رییس قوه قضاییه: به افکار عمومی بی توجه نیستیم، اما تابع فضاسازی ها تصمیم قضایی نمی گیریم

رییس قوه قضاییه: به افکار عمومی بی توجه نیستیم، اما تابع فضاسازی ها تصمیم قضایی نمی گیریم

به گزارش سیپکس از مرکز رسانه ای قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: «بعضاً اقدامات و آرای قضات علاوه بر جنبه های حقوقی و قضایی، جنبه های اجتماعی نیز پیدا می کنند؛ ولو آنکه ما نخواهیم و جز اراده ما نیست، اما جریانات مختلف سیاسی و اجتماعی از این اقدامات و آرای ما، هر کدام بهره برداری های خود را می کنند.»

او ادامه داد: «لذا خطاب به کلیه مراجع قضایی بویژه دیوان عالی، دیوان عدالت اداری، روسای دادگستری ها و دادستان ها در سراسر کشور تاکید می کنم که نسبت به آن دسته از آراء و تصمیماتی که جنبه هایی غیر از ابعاد حقوقی و قضایی پیدا می کنند (و حتی در ابعاد حقوقی و قضایی، آثار بیرونی و بین المللی بر آنها مترتب می شود) نهایت دقت و توجه را داشته باشند و تصمیمات و آرای خود را مُنضَم به پیوست رسانه ای کنند و پیش از صدور آنها، هماهنگی های لازم را با مرکز رسانه قوه قضاییه به عمل آورند.

او گفت: «باید توجه کنید که ممکن است پس از صدور یک قرار یا حکم یا ابلاغ، نتوان پیوست رسانه ای مناسبی در قبال آنها تدوین کرد؛ لذا در قبال مسایل و موضوعات قابل پیش بینی، قبل از اقدام، با هماهنگی مرکز رسانه، برای جلوگیری از وقوع آسیب و تبعات، پیوست رسانه ای مناسب را تدوین کنید، تاکید ما بر تدوین پیوست رسانه ای در قبال آراء و تصمیمات قضایی که ذوابعاد هستند بیانگر اهتمام ما به مقوله ی افکار عمومی است؛ بنابراین ما به مقوله ی افکار عمومی توجه ویژه داریم و از آن غافل نمی شویم؛ درعین حال، تاکید داریم که قضات ما نباید قضاوت خود را بر اساس فضاسازی ها و جوسازی هایی که در فضای مجازی و غیرمجازی شکل می گیرد، به پیش ببرند. این فضاسازی ها ممکن است همیشه وجود داشته باشند و حتی تشدید نیز شوند؛ مهم آن است که معیار ما (پس از توجه به رضایت خداوند و سوگندی که یاد کرده ایم) قانون است. کار ما باید قانومند و مُتقن باشد، حالا ممکن است فضاسازی هم در قبال آن صورت گیرد. بنابراین ما در قوه قضاییه نسبت به افکار عمومی به هیچ وجه بی توجه نیستیم، اما تابع فضاسازی ها، تصمیم قضایی نمی گیریم.»

رییس قوه قضاییه گفت: «امر قضا، امر خطیری است؛ یک قاضی برای آنکه به حق و عدالت قضاوت کند باید دقت نظرِ بالایی داشته باشد و از حِلم و بُردباری زیادی برای بررسی تمام ابعاد و جوانب پرونده برخوردار باشد؛ همچنین یک قاضی باید به صورت مرتب دانش و اطلاعات خود را به روز کند تا در قبال پرونده هایی که دربرگیرنده ی امور مستحدثه و جدید هستند، به قوه علم و تشخیص نایل شود؛ تاکنون تاحدودی شُعب و مجتمع های قضایی ما، تخصصی شده اند و این مهم، هر چه بیشتر نیز محقق می شود؛ علی ایحال، قاضی ما باید پیوسته در باب موضوعات و مقولات کیفری و حقوقی در اموری که پرونده ها به او ارجاع می شوند، اعم از بانکی، بورسی، دریایی، محیط زیست، بین الملل و غیره مطالعه داشته باشد و دانش خود را به روز کند؛ در این زمینه بخش آموزشی قوه قضاییه نیز باید مستمراً آموزش های روزآمد را به قضات ما ارایه دهد.

او گفت: «یک قاضی علاوه بر اینکه مستمراً دانش خود را ارتقاء می دهد، باید اهل مشورت نیز باشد و در فهم مسیله، تشخیص مصداق و تطبیق موضوع، با صاحبنظران مشورت کند. همچنین قاضی ما باید به ملاحظات ناظر بر تناسب جرم و مجازات نیز اهتمام داشته باشد و مجازاتِ بازدارنده و متناسب اِعمال کند و توجه داشته باشد که این مجازاتِ تجویزشده، موجب وهن نیز نشود.»

233233

رییس قوه قضاییه: به افکار عمومی بی توجه نیستیم، اما تابع فضاسازی ها تصمیم قضایی نمی گیریم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییس قوه قضاییه: به افکار عمومی بی توجه نیستیم، اما تابع فضاسازی ها تصمیم قضایی نمی گیریم" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییس قوه قضاییه: به افکار عمومی بی توجه نیستیم، اما تابع فضاسازی ها تصمیم قضایی نمی گیریم"، کلیک کنید.