ماجرای گذرگاه «نتزاریم»/ پروژه ای که نقشه صهیونیست ها را فاش می کند!

ماجرای گذرگاه «نتزاریم»/ پروژه ای که نقشه صهیونیست ها را فاش می کند!

به گزارش سیپکس به نقل از سیپکس گذرگاه نتزاریم به طول چهار مایل که از شرق به غرب غزه امتداد دارد یکی از نقاط اصلی اختلاف میان حماس و رژیم صهیونیستی در مذاکرات آتش بس غزه بود.

روزنامه واشنگتن پست نوشت تصاویر  ماهواره ای نشان می دهد که ارتش رژیم صهیونیستی از ماه مارس تاکنون سه پایگاه نظامی در نتزاریم ایجاد کرده است. این تصاویر همچنین اسناد و شواهدی را درمورد طرح رژیم صهیونیستی برای کنترل غزه نشان می دهد هرچند که مقامات صهیونیستی می گویند پس از 38 سال کنترل غزه که سال 2005 پایان یافت قصد اشغال دایمی این باریکه را ندارند اما طبق این تصاویر ماهواره ای، رژیم صهیونیستی جاده، پایگاه نظامی و مناطق حایلی ساخته که کاملا بیانگر تصمیم رژیم صهیونیستی برای کنترل غزه است. هرچند که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی طرح های چندان ملموسی درباره مرحله پساجنگ غزه صادر نکرده اما بارها گفته که تا اطلاع ثانوی کنترل امنیتی غزه برعهده تل آویو خواهد بود.

به نقل از سیپکس علاوه بر اینکه گذرگاه نتزاریم یکی از موانع در دستیابی به توافق آتش بس بود، کنترل آن به ارتش رژیم صهیونیستی اجازه می دهد در کنترل بر نوار غزه مخصوصا در سرعت استقرار، کنترل کمک های انسانی به غزه و تردد آوارگان فلسطینی راحتی عمل بیشتری داشته باشد. اقدامی که رژیم صهیونیستی می گوید برای ممانعت از بازسازی حماس ضروری است. طبق ارزیابی دانشگاه عبری، دستکم 750 ساختمان برای ایجاد منطقه حایل در دو طرف گذرگاه نتزاریم تخریب شده است.

کارشناسان نظامی می گویند این اقدام بخشی از تغییر شکل گسترده و بلندمدت جغرافیای غزه است و در امتداد طرح های قبلی رژیم صهیونیستی برای تقسیم غزه به کانتون های قابل کنترل قرار دارد. «امیر آویوی»، سرتیپ ذخیره و معاون سابق فرمانده لشکر غزه وابسته به ارتش رژیم صهیونیستی در گفت وگو با روزنامه واشنگتن پست گفت: «آنچه ما نیاز داریم آزادی عمل کامل در همه جای غزه است».

گذرگاه نتزاریم و تصویر رژیم صهیونیستی از آینده نوار غزه

به نوشته این روزنامه آمریکایی، گذرگاه نتزاریم به نام یک شهرک صهیونیستی که در جاده ساحلی غزه قرار داشت، نامگذاری شد و بخشی از پروژه ای بود که «آریل شارون»، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی روی آن کار می کرد. نتزاریم غزه را به بخش هایی تقسیم می کند که همگی تحت کنترل امنیتی رژیم صهیونیستی هستند. پیش از دستور شارون برای خروج ارتش رژیم صهیونیستی از غزه در سال 2005 تنها بخش کوچکی از این طرح اجرایی شده بود.

محور نتزاریم پس از ورود زمینی به نوار غزه، جزو اولین اهداف ارتش اشغالگر بود. واشنگتن پست به نقل از یک افسر صهیونیستی نوشت: «جای تعجب نیست که اسراییل بازگردد و این گذرگاه جدید را ایجاد کند. پستی ها و بلندی های آن بسیار برای مقاصد نظامی مناسب تر است». گذرگاه نتزاریم دو جاده اصلی غزه را که تنها جاده های اصلی این باریکه هستند، بین شمال و جنوب (خیابان صلاح الدین و خیابان الرشید) تقسیم می کند. ارتش اشغالگر از اوایل ماه مارس شروع به ساخت پایگاه های نظامی در هر دو خیابان کرده است.

پس از فروپاشی آتش بس موقت بشردوستانه در ماه نوامبر، ارتش اشغالگر نقشه هایی را منتشر کرد که نشان دهنده تقسیم نوار غزه به میدان های امنیتی است. روزنامه صهیونیستی «معاریو» پیشتر گزارش داده بود که ارتش اشغالگر از بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال نوار غزه جلوگیری می کند و لشکر 99 که وظیفه تقسیم نوار غزه را به دو قسمت بر عهده دارد، مانع از حرکت فلسطینیان در جنوب غزه به سمت شمال می شود.

در روزهای اول تهاجم زمینی، روزنامه «یدیعوت آحارونوت» گزارشی با عنوان «محاصره و تقسیم غزه» منتشر کرد که در آن آمده بود: «محاصره و شاید تقسیم دو اصطلاحی هستند که این مرحله از نبرد را خلاصه می کنند. محاصره در امتداد شهر غزه به یک خط جداکننده تبدیل می شود و خطی وجود دارد که بخش شمالی را از مرکز غزه جدا می کند. این روزنامه همچنین طرح های تقسیم غزه در حملات سابق رژیم صهیونیستی را مطرح کرد که عملی نشده بودند و نوشت: «این بار این اتفاق افتاد». پیش از این، وبگاه عبری «واللا» گزارش داده بود ارتش رژیم صهیونیستی برنامه ریزی برای ایجاد گذرگاه هایی در وسط نوار غزه را آغاز کرده است که می تواند موجب جدایی این منطقه شود اما در عین حال هشدار داده بود این گذرگاه ها که هدف از آنها تقسیم غزه است، می تواند خطری برای سربازان صهیونیستی باشد.

311311

ماجرای گذرگاه «نتزاریم»/ پروژه ای که نقشه صهیونیست ها را فاش می کند!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماجرای گذرگاه «نتزاریم»/ پروژه ای که نقشه صهیونیست ها را فاش می کند!" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماجرای گذرگاه «نتزاریم»/ پروژه ای که نقشه صهیونیست ها را فاش می کند!"، کلیک کنید.