دیدار پوتین و پاشینیان در مسکو

دیدار پوتین و پاشینیان در مسکو

کاخ کرملین از دیدار میان «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه و «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان خبر داد.

به گزارش سیپکس، ایروان – متحد دیرینه مسکو – ماه هاست که از روابطش با روسیه انتقاد کرده و مدعی شده که نیروهای صلحبان این کشور در جریان درگیری با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ دخالتی نکرده اند.

خبرگزاری فرانسه ضمن اشاره به ویدیویی که کرملین منتشر کرده، از دیدار میان پوتین و پاشینیان خبر داده است.

پوتین خطاب به پاشینیان که برای نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیا به مسکو سفر کرده بود، گفت: «روابط دوجانبه ما با موفقیت درحال پیشرفت است. ما همیشه به همکاری اقتصادی توجه می کنیم.»

گفته شده است که رییس جمهور روسیه هیچ اشاره ای به تنش های اخیر نکرده است.

در سپتامبر 2023 که جمهوری آذربایجان بار دیگر کنترل قره باغ را به دست گرفت و از حمایت روسیه برخوردار شد، تنش ها میان ایروان و مسکو بالا گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، قفقاز جنوبی یکی از پرتنش ترین مناطق جهان محسوب می شود که بخشی از آن به دلیل درگیری طولانی مدت میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ است. بعد از تحرکات نظامی باکو در سپتامبر 2023، کنترل این منطقه که عمدتا از ارمنی ها تشکیل شده بود، به دست جمهوری آذربایجان افتاد و تقریبا همه ساکنان محلی به ارمنستان فرار کردند.

فاصله گرفتن ارمنستان از روسیه از وقتی آغاز شد که در زمان حمله غافلگیرانه نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به قره باغ، ایروان، مسکو را به عدم حمایت از خود متهم کرد. از آن زمان ایروان عملا عضویت خود در سازمان پیمان امنیت جمعی با روسیه را به حالت تعلیق درآورده و میزبان رزمایش نظامیان آمریکایی بوده است. ارمنستان حتی به اوکراین کمک هایی ارسال کرده و برای عضویت در اتحادیه اروپا هم تمایل نشان داده است.

البته یک منبع سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) به اسپوتنیک گفت که این سازمان معتقد است ارمنستان همچنان عضو این سازمان است و تعاملاتی با آن وجود دارد، هرچند نه به طور کامل.

پایان خبر سیپکس

دیدار پوتین و پاشینیان در مسکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیدار پوتین و پاشینیان در مسکو" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیدار پوتین و پاشینیان در مسکو"، کلیک کنید.