رشد ۱۱۶ درصدی تعهد اشتغال در سیستان و بلوچستان

رشد ۱۱۶ درصدی تعهد اشتغال در سیستان و بلوچستان

سیپکس/سیستان و بلوچستان مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: تعهد اشتغال در این استان ۱۱۶ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

خلیل احمد سلامی امروز سه شنبه در شورای اشتغال سراوان که با حضور اعضا و برخی از مسوولان استانی در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، افزود: تعهد ایجاد اشتغال توسط دستگاه‌های اجرایی و نهادهای استان براساس آمار و اطلاعات سامانه رصد اشتغال در سال گذشته، ۱۱۶ درصد رشد داشته که براساس صحت سنجی های پیامکی، تلفنی و میدانی بیش از ۸۵ درصد این آمار مورد تائید قرار گرفته که در نوع خود قابل توجه است.

وی ادامه داد: براساس ابلاغ پایان سال گذشته میزان تعهد ایجاد اشتغال سیستان و بلوچستان در سال ۱۴۰۳، برش شهرستانی تعهد اشتغال بر اساس سه شاخص، نرخ بیکاری، GDP و جمعیت توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام و از طریق دبیرخانه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان ابلاغ و مقرر شده بود تا خود فرمانداران میزان تعهد را در بین دستگاه های هر شهرستان تقسیم و به دبیرخانه کارگروه اشتغال استان اعلام کنند اما پس از گذشت یک ماه آنگونه که باید به نتیجه نرسیدیم و در این راستا تعهد اشتغال هر دستگاه مشخص و به دستگاه های استان ابلاغ شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان بیان کرد: در صورتی که در شهرستانی دستگاهی میزان تعهد ایجاد اشتغال خود را دریافت نکرده، لازم است تا با مرکز استان و از دستگاه مربوطه خود پیگیری لازم را انجام دهد.

وی تاکید کرد: تعهد اشتغال سیستان و بلوچستان امسال، ۴۱ هزار و ۶۵۱ نفر با اولویت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است به طوری که خود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعهدی را برای استانها مشخص کرد که براساس آن، استان ما حداقل ۱۰ درصد از میزان تعهد اشتغالی که باید ثبت سامانه رصد اشتغال ثبت کند، باید از فارغ التحصیلان دانشگاهی باشند و امسال سامانه بر این اساس طراحی شده است.

سلامی در خصوص جذب میزان اعتبارت حوزه مشاغل خانگی در سال گذشته، بیان کرد: حدود ۹۰ درصد اعتبارات بخش مشاغل خانگی در سال گذشته و با همکاری اعضای کارگروه اشتغال و تعامل بسیارخوب بانک های عامل، جذب شده و امیدواریم بتوانیم در سالجاری شاهد جذب کامل این اعتبارات باشیم.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد تعهد اشتغال سراوان در سال گذشته محقق شده است، گفت: در حوزه جذب اعتبارات مشاغل خانگی، سراوان از میزان ۷۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیصی، تنها در حدود ۳۰ میلیارد ریال معادل ۴۲ درصد را توانست جذب کند که انتظار ما با توجه به ظرفیت‌هایی که این شهرستان در حوزه های مختلف صنعت و معدن، میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی دارد، جذب صد درصدی این اعتبارات بود.

دبیر کارگروه اشتغال سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: براساس عملکرد سال گذشته، اعتبار ۴۰ میلیارد ریالی به حوزه مشاغل خانگی شهرستان سراوان تخصیص داده ایم و امیدواریم با همکاری اعضای کار گروه اشتغال و بانکهای عامل، جذب این اعتبارات با اولویت در دستور کار قرار داشته باشد و در این مسیر اگر مشکلی بود، به دبیرخانه کارگروه اشتغال استان اطلاع رسانی شود تا با پیگیری مشکل رفع شود.

وی با تاکید بر توجه بیش از پیش به حوزه تعاونی ها و این موضوع که مصداق بارز تحقق شعار امسال، تعاونی ها هستند، بیان کرد: با توجه به مصوبات کارگروه اشتغال استان، طرح ها و فعالیتهای دستگاه هایی به مثل صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و پارک علم و فناوری با محوریت تعاونی ها اجرا شوند.

سلامی از اختصاص سهم ویژه بخش تعاون در تصویب شیوه نامه و دستور العمل تسهیلات تبصره ۱۸ و تبصره ۲ سال ۱۴۰۲ و سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: بانک ها و دستگاه های اجرایی مکلفند حداقل ۱۰ درصد و تا سقف ۲۵ درصد منابع تسهیلاتی را به بخش تعاون اختصاص دهند که تحقق این امر مساعدت و پیگیری فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم رئیس جمهور شهید نگاه ویژه ای به بخش تعاون وجود داشت، ادامه داد: اعتبار تسهیلات مشاغل خانگی به استان ابلاغ شده که بر حسب آن باید ۷۰ درصد از آن به طرح‌های پشتیبان و ۳۰ درصد به طرح‌های مشاغل مستقل پرداخت شود.

پایان خبر سیپکس

رشد ۱۱۶ درصدی تعهد اشتغال در سیستان و بلوچستان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد ۱۱۶ درصدی تعهد اشتغال در سیستان و بلوچستان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد ۱۱۶ درصدی تعهد اشتغال در سیستان و بلوچستان"، کلیک کنید.