طلسم های مرگباری که در کتاب های قدیمی جاساز شده اند

به گزارش سیپکس و به نقل از سیپکس، کتاب های قدیمی قرن نوزدهم دارای جلدهای سبزرنگ با مقادیر نگران کننده ای از آرسنیک هستند که باعث شده است برخی از کتابخانه ها آن ها را از قفسه ها حذف کنند. پژوهشگران دانشگاه دلاور (University of Delaware) با استفاده از اشعه ایکس برای آزمایش ترکیبات شیمیایی، سطوح جیوه و سرب را نیز در کتاب های دارای جلد قرمز و زرد شناسایی کردند.

دانشمندان سال هاست به مردم هشدار می دهند که مراقب آثار آلوده باشند؛ چراکه قرار گرفتن در معرض آن ها می تواند به مشکلات تنفسی، ضایعات و سرطان منجر شود.

ناشران عصر ویکتوریا در اوایل دهه 1800 تولید انبوه کتاب را آغاز کردند اما جلد چرمی کتاب ها باعث افزایش سرسام آور هزینه تولید کتاب می شد. ناشران کتاب به عنوان جایگزین ارزان تر چرم، جلدهایی را برای کتاب ها تولید کردند که حاوی رنگ سبز بود، اما در آن روزگار کسی نمی دانست که آرسنیک مورداستفاده برای ساختن رنگ می تواند کشنده باشد.

ناشران ترجیح می دادند که برای جذب خوانندگان از رنگ های روشن مانند نوعی رنگ سبز استفاده کنند که به نام سبز پاریسی، سبز زمردی یا سبز شیله مشهور است. نام سبز شیله از نام «کارل ویلهلم شیله» (Carl Wilhelm Scheele) داروساز آلمانی-سویدی گرفته شده است. شیله در سال 1775 کشف کرد که با مخلوط مس و آرسنیک می توان رنگ سبز چشم نوازی ساخت؛ اما او درنهایت به دلیل قرار گرفتن در معرض جیوه، آرسنیک و سایر ترکیبات شیمیایی جان خود را از دست داد.

در دهه های پس از کشف رنگ زمردی و پاریسی، گزارش هایی مبنی بر مرگ افراد پس از تماس طولانی مدت با اقلام پوشیده شده در این رنگ منتشر شد. این گزارش ها شامل مسمومیت ناشی از شمع در مهمانی های کریسمس، مسمومیت افرادی که لباس های سمی سبزرنگ به تن داشتند و مسمومیت کارگران کارخانه پس از رنگ کردن زیورآلات بود که درنهایت به تشنج دچار می شدند و استفراغ می کردند.

کتاب های سمی امروزه هنوز در کتابخانه ها وجود دارند و در میان انبوهی از سایر کتاب ها در موسسات سراسر جهان پنهان شده اند. هر بار که یکی از آن ها کشف می شود، برای تحلیل بیشتر در محیط قرنطینه شده قرار می گیرد.

هفته گذشته، کتابخانه ملی فرانسه چهار کتاب را با جلد سبز زمردی که گمان می رفت حاوی آرسنیک باشند، از دسترس عموم خارج کرد. هرچند آسیب های ناشی از آن کتاب ها احتمالاً جزیی خواهد بود، اما کتابخانه پیش ازاین که دوباره آن ها را در قفسه ها قرار دهد، آزمایش های ایمنی را روی آن ها انجام خواهد داد. مقامات کتابخانه ملی فرانسه گفته اند: «ما این آثار را در قرنطینه قرار داده ایم و آزمایشگاهی بیرون از کتابخانه مشغول تحلیل آن هاست تا میزان آرسنیک موجود در هر جلد را ارزیابی کند».

قرار گرفتن در معرض آرسنیک با تضعیف علایم تنفسی، ضعف عملکرد ریه و بیماری مزمن ریوی مرتبط است اما قرار گرفتن بلندمدت در معرض این ماده می تواند به بروز ضایعات پوستی و سرطان منجر شود.

دیگر رنگ های سمی جذاب

طلسم های مرگباری که در کتاب های قدیمی جاساز شده اند

پژوهشگران، «پروژه کتاب سمی» (Poison Book Project) را در سال 2019 آغاز کردند و در این پروژه به آزمایش صدها جلد کتاب پرداختند تا فلزات سنگین ازجمله سرب، آرسنیک و کروم را در آن پیدا کنند.

آن ها دریافته اند که کتاب هایی با جلد قرمزرنگ، حاوی ماده معدنی سینابر (Cinnabar) هستند که به نام سولفید جیوه نیز شناخته می شود و رتبه بالایی را در فهرست مواد سمی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا دارد. این رنگ قرمز که قدمت آن به هزاران سال می رسد، می تواند به مسمومیت با جیوه منجر شود. مسمومیت با جیوه، آسیب عصبی و کلیوی و مشکلات تنفسی را به همراه دارد.

کتاب های دارای جلد زرد، حاوی کرومات سرب هستند که در مقادیر زیاد می تواند سمی باشد. با وجود این، رنگ زرد به اندازه کتاب های قرمز یا سبز باعث نگرانی نمی شود زیرا به آن اندازه محلول نیست و همین ویژگی، جذب آن را از راه دست زدن به جلد دشوار می کند.

افرادی که در کتابخانه ها کار می کنند یا ممکن است کتاب هایی با پوشش آرسنیکی در خانه داشته باشند، باید با پوشیدن دستکش هنگام دست زدن به کتاب و شستن دست ها، اقدامات لازم را برای محافظت از خود در برابر مواد شیمیایی انجام دهند. کسانی که کتاب ها را در اختیار دارند باید آن ها را درون پوشش پلاستیکی قرار دهند تا از پوسته پوسته شدن جلد سمی کتاب جلوگیری شود.

5454

طلسم های مرگباری که در کتاب های قدیمی جاساز شده اند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طلسم های مرگباری که در کتاب های قدیمی جاساز شده اند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طلسم های مرگباری که در کتاب های قدیمی جاساز شده اند"، کلیک کنید.