راه اندازی اپراتور هوش مصنوعی در کشور / GPU هایتان را با اپراتور به اشتراک بگذارید

راه اندازی اپراتور هوش مصنوعی در کشور / GPU هایتان را با اپراتور به اشتراک بگذارید

دهقانی فیروزآبادی در کنفرانس خبری معاونت علمی – فناوری ریاست جمهوری با تشریح برنامه های دولت برای توسعه هوش مصنوعی گفت: «در حال حاضر هوش مصنوعی در همان فرصتی قرار گرفته است که اقتصاد دیجیتال در دهه 90 داشت. شرکت های فعال در این حوزه فرصت بسیار خوبی برای رشد و توسعه دارند؛ همان طور که کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال یک دههٔ قبل چنین فرصتی را در اختیار داشتند».

به گزارش سیپکس و به نقل از سیپکس، مجله سیپکس و مجله سیپکس، معاون علمی-فناوری رییس جمهور در خصوص رسیدن کشور به 10 کشور برتر دنیا در حوزه هوش مصنوعی، گفت: «سال گذشته گفت وگوهایی زیادی با رییس جمهور و همین طور دستگاه های مختلف ازجمله سازمان برنامه وبودجه برای الزام ایجاد مرکز ملی توسعه هوش مصنوعی و در کنارش، شورای ملی راهبری انجام شد و در این راستا برنامه ها و مدل های کشورهای مختلف در حوزه هوش مصنوعی موردمطالعه قرار گرفت».

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه سال گذشته راه اندازی مرکز ملی هوش مصنوعی و شورای راهبری به تصویب رسید و اعضای شورا مشخص شدند، ادامه داد: «این مرکز ذیل نهاد ریاست جمهوری تشکیل شده و اساسنامه آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می شود. از آن موقع جلسات متعددی با سرمایه گذاران بخش های دولتی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق توسعه ملی برگزار شد و درنهایت از اسفند 1402، صندوق هوش مصنوعی با سرمایه 10 همتی (10 هزار میلیارد تومان) شکل گرفت که بخش خوبی از سرمایه آن از نهادهایی مانند صندوق توسعه ملی و مودیان مالیاتی مانند اپراتورها جذب شد.»

به گفته معاون رییس جمهور، طی این مصوبات همچنین برنامه ریزی شد که مرکز ملی هوش مصنوعی، اپراتور هوش مصنوعی را ایجاد کند که این اپراتور 3 خدمت اصلی مزرعه پردازشی بزرگ (هاب)، مرکز داده بزرگ (دیتاسنتر) و کتابخانه های بزرگ زبانی و تصویری را ارایه می دهد. همان طور که اپراتورهای تلفن همراه خدمات اینترنتی را ارایه می دهند، اپراتور ملی هوش مصنوعی نیز خدمات پردازشی بزرگ و خدمات کتابخانه های محاسباتی را در اختیار دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و سازمان ها و نهادها قرار خواهد داد.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه ایران از نظر دانش فنی و نیروی انسانی وضعیت خوبی دارد، گفت: «در حوزه مقالات و ارجاعات، ایران رتبه 17 یا 18 را دارد؛ اما در حوزه کاربرد رتبه 70 تا 80 را دارد که این جایگاه به دلیل نبودن زیرساخت ها در کشور است و پیش بینی می کنیم در سال 1403 تحول خوبی در حوزه هوش مصنوعی با ایجاد اپراتور ملی هوش مصنوعی و توسعه زیرسیستم ها داشته باشیم. مرکز ملی هوش مصنوعی جایگاهی فراتر از معاونت علمی دارد و از تمام دستگاه ها دعوت می کنیم که این مرکز را تقویت کنند».

وی در مورد تجهیزات و زیرساخت هوش مصنوعی افزود: «پیش بینی ما این است که در سال 1403 به چند صد GPU دسترسی پیدا کنیم، البته تحریم های شدیدی در این حوزه وجود دارد؛ حتی عربستان و امارات نیز که برای خرید GPU اقدام کرده اند و پول پرداخت کرده اند؛ تحریم شده اند. از دانشگاه ها و تمام کسانی که در کشور GPU دارند، دعوت می کنم که بعد از راه افتادن این اپراتور GPU خود را به این اپراتور بیاورند».

5454

راه اندازی اپراتور هوش مصنوعی در کشور / GPU هایتان را با اپراتور به اشتراک بگذارید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راه اندازی اپراتور هوش مصنوعی در کشور / GPU هایتان را با اپراتور به اشتراک بگذارید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راه اندازی اپراتور هوش مصنوعی در کشور / GPU هایتان را با اپراتور به اشتراک بگذارید"، کلیک کنید.