فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون های ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری سیپکس، در حالیکه پیش از این زمان پایان ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی پایه هفتم و آزمون ورودی پایه دهم مدارس سمپاد و نمونه دولتی سال تحصیلی 1404-1403، بیست و هشتم فروردین اعلام شده بود، اما مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای دیگر از تمدید زمان ثبت نام این آزمون ها تا 31 فروردین خبر داد که بر این اساس، فردا آخرین مهلت دانش آموزان برای ثبت نام در آزمون مذکور است.

بر اساس دستورالعمل اعلامی، آزمون های ورودی مدارس دوره اول و دوم استعدادهای درخشان و دوره دوم نمونه دولتی، دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی از طریق سامانه ثبت نام به نشانی my.medu.ir در اختیار داوطلبان (داخل و خارج از کشور) قرار می گیرد. همچنین ثبت نام داوطلبان نیز از طریق سامانه مذکور انجام می شود.

لازم به ذکر است که ویرایش اطلاعات و پرداخت وجه برای دانش آموزانی که ثبت نام خود را تکمیل نکرده اند نیز در بازه زمانی مذکور امکان پذیر خواهد بود این در حالیست که پس از پایان مهلت مقرر، دانش آموزانی که ثبت نام خود را تکمیل نکرده اند از سامانه ثبت نام حذف خواهند شد.

مدارس مسیولیتی برای ثبت نام ندارند

بر اساس دستورالمعل صادره ثبت نام به صورت الکترونیکی و توسط داوطلبان انجام می شود و مدارس محل تحصیل دانش آموزان، مسیولیتی در این خصوص ندارند. همچنین دانش آموزان اتباع خارجی باید از کد اتباع استفاده کنند.

کارت ورود به جلسه آزمون شامل نام، نام خانوادگی، عکس داوطلب و سایر اطلاعات مورد نیاز مدارس سمپاد و نمونه دولتی انتخاب شده به ترتیب اولویت و نشانی دقیق حوزه آزمون پنج روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون، از طریق سامانه ثبت نام به نشانی my.medu.ir در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

 شرکت داوطلبان در جلسه آزمون بدون ارایه کارت ورود به جلسه، ممنوع است.

آزمون ورودی پایه هفتم 31 خرداد و آزمون دهمی ها اول تیر

آزمون ورودی پایه هفتم راس ساعت 8 صبح روز پنجشنبه (31 خرداد) و آزمون پایه دهم مدارس سمپاد و نمونه دولتی، راس ساعت 8 صبح روز جمعه تاریخ (1 تیرماه) آغاز می شود.

مبلغ ثبت نام یکصد هزار تومان است که صرفاً از طریق درگاه اینترنتی سامانه ثبت نام دریافت خواهد شد. هر نوع پرداخت خارج از سامانه ثبت نام آزمون فاقد اعتبار بوده و مبلغ واریزی قابل استرداد نخواهد بود. مبلغ ثبت نام ثابت بوده و به جز این مبلغ دریافت هرگونه وجه با هر عنوانی ممنوع است.

با توجه به این که ثبت نام در آزمون ها به صورت الکترونیکی انجام می شود مسیولیت احراز شرایط ثبت نام و صحت مندرجات در تقاضانامه ثبت نام تماماً بر عهده داوطلب است و در صورت مغایرت، قبولی داوطلب، لغو و از ثبت نام و ادامه تحصیل او در مدارس مزبور ممانعت خواهد شد.

حوزه امتحانی داوطلبان آزمون های ورودی پایه های هفتم و دهم براساس منطقه آموزشی محل تحصیل سال تحصیلی 1403-1402 آنان تعیین خواهد شد. امکان تغییر حوزه امتحانی صرفاً در زمان ثبت نام برای داوطلبان وجود دارد و قابل تغییر نخواهد بود.

دانش آموزان عشایری به دلیل کوچ رو بودن در هر منطقه ای که اداره کل آموزش و پرورش استان تعیین می کند مجاز به ثبت نام هستند.

با توجه به این که حوزه آزمون در خارج از کشور تشکیل نخواهد شد، اطلاع رسانی و هماهنگی برای ثبت نام دانش آموزان مدارس ایرانی خارج از کشور بر عهده مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور است.

شرایط ثبت نام در آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد

1. اشتغال به تحصیل در پایه ششم ابتدایی در سال تحصیلی 1403-1402

2. کسب مقیاس «خیلی خوب» در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی در سال تحصیلی 1402- 1401 و کسب مقیاس خیلی خوب در تمامی دروس در نوبت اول پایه ششم در سال تحصیلی 1403-1402

توجه: تربیت بدنی و شایستگی عمومی جزو مواد درسی محسوب می شود

توجه : شرکت دانش آموز در آزمون ورودی پایه هفتم با داشتن حداکثر یک مقیاس «خوب» در مجموع ارزشیابی نوبت دوم پایه پنجم و نوبت اول پایه ششم، مجاز است.

شرایط شرکت در آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی و تکمیل ظرفیت مدارس سمپاد

1. اشتغال به تحصیل در پایه نهم سال تحصیلی 1403-1402 یا اتمام پایه نهم و عدم ورود به پایه بالاتر با داشتن شرط سنی (مطابق ماده 19 آیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه، متولدین قبل از 1385/07/01 مجاز به ثبت نام نیستند.)

شرایط و ضوابط اختصاصی انتخاب پایه دهم مدارس سمپاد

1. اشتغال به تحصیل در پایه نهم در سال تحصیلی 1403-1402

2. پذیرش دانش آموز برای ورود به پایه دهم مدارس سمپاد از طریق برگزاری آزمون ورودی متمرکز کشوری از بین دو گروه از دانش آموزان زیر انجام می شود:

الف) دانش آموزان پایه نهم غیر مدارس سمپاد که معدل کل خردادماه پایه هشتم (سال تحصیلی 1402-1401) و نوبت اول پایه نهم آنان (سال تحصیلی 1403-1402) حداقل 19 باشد.

ب) دانش آموزان پایه نهم مدارس سمپاد که معدل کل خردادماه پایه هشتم (سال تحصیلی 1402-1401) یا نوبت اول پایه نهم آنان (سال تحصیلی 1403-1402) کمتر از 18 باشد.

توجه : دانش آموزان پایه نهم مدارس سمپاد که معدل کل خردادماه پایه هشتم سال تحصیلی 1402-1401 و نوبت اول پایه نهم ( سال تحصیلی (1403-1402) آنان حداقل 18 باشد، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی پایه دهم، مجاز به ادامه تحصیل در مدارس دوره دوم سمپاد خواهند بود، پذیرش قطعی این قبیل دانش آموزان منوط به احراز شرایط ماده 16 آیین نامه مدارس سمپاد است.

شرایط و ضوابط اختصاصی انتخاب مدارس نمونه دولتی

1. رقابت علمی در آزمون ورودی دبیرستان های نمونه دولتی در بین دانش آموزان همان منطقه / ناحیه خواهد بود.

توجه 1: چنانچه برخی از مناطق آموزشی فاقد مدرسه نمونه دولتی باشند دانش آموزان این مناطق می توانند در نمون برگ تقاضای ثبت نام حداکثر تا چهار اولویت مدرسه – رشته تحصیلی از مدارس نمونه دولتی سایر مناطق مشخص شده در سامانه ثبت نام را انتخاب کنند.

توجه 2: هر داوطلب می تواند در نمون برگ تقاضای ثبت نام حداکثر تا چهار اولویت مدرسه ـ رشته تحصیلی از شاخه نظری علوم تجربی، ریاضی فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی را انتخاب کند.

توجه 3 : ستاد آزمون استان می تواند در موارد خاص نسبت به تعیین ضوابط و شرایط ثبت نام در محدوده جغرافیایی شهرستان/منطقه/ ناحیه تصمیم گیری کند.

2. اسامی مدارس قابل انتخاب عناوین رشته های تحصیلی و ظرفیت پذیرش مدارس نمونه دولتی، هنگام ثبت نام به رویت داوطلبان خواهد رسید.

رقابت علمی برای ورود به هنرستان های فنی وحرفه ای نمونه دولتی در بین دانش آموزان شهر و شهرستان، بدون لحاظ کردن منطقه یا ناحیه خواهد بود.

توجه: هر داوطلب می تواند در نمون برگ تقاضای ثبت نام تا چهار اولویت هنرستان و رشته تحصیلی از شاخه فنی و حرفه ای را انتخاب کند.

محتوای آزمون های ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد و پایه دهم مدارس سمپاد و نمونه دولتی

محتوای آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد

 

سوالات «استعداد تحلیلی»، «هوش»، «سرعت و دقت و خلاقیت» به شیوه چهارگزینه ای طراحی و فقط یکی از گزینه ها به عنوان پاسخ مناسب تر آن سوال، در نظر گرفته می شود.

توجه 1: به ازای هر پاسخ درست 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط 1 نمره منفی لحاظ می شود. برای سوالات بدون پاسخ، نمره ای منظور نخواهد شد.

توجه 2: چنانچه داوطلب در سوالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشد 1 نمره منفی منظور خواهد شد.

تعداد و ضرایب سوالات آزمون و مدت زمان پاسخگویی به شرح جدول زیر است :

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون های ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی

 

مواد امتحانی، تعداد و ضریب سوالات آزمون پایه دهم مدارس سمپاد و نمونه دولتی

محتوای آزمون مشتمل بر دو دسته سوالات «استعداد تحصیلی» و «استعداد تحلیلی» است.

توجه 1: معیار محاسبه نمره کل آزمون برای مدارس سمپاد از طریق وزن دهی به نمره کل استعداد تحلیلی و تحصیلی به نسبت %50 و 50٪ محاسبه و به صورت یک عدد بین 33,333- و 100,000 اعلام می شود.

توجه 2: نمره کل آزمون برای مدارس نمونه دولتی از طریق وزن دهی به نمره کل استعداد تحلیلی 18% استعداد تحصیلی 51٪ و معدل کتبی ارزشیابی پایانی نوبت دوم پایه نهم، بدون اعمال نمرات تکوینی 31٪ محاسبه و اعلام می شود.

توجه 3: حداکثر زمان ثبت نمرات پایه نهم در سامانه دانش آموزی مطابق آیین نامه ارزشیابی تحصیلی تربیتی دوره اول متوسطه 16 تیرماه 1403 خواهد بود و نمراتی که تا این تاریخ ثبت شده باشند ملاک محاسبه معدل خواهد بود.

منابع، تعداد و ضرایب سوالات آزمون و مدت زمان پاسخ گویی به آن ها، به شرح جداول زیر است:

دفترچه اول: سوالات استعداد تحصیلی

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون های ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی

دفترچه دوم: سوالات استعداد تحلیلی

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون های ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی

 

توجه؛ منابع، تعداد سوالات، ضرایب و مدت پاسخگویی برای تمامی رشته ها یکسان است.

سوالات استعداد تحلیلی به شیوه چهارگزینه ای فقط با یک پاسخ درست به منظور ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه یابی، طبقه بندی و سازمان دهی مطالب و مباحث گوناگون طراحی می شود. طراحی این سوالات به طور عمده بر محتوای کتب درسی مبتنی نخواهد بود.

سوالات استعداد تحصیلی به شیوه چهارگزینه ای فقط با یک پاسخ درست از محتوای کتاب های دروس تعیین شده طراحی می شود.

سوالات درس قرآن و پیام های آسمان از محتوای مشترک داوطلبان اهل تشیع و تسنن طراحی می شود، اما داوطلبان اقلیت های دینی رسمی کشور (مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان ) به سوالات مشترک اقلیت های دینی براساس محتوای کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق ویژه اقلیت های دینی با کد 920 پایه نهم سال تحصیلی (1403-1402) پاسخ خواهند داد.

10 درصد از پذیرش دبیرستان های دوره دوم متوسطه و هنرستان های فنی و حرفه ای نمونه دولتی در صورت وجود داوطلب، به دانش آموزان شاهد تعلق دارد. دانش آموزان با شرایط زیر به ترتیب اولویت می توانند از این سهمیه استفاده کنند

الف) اولویت اول فرزندان شاهد

ب) اولویت دوم فرزندان جانباز 50 درصد به بالا و آزادگان با بیش از 3 سال سابقه اسارت

ج) اولویت سوم فرزندان جانباز 25 درصد تا 49 درصد و آزادگان با بیش از 6 ماه سابقه اسارت

د) اولویت چهارم فرزندان جانباز زیر 25 درصد و آزادگان با کمتر از 6 ماه سابقه اسارت.

دفترچه سوالات در اولین فرصت پس از برگزاری آزمون راهنمای تصحیح طراحان آزمون حدود یک هفته کاری پس از برگزاری و کلید نهایی پس از تایید کمیته فنی در سامانه my.medu.ir و پایگاه اطلاع رسانی مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش منتشر می شود.

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون های ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون های ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون های ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی"، کلیک کنید.