قدردانی بشار اسد از حمایت های ایران از سوریه و ثبات و امنیت این کشور

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین سیپکس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که در راس هیاتی و در مقصد دوم سفرش به منطقه در دمشق حضور دارد، امروز (یکشنبه) 22 بهمن ماه با بشار اسد رییس جمهور سوریه دیدار و گفت وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با ابلاغ سلام و تحیات رهبری و رییس جمهور به رییس جمهور سوریه، دعوتنامه آیت الله رییسی از بشار اسد برای سفر به ایران را تسلیم وی کرد. 

در این دیدار ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، مهدی شوشتری دستیار وزیر و مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقا، علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی و حسین اکبری سفیر ایران در دمشق و فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه حضور داشتند.

وزیر امور خارجه با اشاره به روابط نزدیک دو رییس جمهور، آن را یک ظرفیت بسیار خوب برای روابط دو کشور خواند و سفر آتی بشار اسد به ایران را زمینه ساز تقویت بیش از پیش روابط برشمرد. 

امیرعبداللهیان در ادامه این دیدار موضوع غزه را اصلی ترین موضوع در سطح منطقه و در سطح بین الملل خواند و افزود: خوشبختانه دو کشور موضع و رویکرد عملی مشترکی در حمایت از مساله فلسطین دارند و در این مدت 4 ماه نیز مشورت های بین دو کشور مستمر بوده است. 

*  جنگ در غزه راه حل نیست

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی با اشاره به تلاش های گسترده دیپلماتیک ایران در 4 ماه گذشته در حمایت از ملت فلسطین و توقف جنگ علیه غزه تاکید کرد: ما موضع ثابت خود را در خصوص فلسطین و بحران جاری غزه همواره اعلام کردیم و در پاسخ به پیام ها و مواضع طرف آمریکایی و نیز در مذاکرات با وزیر خارجه انگلیس تاکید کردیم که جنگ در غزه راه حل نیست و نسل کشی فلسطینی ها باید فورا متوقف شود.

وی افزود: اگر آمریکا در ادعای خود صادق است که به دنبال توسعه دامنه جنگ در منطقه نیست، باید حمایت خود از رژیم صهیونیستی را متوقف کند و در صورت قطع حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی، این رژیم حتی یک روز نیز قادر به ادامه جنگ علیه غزه نخواهد بود.

رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه آمریکا و برخی طرف ها همزمان با حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ علیه غزه، به دنبال برخی طرح های سیاسی برای غزه پساجنگ هستند، گفت: ما معتقدیم که رهبران گروه های فلسطینی و ملت فلسطین خود می توانند برای اداره غزه و کرانه پساجنگ تصمیم بگیرند.

* فلسطینی ها برای غزه و کرانه باختری پساجنگ ایده هایی دارند

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان همچنین تاکید کرد: مقاومت در فلسطین قوی و مقتدر است و آنهایی که به دنبال نابودی حماس بودند، اکنون حماس را به عنوان یک واقعیت در راهکارهای سیاسی خود و نیز مذاکرات آتش بس طرف مذاکره قرار داده اند.

وزیر خارجه مقاومت فلسطین را در میدان قوی و در حوزه سیاسی نیز دارای ابتکار عمل های سازنده دانست و گفت: ارزیابی ما آن است که ملت و گروه های مقاومت فلسطین تسلیم فشارها و مطالبات زیاده خواهانه رژیم اسراییل و هیچ طرفی نخواهند شد و فلسطینی ها برای غزه و کرانه باختری پساجنگ ایده هایی دارند و می توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند.

* سوریه در خطوط مقدم محور مقاومت

وزیر امور خارجه همچنین سوریه را در خطوط مقدم محور مقاومت برشمرد و با تجلیل از نقش بارز بشار اسد در سوریه و منطقه و جهان عرب، حمایت تاریخی سوریه از فلسطین و مقاومت را شایسته تحسین و قدردانی دانست.

بشار اسد رییس جمهور سوریه نیز در این دیدار سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به رهبری، دولت و ملت ایران تبریک گفت.

وی با ابراز خرسندی از روابط رو به رشد دو کشور در زمینه های مختلف، از حمایت ایران از سوریه و ثبات و امنیت آن تشکر کرد و افزود: آنچه جمهوری اسلامی ایران در 4 ماه گذشته در حمایت از فلسطین انجام داد، بار دیگر به دنیا اثبات کرد ایران فقط سخن نمی گوید بلکه عمل می کند.

رییس جمهور سوریه ادامه داد: آنچه در فلسطین در این چند ماه رخ داد، روح مقاومت را در جهان عرب تقویت کرد. 

قدردانی بشار اسد از حمایت های ایران از سوریه و ثبات و امنیت این کشور

بشار اسد همچنین عنوان کرد که حمایت سوریه از مقاومت و فلسطین، موضعی تاریخی است و مقاومت در سوریه ریشه دوانده و این سیاست تغییری نخواهد کرد.

رییس جمهور سوریه در این دیدار با ابلاغ سلام گرم خود به رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور ایران، از دعوت آیت الله رییسی از وی برای سفر به ایران تشکر و استقبال کرد و با تاکید بر اهمیت بررسی آخرین وضعیت اجرای توافقات دو کشور به ویژه اسناد امضا شده در سفر قبلی آیت الله رییسی به دمشق، بر زمینه سازی برای پرثمر بودن سفر آتی خود به ایران تاکید کرد.

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان اواسط سیپکس ماه و یک هفته پس از عملیات طوفان الاقصی و حمله رژیم صهیونیستی به غزه که چهار ماه است همچنان ادامه دارد، در سفری به منطقه و در سومین مقصد این سفر بعد از حضور در عراق و لبنان، به سوریه سفر و با رییس جمهور و وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی در نخستین مقصد سفر جاری به منطقه با حضور در بیروت با مقامات لبنانی دیدار و گفت وگو کرد و در ادامه قرار است به قطر سفر کند.

پایان پیام/
شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

قدردانی بشار اسد از حمایت های ایران از سوریه و ثبات و امنیت این کشور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قدردانی بشار اسد از حمایت های ایران از سوریه و ثبات و امنیت این کشور" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قدردانی بشار اسد از حمایت های ایران از سوریه و ثبات و امنیت این کشور"، کلیک کنید.