین برای هدف قرار دادن پالایشگاه های روسیه دفاع کرده و گفته است: «این طور نیست که روسیه خود را فقط به حمله به اهداف نظامی یا حملاتش در خط مقدم محدود کرده باشد. به سراسر اوکراین حمله می کند.»

پایان خبر سیپکس

دعوای معاون بایدن و زلنسکی بر سر حملات اوکراین به تاسیسات نفتی روسیه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دعوای معاون بایدن و زلنسکی بر سر حملات اوکراین به تاسیسات نفتی روسیه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دعوای معاون بایدن و زلنسکی بر سر حملات اوکراین به تاسیسات نفتی روسیه"، کلیک کنید.