دولتمردان حرکت علمی هدفمند کشور را تسریع کنند

ایران فناور در دولت جدید (4)؛

دولتمردان حرکت علمی هدفمند کشور را تسریع کنند

جزء دانشمندان دو درصد برتر جهان گفت: دولتمردان و دست اندرکاران همواره باید نهایت حمایت را از اندیشه، توان و دانش دانشمندان داخلی داشته و حرکت علمی هدفمند کشور را تسریع کنند.

مجید محمدحسینی عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود و جزء دانشمندان دودرصد برتر جهان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری سیپکس، وظایف و برنامه های نامزدهای ریاست جمهوری در حوزه علم و فناوری کشور را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: با توجه به رشد روزافزون علم و فناوری به ویژه در حوزه هوش مصنوعی، باید از این بستر بی نظیر و توانمند به بهترین نحو در پیشبرد اهداف سایر علوم نیز استفاده کرد.

وی افزود: در این راستا، شایسته است تا رییس جمهور جدید و زیرساخت های بالادستی نهایت سعی خود را انجام دهند تا بتوان غایت استفاده را از کوران پیشرفت این بستر هوشمند داشت که در حقیقت یکی از حوزه ها، علوم بسیار نوین است که می تواند تحولی شگرف را در ارکان مختلف جامعه ایجاد کند.

هوش مصنوعی اهرمی کارساز و سودمند برای بسیاری از علوم

محمدحسینی یادآور شد: برخی بر این باورند که هوش مصنوعی فقط در قالب حوزه علوم کامپیوتری خلاصه می شود، در حالی که این علم می تواند به عنوان اهرمی کارساز و سودمند برای بسیاری از علوم دیگر و نیز دانشمندان و محققان ایفای نفش کند. 

جایگاه فناوری و علمی کشور سال هاست که از کپی برداری و مهندسی معکوس به مرحله شکوفایی و ابداع رسیده است

به گفته عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، رشد علمی کشور بعد از انقلاب قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست؛ چراکه در بسیاری از شاخص ها در زمینه های مختلف علمی توانسته ایم در رتبه های برتر جایگاه جهانی قرار بگیریم. این نکته ای است که در گذشته رخ نداده بود.

جزء دانشمندان دودرصد برتر جهان اضافه کرد: جایگاه فناوری و علمی کشور سال هاست که از کپی برداری و مهندسی معکوس به مرحله شکوفایی و ابداع رسیده است. نمونه های متعدد آن در علوم پزشکی، سلول های بنیادی، فناوری نانو و حوزه های مختلف علوم مهندسی بسیار واضح و مبرهن است. 

وی تاکید کرد: دولتمردان و دست اندرکاران همواره باید نهایت حمایت را از اندیشه، توان و دانش دانشمندان داخلی داشته و نیز با اعتماد به سرمایه هایی نظیر هوش و پشتکار سرشار جوانان و با در اختیار گذاشتن امکانات و پشتیبانی های مادی و معنوی بی شایبه از آنها، حرکت علمی هدفمند کشور را تسریع کنند.

 از تمرکزگرایی در حوزه استان ها پرهیز شود

محمدحسینی با تاکید بر اینکه باید از تمرکزگرایی در حوزه استان ها پرهیز شود به سیپکس گفت: بودجه ای که برای انجام طرح های پژوهشی و امور مرتبط با تحقیقات از وزارتخانه ها ارسال می شود، علاوه بر مراکز استان ها به طور عادلانه در شهرستان ها و به خصوص پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و سرا های نوآوری توزیع شود.

نگاه ویژه رییس جمهور و سایر مسیولان به فعالان حوزه علم و فناوری

عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که مطالبه اصلی فعالان حوزه علم، پژوهش و فناوری از رییس جمهور جدید چیست؟ بیان کرد: فعالان حوزه علم و فناوری مطالبات زیادی ندارند به جز حمایت و نگاه ویژه رییس جمهور و سایر مسیولان ذی ربط تا با برداشتن موانع از سر راهشان بتوانند خارج از بروکراسی های وقت گیر اداری و با فراغ بال به تحقیقات و مطالعات علمی خود بپردازند و مرز های دانش بشری را توسعه دهند.

وی با بیان اینکه یکی از چالش های بزرگ حوزه علم و فناوری کشور، توقف و سکون طولانی مدت در مرحله نظریه پردازی و فاز مطالعاتی است، افزود: این در حالی است که جوامع پیشرفته جهانی اکنون زمان تحقیق روی یک مسیله علمی را به حداقل می رسانند و سعی می کنند هرچه زودتر آن مسیله را به سمت عملی سازی و کاربردی و تبدیل به فناوری های دانش بنیان پیش ببرند؛ بنابراین به حداقل رساندن فاصله زمانی بین تحقیق تا اجرای عملی، امری حیاتی و اجتناب ناپذیر است.

دولتمردان حرکت علمی هدفمند کشور را تسریع کنند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دولتمردان حرکت علمی هدفمند کشور را تسریع کنند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دولتمردان حرکت علمی هدفمند کشور را تسریع کنند"، کلیک کنید.