سوره توحید برای یادگیری کودکان

مربی می تواند بعد از همخوانی و تکرار سوره توحید توسط کودکان بازی زیر را برای آشنایی بیشتر کودکان با سوره همراه بچه ها انجام دهد در این بازی مربی نقش باغبان و بچه ها نقش گل را به عهده می گیرند ابتدا بچه ها با حالت غنچه و به صورت دو زانو روی زمین نشسته و سرشان را روی زانوی خود می گذارند سپس مربی به طرف یکی از کودکان که غنچه بار بر روی زمین نشسته می رود و می گوید آیه اول سوره توحید را بخوان و مثل گل باز شو کودک در حال خواندن آیه از جا بلند شده دست ها را از دو طرف باز می کند و هم چون گل شکفته می شود آنگاه مربی به طرف یکی دیگر از بچه ها که به شکلی غنچه نشسته می رود و از او میخواهد آیه دوم را بخواند همانند گل باز شود این کار تا پایان سوره ادامه می یابد سپس کودکان که مانند گل باز شده و ایستاده اند بار دیگر سوره توحید را با هم همخوانی میکنند.

سوره توحید برای یادگیری کودکان

سوره توحید برای یادگیری کودکان

یکی از راه های سپاسگزاری و شکرگزاری از خداوند برای این نعمت های با صفا تربیت درست ایشان است. یکی از مواردی که در مورد فرزندان به ما توصیه شده است  آموزش قرآن کریم به آنها است. استفاده از لباس بچه پلیس می تواند به کودکان احساس مسیولیت و اهمیت نقش پلیس در حفظ قانون و نظم را القا کند . تلاوت قرآن در خانه بر سایر افراد خانواده اثر دارد، پدر و مادری که خواندن قرآن جزو برنامه زندگی آنان است فرزندانشان نیز به فراگیری و خواندن قرآن علاقه مند می شوند و این خود یکی از راه های تعلیم قرآن به فرزندان است، زیرا کودک و نوجوان به طور عمده تحت تاثیر سخنان والدین، معلمان و دوستان است و این تاثیرپذیری در کودکی بیشتر از پدر و مادر است. به این داستان بنگرید تا ببینید نخستین معلم «محمد حسین طباطبایی» پدیده قرنی عصر حاضر کیست؟

«مادر سید محمدحسین (علم الهدی) معمولاً او را با خود به جلسات حفظی که اداره برگزار می کرد می برد، در سن 2.5 سالگی پدرش دریافت که علم الهدی با خود آیاتی از قرآن را زمزمه می کند، لذا با فراست دریافت که او استعداد و آمادگی لازم برای حفظ قرآن را دارد و زمزمه آیاتی از جزء 30 به خاطر حضور او در جلسات حفظ قرآن به همراه مادرش بوده، آیاتی را که شاگردان حفظ کرده و در جلسه تحویل می دادند شنیده و حفظ کرده است. پس به صورت منسجم حفظ قرآن را با او شروع کرد و نتیجه ای بسیار عالی از موقع شناسی خود در استعدادیابی کودکش به دست آورد که اکنون اثرات آن در داخل و خارج کشور باعث رونق بخشیدن به محافل حفظ قرآن شده است… بنابراین محیط را برای کودک قرآنی کنید و منتظر باشید او پیشقدم شود…

مهم ترین حق فرزند بر پدر و مادر یکی از حقوق فرزندان، تعلیم قرآن به آنهاست؛ امیرالمۆمنین علی (علیه السلام) در این باره می فرماید: فرزند را بر پدر حقی است و پدر را بر فرزند حقی، حق پدر بر فرزند آن است که فرزند در هر چیز جز نافرمانی خدای سبحان او را فرمان برد و حق فرزند بر پدر آن است که او را نام نیکو نهد و نیکو تربیت کند و قرآنش تعلیم دهد. هدف اصلی لباس راهور ، افزایش دیده شدن فرد در محیط های پرترافیک است . این تعلیم قرآن می تواند توسط خود پدر به طور مستقیم صورت گیرد و یا اینکه برای فرزندش معلم قرآن بگیرد که در این رابطه اکثر مسلمین غافل بوده و پدران به این حق عمل نمی کنند. در روایتی است که اگر معلمی به کودکی بسم الله الرحمن الرحیم یاد دهد خداوند آن کودک و آن معلم و پدر و مادر کودک را از دوزخ نجات می دهد. (تفسیر منهج الصادقین ذیل یه اول حمد)

پدر و مادری که در خانه با صدای بلند قرآن می خوانند اثر تربیتی در روح و جان فرزندانشان می گذارد و آنان را به قرآن علاقمند می کنند. بعد از آموزش زبان و توانایی صحبت کردن کودکان می توانند آیات قرآنی را بیاموزند. والدین باید به بهترین روش این امر مهم را انجام دهند. در بین تمام سوره های کوچک و بزرگ قرآن کریم سوره ای به صورت ویژه سفارش شده است که اموزش ان به کودک فضایل بسیاری دارد. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می فرماید:”هیچ مردی فرزند خود را قرآن نیاموزد مگر این که خداوند پدر و مادر کودک را در روز قیامت تاج پادشاهی عطا کند و دو لباس بهشتی به آنان بپوشاند که هرگز مردم مانند آن را ندیده باشند”. (وسایل الشیعه، ج 4، ص 825)

در روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) است که می فرماید:”فرزندانتان را بر سه ویژگی تربیت کنید:محبت پیامبرتان، محبت اهل بیت علیهم السلام و قرآن”.(کنز العمال، ج 16، ص 456) ایمه معصومین (علیهم السلام) پدران و مادران را برای انجام این مهم، فراوان تشویق کرده و اجر و پاداش معنوی خداوند را در قبال این عمل یادآور شده اند .امام حسن عسکری (علیه السلام) فرمودند:خدواند به پدر و مادر پاداش فراوانی را عنایت می کند. آنان با شگفتی سوال می کنند:پروردگارا ! این همه تفضل درباره ما در قبال چیست؟ اعمال ما شایسته چنین پاداشی نبوده است. در جواب آنها گفته می شود:هذه بتعلیم کما ولد کما القرآن و تبصیر کما ایه بدین الاسلام. این همه عنایت و نعمت، پاداش شماست که به فرزند خود کتاب خدا، قرآن را آموختید و او را در آیین اسلام بصیر و بینا تربیت کردید.

در مورد اهمیت تعلیم قرآن، از امام صادق (علیه السلام) روایت شده:«سوره ی یس را به فرزندان خود بیاموزید؛ «فانها ریحانه القرآن؛ زیرا که آن گل خوشبوی قرآن است» (کتاب شریفه ی «فضایل القرآن و العتره»، تالیف مرحوم آیه اللّه حاج میرزا ابوالفضل نجفی قدسی اصفهانی(ره)) سوره یس یکی از زیباترین سوره های قرآن کریم است که برکات و مزایای بسیاری در مورد این سوره در روایات ذکر شده است. قیمت لباس بسیجی نوجوان ممکن است بسته به تغییرات نرخ ارز و هزینه های تولید تغییر کند . از جمله ایشان آیه الله وحید خراسانی است که سیره عملی خودشان اینست که هر صبح این سوره تلاوت می کنند و توصیه کرده اند که هر صبح است سوره تلاوت شود و به صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا علیهماالسلام هدیه شود. برای آموزش سوره تین برای کودکان ابتدا نکته ای را عرض می کنیم.

آموزش قرآن به کودکان می تواند خیلی راحت تر و عمیق تر اتفاق بیافتد، به شرطی که این آموزش برای کودک جذاب باشد. همان طور که می دانید؛ آنچه کودک یاد می گیرد، جزیی از رفتار و شخصیت او را شکل می دهد، به خاطر همین آموزش قرآن برای کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از سوره های کوتاه قرآن، سوره تین می باشد که در عین کم بودن تعداد آیات، نکات آموزشی مهم و اساسی دارد که می توانیم این سوره را به کودک بیاموزیم. اما باید شیوه انتقال مفاهیم، ساده و روان و کودکانه باشد تا کودک درک کند و بتواند مطالب گفته شده در سوره را یاد بگیرد. در ادامه می خواهیم با زبان کودکانه به همراه داستان و شعر آموزش سوره تین برای کودکان را انجام دهیم. اول از هر چیزی معنی سوره تین را بگوییم تا خیلی راحت این سوره در ذهن مان بماند.

کلمه «تین» به معنای انجیر می باشد. خداوند در این سوره خواسته مطلب مهمی را به انسان ها یادآوری کند، به خاطر همین به 4 چیز قسم خورده تا همه متوجه شوند مطلبی که خداوند می خواهد بگوید، اهمیت خیلی زیادی دارد. خداوند در این سوره اول به دو خوراکی انجیر و زیتون قسم خورده، دو خوراکی که برای بدن انسان خیلی مفید و خوب است. شاید خدا خواسته علاوه بر تاکید به نکته مهمی که می خواهد بگوید، با قسم خوردن به این دو میوه، بنده های خود را از ارزش انجیر و زیتون آگاه کند که حتما از این دو میوه استفاده کنند تا بدن سالمی داشته باشند. بعد از انجیر و زیتون، خداوند به کوه سینا قسم خورده است. کوه سینا همان کوهی است که حضرت موسی علیه السلام در آن به مناجات با خدا می پرداخت. و در آخر خداوند به مکه که حرم امن خدا است، قسم می خورد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سوره توحید برای یادگیری کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سوره توحید برای یادگیری کودکان"، کلیک کنید.