شهید جمهور، نمونه کامل و عینی تربیت یافتگان مکتب امام راحل بود – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

شهید جمهور، نمونه کامل و عینی تربیت یافتگان مکتب امام راحل بود - خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری سیپکس، میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در نشست هماهنگی حوزه بیمه ای این سازمان که در آستانه سالروز رحلت ملکوتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد، شهید جمهور آیت الله رییسی را الگو و نمونه کاملی از تربیت یافتگان مکتب امام راحل معرفی کرد و گفت: ابراز ارادت و علاقه حضرت آیت الله رییسی به مردم و اعتقاد ایشان به خدمت صادقانه و خالصانه به جمهور مردم، وجه نمایشی و سیاسی نداشت و رییس جمهور شهید به معنای واقعی کلمه، جمهور مردم را صاحبان انقلاب و ولی نعمتان کشور می دانست. در حوزه حکمرانی نظام بیمه ای، اگر تاکید و پیگیری های شخصی حضرت آیت الله رییسی نبود، پوشش کامل بیمه های درمانی هرگز محقق نمی شد. با حمایت و راهبری و پیگیری شخصی حضرت آیت الله رییسی، امروز در حوزه بیمه های اجتماعی به نقطه ای رسیده ایم که با افتخار می توانیم بگوییم در منابع و مصارف سازمان تامین اجتماعی به نقطه سربه سری نقدی رسیده ایم.

میرهاشم موسوی در این نشست که با حضور محمد محمدی معاون بیمه ای و مدیران حوزه ستادی این معاونت و نیز حضور ویدیوکنفرانسی مدیران کل تامین اجتماعی استان ها برگزار شد، با تبریک و تسلیت شهادت جانسوز حضرت آیت الله رییسی و همراهان شهید ایشان و نیز عرض تسلیت به مناسبت سالگرد ارتحال امام عظیم الشان، گفت: در تقارن این دو ایام الله، لازم می دانم آنچه را که حضرت آیت الله رییسی از مکتب امام آموخته بود و در دوران مسوولیت به کار بست، به خودم و همه مسیولان یادآوری کنم تا ان شاءالله ما هم بتوانیم رهرو این مکتب روحانی باشیم. در قرن اخیر، مهندسی قدرت در جهان توسط حضرت امام رحمت الله بازتعریف شد و حضرت آیت الله رییسی تربیت شده صالح مکتب حضرت امام (ره) بود. حضرت آیت الله رییسی تربیت شده صالح مکتب حضرت امام (ره) بود و از این رو به مردم علاقه و اراداتی واقعی داشت. با بررسی سه سال فعالیت و حضور میدانی و تلاش های شبانه روزی حضرت آیت الله رییسی، به یقین می توان گفت که ابراز ارادت و علاقه آیت الله رییسی به مردم، به هیچ وجه جنبه نمایشی و سیاسی نداشت و ایشان به معنای واقعی کلمه متاثر از مکتب امام راحل، در حکمرانی اصالت را به مردم می داد و به همین دلیل هم شهید جمهور نامیده شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: دولت سیزدهم مشکلات و چالش های مختلف و متعددی را پیش رو داشت که از گذشته بر جا مانده بود ولی این دولت به دغدغه های اصلی مردم، توجه واقعی داشت و به خاطر همین از برخی تصمیمات صرف نظر کرد و تصمیماتی مبتنی بر نیاز مردم گرفت که این بسیار مهم است. بحمدالله شهید آیت الله رییسی، تربیت یافته صالح مکتب امام خمینی (ره) به معنای واقعی در راه رفع و حل چالش ها و مشکلات مردم و محرومیت زدایی قدم برداشت. رییس جمهور شهید در سفرهای استانی همیشه محروم ترین مناطق را برای سرکشی و دیدار مردمی انتخاب می کرد. این بسیار ارزشمند است که مردم در مناطق محروم دیده شوند و در همان جا، در همان عمق میدان، بدون شعارزدگی و پشت میزنشینی، تصمیماتی برای رفع مشکلات آنان اتخاذ شود. این روش مدیریت و حکمرانی، برگرفته از مکتب حضرت امام است. به خاطر همین منش و رفتار بود که مردم قدردان امام و شهید جمهور هستند. کسی که در مکتب امام، پای کار مردم باشد؛ خداوند متعال در چشم مردم به او قدر و منزلت می دهد.

اصالت “جمهور” در نگاه شهید رییسی

وی افزود: اصالت جمهور در نگاه و رفتار حضرت آیت الله رییسی، در واقع برگرفته از همان تاکیدی است که حضرت امام (ره) بر اهمیت خدمت به مردم داشتند و مردم را ولی نعمتان حکمرانان می دانستند. ما نمونه کامل و عینی پیروی از مکتب امام راحل را در این دوره، در مشی و رفتار آیت الله رییسی دیدیم. حل مسایل و مشکلات مردم، دغدغه آیت الله رییسی بود و ادامه این مسیر بر همه ما که مسیولیت داریم واجب و در عین حال دشوار است.
بر اساس این گزارش، موسوی همچنین گفت: در حوزه حکمرانی نظام بیمه ای، اگر تاکید و پیگیری های شخصی حضرت آیت الله رییسی نبود، پوشش کامل بیمه های درمانی هرگز محقق نمی شد. در حوزه بیمه اجتماعی نیز که سال ها با دغدغه های جدی در زمینه ناترازی منابع و مصارف مواجه بود، با حمایت و راهبری و پیگیری شخصی حضرت آیت الله رییسی، امروز به نقطه ای رسیده ایم که با افتخار می توانیم بگوییم در سازمان تامین اجتماعی به نقطه سربه سری نقدی رسیده ایم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: کسی باور نمی کرد که در سه سال فعالیت این دولت، 220 هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان تامین اجتماعی آن هم در قالب سهام شرکت های مطلوب پرداخت شود و ما بتوانیم این سازمان را که به عنوان ابربدهکار شناخته می شد با تسویه 106 هزار میلیارد تومان بدهی بانکی، به ابرطلبکار تبدیل کنیم. این عدد در بازپرداخت مطالبات سازمان، با هیچیک از دوره های قبلی قابل قیاس نیست.

تمرکز شهید جمهور بر دغدغه ها و مشکلات مردم

وی همچنین گفت: حضرت آیت الله رییسی روی دغدغه های مردم تمرکز داشتند و اصالت جمهور به معنای واقعی کلمه، خود را در تصمیمات ایشان نشان می داد و حساسیت ایشان درباره حوزه حکمرانی تامین اجتماعی هم به این سبب بود که بر این باور بودند که با توجه به پوشش 50 درصدی مردم در این حوزه، هر تصمیم و اقدامی در این حوزه روی 50 درصد جامعه و جمهور مردم تاثیر خواهد گذاشت. تصمیمات و اقدامات حضرت آیت الله رییسی در دولت مردمی سیزدهم نشان داد که ایشان واقعاً الگو و نمونه محترم و مغتنم تربیت یافتگان مکتب امام خمینی رحمت الله علیه هستند و ان شاءالله که ما بتوانیم این مسیر خدمتگزاری به مردم را آن گونه که رییس جمهور شهید نشان داد، دنبال کنیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به آیه 46 سوره مبارکه “سبا” گفت: قران می فرماید «قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی ثم تتفکروا ما بصاحبکم من جنه» ای پیامبر بگو من شما را فقط به یک حقیقت پند می دهم و آن اینکه، یکی یکی و دو تا دو تا برای خدا به پا خیزید. یکی از ویژگی های مکتب حضرت امام (ره)، انجام کار برای جلب رضایت خداست. قران هم می گوید کار فقط برای رضای خداست. در مسیر مردم بودن و ایجاد رضایت برای مردم، برای رضایت خداست. همه چیز برای رضایت اوست. بر اساس این مکتب، اگر شهید آیت الله رییسی کاری در جهت توسعه خدمت برای مردم انجام می داد، همه برای خدا بود. اینکه گفته می شود ایشان از نظر شخصیتی؛ انسان خالص و مخلصی بود برای همین است. مبارزه حضرت امام و پیروزی ایشان و استقرار نظام اسلامی برای خداست. ما باید این را از مکتب حضرت امام بیاموزیم. شکست و پیروزی و بودن و نبودن ما باید برای خدا باشد. این بسیار مهم است و در این ایام باید بیشتر روی این مولفه ها تفکر کنیم و ببینیم کدام مولفه های مکتب حضرت امام (ره) باعث نجات و فلاح و رستگاری ماست. نمونه های آن را در جنگ و دفاع مقدس و استقرار حکومت و در خدمت رسانی و شهادت دیده ایم. باید همین را الگو قرار بدهیم و بدانیم که برای کس دیگری کار نمی کنیم. در این مسیر، در مقام عبد و عبادت، باید «بشویم»، چون این مسیر برای «شدن» است. اگر این گونه به کارهایمان معنا بدهیم می توانیم در این مسیر رشد و ارتقا پیدا کنیم.

اخلاص در کارها، کلید موفقیت است

موسوی تاکید کرد: به باور من یکی از عوامل خوب شدن حال خودمان در سازمان تامین اجتماعی، تاسی به اخلاص آیت الله رییسی در مسیولیت های اجرایی است. گفته می شود «اَلعبدُ یُدَبّرَ وَاللهُ یُقَدّرَ». ما تدبیر و برنامه ریزی می کنیم ولی همه چیز دست خداست. اگر در این رابطه اخلاص نباشد، مساله و چالش به وجود می آید. فکر نکنیم همه امور فنی است و در دست خود ماست. واقعاً این طور نیست. اراده هایی وجود دارد که کارها و برنامه های ما را پشتیبانی می کند. ما هر زمانی به شهید آیت الله رییسی گزارش کارهایمان را ارایه می کردیم ایشان همیشه می گفت الحمدالله و بعد بر توسعه خدمات تاکید می کرد. اگر کار برای خداوند متعال باشد حمایت و پشتیبانی خدا را هم خواهد داشت.

وی با اشاره به شرایط کنونی پیش روی کشور گفت: ان شاءالله همه ما کارهایمان را برای رضای خدا انجام دهیم و با ایجاد آرامش در محیط خانواده بزرگ تامین اجتماعی، زمینه استمرار و تحقق چنین رویکردی در حکمرانی را هم در انتخابات فرارو داشته باشیم. خداوند کمک کند و دل های مردم به سمتی برود که سکاندار اجرایی کشور «متقی سیاستمدار» باشد که با تقوای الهی و اتصال به منبع اصلی، با رویکرد دینی و گفتمان اصیل انقلاب اسلامی، بر اصول و چارچوب های انقلاب پافشاری داشته باشد. چرا که این استمرار و پافشاری بر اصول ما را به رشد می رساند. جایی که گفتمان انقلاب حاکم باشد، رشد و پیشرفت هم هست. کما این که بیشترین میزان رشد اقتصادی طی دهه های گذشته و کمترین نرخ بیکاری طی سه دهه گذشته را در دولت سیزدهم شاهد بودیم.

وی با تقدیر و تشکر از همکاران ستادی و استانی سازمان تامین اجتماعی که دغدغه ماموریت و تعهدات و مسیولیت را دارند، گفت: در ایام گذشته تمامی همکاران خالصانه تلاش کردند و با عنایت خداوند متعال و استمداد از روح شهید جمهور بزرگوار و سایر شهدا، با تمام قوا پای کار هستند.

راه تحول و پیشرفت، توقف ناپذیر است

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در این نشست، همچنین با تبیین دستاوردهای سازمان تامین اجتماعی در دولت سیزدهم تصریح کرد: مسیر حرکت و تحول در سازمان تامین اجتماعی توقف ندارد، بلکه باید ادامه پیدا کند. برنامه کاری تامین اجتماعی و مسیولیتی که پذیرفته ایم مشخص است و از این رو نه تنها باید ماموریت های محوله را به شکل کامل انجام دهیم؛ بلکه باید هر ماه نسبت به ماه قبل، مترقی تر و تحولگرایانه تر عمل کنیم. وقتی همچنان در سازمان تامین اجتماعی ظرفیت های جدید و تازه داریم، نباید به رقم های ماه های قبل بسنده کنیم. این ظرفیت می تواند در حوزه منابع باشد، چون هنوز آن منابعی که باید برای توسعه خدمات در اختیار سازمان قرار گیرد، به شکل کامل اتفاق نیفتاده است، هم از جهت درآمدهای بیمه ای و اقتصادی و بخش های دیگر و هم در باب مصارفی که باید مدیریت کنیم.

وی افزود: در بخش های مختلف، هم در حوزه منابع انسانی و هم در فناوری و اقتصادی و بیمه ای و بخش های دیگر، برای این که سازمان به خوبی مدیریت شود و بهره ور باشد، هنور نتوانسته ایم تمام ظرفیت های مدیریت را در سازمان پای کار آوریم. به رغم سختی هایی که کشیده شده و کارهای ارزشمندی که انجام شده است، هنوز در موقعیت و فضای مدیریت مطلوب بهره وری سازمانی، کارهای انجام نشده داریم. مثلاً بخش فناوری سازمان خیلی به کمک بخش های دیگر آمده ولی اگر واقعاً توانسته ایم مداخله انسانی را به حداقل برسانیم و وصول را آنی کنیم و هوشمندسازی را به کمال برسانیم، می توانیم کار را متوقف کنیم و بگوییم به نهایت استفاده از فناوری رسیده ایم، ولی واقعیت این است که هنوز به آن مرحله نرسیده ایم.

نقش و مسیولیت تامین اجتماعی در تحقق حال خوب جامعه کارگری

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با کارگران در پنجم اردیبهشت ماه امسال گفت: فعال کردن همه ظرفیت ها در نهایت باید حال سازمان تامین اجتماعی را خوب کند. همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: «حال خوب جامعه کارگری، حال ملت را هم خوب خواهد کرد.» بخشی از این فرمایش به تامین اجتماعی برمی گردد و ما هم باید بتوانیم حال کارگر و بازنشسته را خوب کنیم. بحمدالله در این مسیر توفیقات خیلی خوبی داشته ایم. الان شرایط را به نقطه ای رسانده ایم که بتوانیم تعهدات مان را به اقتضای شرایط اضطراری، انجام دهیم که توفیق بسیار خوبی است؛ ولی به این بسنده نخواهیم کرد، بلکه همه تلاش خود را به کار می بریم تا با تحلیل و کارشناسی درست و در نظر گرفتن زمان، همه ظرفیت ها را در سازمان فعال و برنامه ها را اجرا کنیم و جلو ببریم. این مسیر با قدرت و قوت باید ادامه پیدا کند.

وی افزود: در خرداد ماه 76 هزار میلیارد تومان باید پرداخت کنیم که فقط 65 هزار میلیارد تومان آن مستمری خالص و بدون کسورات است. یعنی 51 هزار میلیارد تومان مستمری بازنشستگان و 14 هزار میلیارد تومان معوقه فرودین ماه است که در مجموع 65 هزار میلیارد تومان می شود. این تعهد ماست و ما باید تعهداتمان را انجام بدهیم و برای این کار، لازم است سراغ معوقات خودمان برویم. بحمدالله همه دوستان و همکاران ما در ستاد و استان ها، در هییت مدیره سازمان، بانک رفاه، شستا و بخش های مختلف در حال تلاش هستند و با سازمان برنامه و بودجه، خزانه داری کل کشور، سازمان هدفمندی یارانه ها و سایر نهادها و سازمان ها هم در تعامل و ارتباط هستیم. همه باید تلاش کنیم و همه تعهداتمان را به خوبی و درستی انجام بدهیم، چون همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند نباید در کارها خللی به وجود بیاید.

موسوی افزود: 80 درصد پوشش بیمه اجتماعی کشور مربوط به حوزه عملکردی تامین اجتماعی است و این که این صندوق مهم، در انجام تعهدات مستمری و حقوق و غیره، به نقطه سربه سر نقدی رسیده، در چند سال گذشته سابقه نداشته است. بررسی روند منابع و توسعه خدمات و حل مشکلات در این سازمان طی چند سال اخیر، نمایانگر تحولات باورناپذیر است. البته دستاوردهای این دوره هنوز به شکل کامل برای مردم تبیین نشده است که در دولت سیزدهم در این حوزه و سایر حوزه ها چه اتفاقات بزرگی رقم خورده است. آثار این تحولات کم کم داشت به سر سفره مردم می رسید که آن اتفاقات افتاد که حکمت و تقدیر الهی این بود. باید کاری کنیم که این مسیر ادامه پیدا کند و ان شاءالله ذایقه مردم را شیرین کند.

در این نشست همچنین محمد محمدی، معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی ضمن ارایه گزارشی از شرایط حوزه بیمه ای این سازمان، در گفتگو و تعامل با مدیران کل بیمه ای استان ها، بر اهمیت نظارت بر اجرای درست مقررات بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور، تلاش جدی برای وصول حق بیمه ها بر مبنای دستمزد واقعی، مساعدت به کارگاه های دارای بحران و لزوم دقت در صدور آرای هییت های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات تاکید کرد.

شهید جمهور، نمونه کامل و عینی تربیت یافتگان مکتب امام راحل بود – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شهید جمهور، نمونه کامل و عینی تربیت یافتگان مکتب امام راحل بود – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شهید جمهور، نمونه کامل و عینی تربیت یافتگان مکتب امام راحل بود – خبرگزاری سیپکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.