«مدونای پوستین پوش» به همراه 2 کتاب دیگر

«مدونای پوستین پوش» نوشته صباح الدین علی، «یکشنبه های اوت» نوشته پاتریک مودیانو و «قهرمان» نوشته برنارد مالامود منتشر شدند.

به گزارش سیپکس، کتاب «مدونای پوستین پوش» نوشته صباح الدین علی با ترجمه عین له غریب در 204 صفحه با شمارگان 700 نسخه و قیمت 180 هزار تومان در نشر چشمه راهی بازار کتاب شده است.

انتشارات یاپی کردی، ناشر آثار صبح الدین علی درباره این نویسنده آورده است: صباح الدین علی سال 1907 در گومولجینه به دنیا آمد و در 1948 در کیرکلارلی از دنیا رفت.

تحصیلات ابتدایی، متوسطه و عالیه را در استانبول سپری کرد و سال 1927 در رشته معلمیِ دوره ابتدایی فارغ التحصیل شد. پس از یک سال تدریس در یکی از مدارس ابتدایی شهر یوزگات، از طرف وزارت آموزش عالی به آلمان فرستاده شد تا دو سال دیگر به تحصیلات عالیه خود ادامه دهد. صباح الدین علی پس از بازگشت از آلمان به مدت پانزده سال در آنکارا اقامت گزید.

در این مدت به تدریس زبان آلمانی در دانشگاه ملی پرداخت و در فرهنگستان هنر سمت دراماتورژی بر عهده گرفت. سال 1945 به خواست وزارت آموزش عالی به استانبول رفت و ازطرف نشر دانشگاهی کشور سر دبیر مجله فکاهی مارکوپاشا شد. سردبیری او در این مجله سه سال بیش تر طول نکشید؛ تابستان 1948 به دلیل نوشتن مطلبی سیاسی به سه ماه حبس محکوم شد و از آن به بعد زندگی راحتی نداشت: در هیچ اداره ای دولتی ای استخدامش نکردند، در هیج موسسه خصوصی ام پذیرفته نشد. مدام تحت تعقیب بود و بارها تهدید به مرگ شده بود، چندان که در نهایت تصمیم گرفت خاک وطن را ترک کند و عازم فرنگ شود. اما به شکل بسیار مروموزی در شهر کیرکلارلی به قتل رسید. قاتل او، که مقامات دولتی او را یک «قاچاقچی انسان» معرفی کردند، هرگز بازداشت نشد.

نخستین نوشته های صباح الدین علی بین سال 1925 تا 1930در مجله های ادبی متفاوت به چاپ رسید. بیش تر نوشته های او داستان های کوتاهی در سبک ریالیسم بود. طرح و پیرنگ اغلب شان بر لایه های زیرین عواطف بشری مبتنی بود و بیش از همه به تنهایی ذاتی بشر  و عجز وناتوانی اش در اغلب امورات زندگی می پرداخت. داستان های کوتاهی چون آسیاب، صدا، دنیای نو و مجموعه شعر کوه ها و بادها، که همگی در دهه چهل نوشته شدند، ارام آرام او را به نویسنده ای نام آشنا تبدیل کردند. دو رمان بلند «شیطان درون» و «مدونای پوستین پوش»، که هر دو در دهه پنجاه نوشته شده اند، بر شهرت او چنان افزودند که دیگر همگان او را می شناختند. اما مرگ زودهنگامش و ممانعت دولت از چاپ آثار او تا چندین دهه پس از مرگش باعش شد کم کم شهرتش افول کند و آثارش به دست فراموشی سپرده شوند. چندان که وقتی مجموعه آثار او در سه جلد به زبان آلمانی چاپ شد و الیزابت سیدل در 1997 در مورد این آثار کتابی تحقیقی نوشت به نام صباح الدین علی رازورز و سوسیالیست، نسل جدید مخاطبان ترک تبار گویی برای نخستین بار با او آشنا می شدند. در پی چاپ چنین آثاری، به ویژه در سال های اخیر، آثار صباح الدین علی، حتی آن دسته که در زمان حیاتش هرگز چاپ نشده بودند، بارها تجدید چاپ شدند، جایزه ها گرفتند و هرگز از ویترین کتاب فروشی های معتبر برداشته نشدند، چنان که رمان «مدونای پوستین پوش» از سال 2000 تاکنون بیش از صد و بیست بار با تیراژهای بسیار بالا تجدید چاپ شده است.

«مدونای پوستین پوش» به همراه 2 کتاب دیگر

همچنین کتاب «یکشنبه های اوت» نوشته پاتریک مودیانو با ترجمه منیره اکبرپوران در 143 صفحه با شمارگان 700 نسخه با قیمت 130 هزارتومان در نشر یادشده عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: پاتریک مودیانو، نویسنده شناخته شده و صاحب سبک فرانسوی، که منتقد نیویورک تایمز او را «مارسل پروست زمانه» نامید و آکادمیِ سوید در سال 2014 نوبل ادبیات را به پاس سال ها فعالیت مثمر و مستمر به او اهدا کرد، در یکشنبه های اوت به سیاق اغلب آثارش جهانی را تصویر می کند که هیچ چیز در آن چنان نیست که به نظر می رسد.

راوی، که عمری را بیهوده صرف عکاس شدن کرده، توقع ندارد بعد از هفت سال ناگهان مردی را در خیابان ببیند که از او بیزار است و گمان می کند با زن محبوبش، سیلویا، ازدواج کرده. اما سیلویا به او دروغ گفته. گذشته راوی را دوباره به خود می خواند و تکه های جورچین ازهر گوشه جمع می شوند تا مگر این قصه وهم آلود و پر دلهره صورت کاملی به خود بگیرد.

«مدونای پوستین پوش» به همراه 2 کتاب دیگر

«قهرمان» نوشته برنارد مالامود با ترجمه شیما الهی  دیگر کتاب نشر چشمه است که در 265 صفحه با شمارگان 500 نسخه و بهای 240 هزار تومان در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

در مقدمه مترجم آمده است: «قهرمان» اولین رمان برنارد مالامود است که آن را در سال 1952نوشته و به پدرش تقدیم کرده است. «قهرمان» تنها اثر مالامود است که شخصیت اصلی آن یهودی نیست، یا آشکارا به یهودیت گرایشی ندارد، اما همچون دیگر آثار مالامود پُراز تلمیح و الهام از وقایع تاریخی است. بدیهی است آگاهی از شخصیت های الهام بخش نویسنده و درک افسانه های مستتر در این اثر شناخت و لذت عمیق تری از این رمان به دست می دهد.

مالامود «قهرمان» را با الهام از زندگی سه بیسبالیست معروف امریکایی نوشته است: اِدی ویتکس، جوجکسن و بیب روث .

در نوشته پشت جلد کتاب هم می خوانیم: «قهرمان» اولین رمان منتشر شده و یکی از به یادماندنی ترین آثار برنارد مالامود، نویسنده بلندآوازه امریکایی، است که در کنار نویسندگان نام آشنایی چون فیلیپ راث، سال بلو و جوزف هلر از ستارگان درخشان آسمان ادبیات قرن بیستم بود.

رُی هابز، شخصیت اصلی قهرمان، استعدادی اعجاب آور در بیسبال دارد و هیچ یک از هم دوره ای های او به گرد پایش هم نمی رسد، اما اولین فرصت بزرگِ «هابز» برای ماندگاری در تاریخِ این ورزش با حادثه ای مصیبت بار از دست می رود. رها شدن از تبعات این حادثه، که زنی مرموز برایش رقم زده، سال ها به طول می انجامد و بعد او می ماند و رقابت های بی امانِ جهان ورزش حرفه ای و تصمیم گیری درباره اینکه تا کجا حاضر است برای رسیدن به شهرت هزینه کند.

مالامود، که هشت رمان و چهارم مجموعه داستان به یادگار گذاشته، سراسر عمر کوشید تا تلاطمات و تقلاها و فتوحات مردم عادیِ هم عصرش را به کلمه درآورد، چون اعتقاد داشت ادبیات برای همه است و هرکس باید بتواند تصویر خود را در آینه اش ببیند.

 آلفرد کازین، منتقد شناخته شده امریکایی، درباره این رمان نوشت «مالامود اثری آفریده که حالا، وقتی جلو روی مان است، حس می کنیم همه عمر در انتظار خواندنش بوده ایم.»

بَری لِوینسون سال 1984 با اقتباس از قهرمان فیلمی ساخت به همین نام. رابرت ردفورد، بازیگر پُرافتخار امریکایی، در آن نقش رُی هابز را ایفا کرد و گلن کِلوس برای بازی در نقش معشوقه او نامزد جایزه اسکار شد.

«مدونای پوستین پوش» به همراه 2 کتاب دیگر

 پایان خبر سیپکس

«مدونای پوستین پوش» به همراه 2 کتاب دیگر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«مدونای پوستین پوش» به همراه 2 کتاب دیگر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«مدونای پوستین پوش» به همراه 2 کتاب دیگر"، کلیک کنید.