مرکز نگهداری از کودکان استثنایی و اوتیسم

کودکانی که در مراکز مذکور  تحت برنامه های آموزشی و توانبخشی قرار می گیرند بعد از ترخیص، متناسب با شرایط، به مهد و مدارس عادی، استثنایی، مراکز توانبخشی حرفه ای، کارگاه تولیدی حمایتی و یا مراکز حمایت شده شغلی ارجاع می شوند.  معاون توانبخشی بهزیستی شهر تهران با اشاره به اینکه در شهر تهران 200 کودک مبتلا به اوتیسم از خدمات مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهره مند هستند گفت: 2 سال است که در بهزیستی تهران طرح غربالگری اوتیسم آغاز شده است و بر اساس آمارها، یک درصد جمعیت شهر تهران دارای اختلال اوتیسم برآورد می شوند که از این تعداد حدود 200 کودک در حال دریافت خدمات هستند و امکان دارد خانواده ها از اختلال اوتیسم فرزندانشان آگاهی نداشته باشند .

مرکز نگهداری از کودکان استثنایی و اوتیسم

مرکز نگهداری از کودکان استثنایی و اوتیسم

وی ادامه داد: به دلیل اهمیت تشخیص و مداخلات توانبخشی به هنگام این اختلالات در سنین طلایی مداخلات که  بین 2 تا 5 سال است . مواد مورد استفاده در تولید لباس مرد عنکبوتی با تارش شامل انواع بافت ها، پارچه ها، و مواد فناورانه از جمله پلی استر، پنبه، و پلی پروپیلن می باشد . و با توجه به تنوع و وسعت برنامه های مداخله ای به منظور اجرای برنامه درمانی منظم تر و دارای ساختار،  تدوین و اجرای برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اوتیسم در دستور کار معاونت امور توانبخشی سازمان بهزیستی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: علامت های این اختلال، بسته به شدت آنها، سطح رشدی و سن تقویمی، بسیار متغیر هستند. علایم این اختلال از 18 ماهگی بروز یافته و معمولا در 24 ماهگی قابل تشخیص است. این اختلال باعث می شود که مغز نتواند در زمینه ارتباطات اجتماعی و رفتارهای ارتباطی به درستی عمل کند. نیکرو به خصوصیات اصلی اختلال طیف اوتیسم اشاره کرد و گفت: این اختلال با نشانه هایی در دو زمینه رفتاری مشخص شده اند که عبارتند از نقص در ارتباط اجتماعی و رفتارها، علایق یا فعالیت های تکراری و محدود است از این رو شدت اختلال طیف اوتیسم بر اساس نقص های موجود در ارتباط اجتماعی و روند رفتارهای محدود و تکراری در سه سطح نیازمند حمایت، نیازمند حمایت زیاد و نیازمند حمایت بسیار زیاد، تعیین می شود.

وی تاکید کرد: چهار فاز برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اوتیسم وجود دارد که شامل حساس سازی و آگاه سازی، غربالگری، تشخیص و مداخله گری (مرکز محور، خانواده محور) است. ارتباط برقرار نکردن با دیگران و دنیای خارج، ناتوانی در گفتار، نداشتن ارتباط چشمی، حرکات تکراری، پریدن، خنده و گریه، نگرانی و ترس بی دلیل، دادن پاسخ های غیر معمول به افراد، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر و حساسیت های غیر معمول در حواس پنجگانه برخی از نشانه های اوتیسم است که در همه افراد نیز یکسان نیست. وی خاطر نشان کرد: خانواده ها می توانند بعد از این آزمون به نزدیکترین پایگاه تشخیص اختلال اوتیسم که توسط سامانه معرفی شده (8 پایگاه در استان تهران) مراجعه و از طریق آن پایگاه به تشخیص قطعی توسط کارشناسان و مسیولان اقدام کنند.

نیکرو، هدف از اجرای طرح غربالگری اتیسم را ارتقاء کیفیت زندگی افراد دارای اختلال طیف اوتیسم و خانواده هایشان، شناسایی کودکان دارای اختلال طیف اتیسم به منظور مداخله به هنگام، در دسترس کردن خدمات برای کودکان دارای اختلال و خانواده هایشان، ارتقاء سطح آگاهی جامعه نسبت به اختلال طیف اوتیسم، ارتقاء سطح آگاهی و بهداشت روانی خانواده کودکان دارای اختلال و ارتقاء سطح آگاهی افراد کلیدی و مسیول عنوان کرد. خرید لباس مرد عنکبوتی سیاه و قرمز با تار نیازمند انتخاب منبعی با کیفیت از نظر طراحی و مواد مورد استفاده است . این اختلال در دو زمینه رفتاری از جمله نقص در ارتباط اجتماعی و رفتارها، علایق یا فعالیت های تکراری و محدود بروز می کند.

شدت اختلال طیف اوتیسم بر اساس نقص های موجود در ارتباط اجتماعی و روند رفتارهای محدود و تکراری در سه سطح 1 نیازمند حمایت، سطح 2 نیازمند حمایت زیاد و سطح 3 نیازمند حراه اندازی اولین مرکز شبانه روزی نگهداری از کودکان اوتیسم در کشورمدیر آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز از راه انداری اولین مرکز شبانه روزی نگهداری از کودکان اوتیسم کشور توسط این موسسه خبر داد. افشین وجدانی روشن مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز یکی از فعالیت های ارزشمند این موسسه را ارایه خدمات به کودکان معلول با ضریب هوش بسیار پایین و ایجاد مرکز شبانه روزی برای این گودکان برشمرد وگفت:ا گرچه کهریزک مکانی است برای نگهداری سالمندان اما در البرز، قسمتی را برای نگهداری از کودکان معلول عمیق با آی کیو زیر 25 در نظر گرفتیم که به صورت شبانه روزی نگهداری می شوند.

وی ادمه داد: در بخش دیگر نیز کودکان تربیت پذیر به صورت روزانه به مرکز مراجعه می کنند و زیر نظرمربیان کاردرمانی می شوند. کهریزک به طور تخصصی در حوزه سالمند فعالیت می کند اما اکنون که میزبان این کودکان هستیم از آنها به نحو مطلوب نگهداری می کنیم چنانگه امروز یکی از افتخارات این مرکز راهیابی کودکانی است که پیش شرکت در کلاسهای آموزشی کهریزک قادر به رفتن مدرسه به نبوده اند و هم اکنون به مدارس عادی و استثنایی راه یافته اند. مدیر اسایشگاه خیریه کهریزک در خصوص نحوه نگهداری از کودکان اوتیسم در این مرکز اظهار کرد: توانبخشی و آموزش مخصوص کودکان اوتیسم در کهریزک شامل کاردرمانی جسمی – ذهنی و گفتار درمانی است که توسط تیم توانبخشی انجام می شود همچنین این کودکان در آموزش پایه، برای هماهنگی دست و چشم اموزش می بینند.

وی افزود: در آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز یکی از کار آمدترین روش های درمان، آموزش و توانبخشی به این عزیزان ارایه می شود، از این رو آسایشگاه ، روزهای زوج از ساعت 14 الی 16 اقدام به برگزاری کلاس کرده و 18 کودک اوتیسم نیزبرای شرکت در کلاس های توانبخشی و آموزشی انتخاب شده اند . لباس مرد آهنی برای کودکان می توانند بر اساس نوع فعالیت فرد، مانند ورزشی، رسمی، یا روزمره، متفاوت باشند و ویژگی های خاصی داشته باشند . مدیر آسایشگاه کهریزک استان البرز خاطرنشان کرد: یکی از دیگر فعالیت های ارزشمند این موسسه در حوزه کودک ایجاد مرکز شبانه روزی در آسایشگاه جهت نگهداری کودکان اوتیسم و معلول با هوش بسیار پایین است و خانواده هایی که قادر به نگهداری فرزندان معلول خود نیستند فرزندانشان را به این مرکز می سپارند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در ایران مرکز نگهداری شبانه روزی برای کودکان اوتیسم راه اندازی شده است تصریح کرد: در 16 مهر سال 1392 روز جهانی کودک مرکز توانبخشی کودکان در آسایشگاه تاسیس شد که هم کلینیک درمان هم مرکز آموزش توانبخشی و هم مرکز نگهداری کودکان معلول زیر 14 سال است. وجدانی عنوان کرد: فعالیت دیگر در حوزه کودکان ایجاد یک مرکز آموزش و توانبخشی روزانه و به عبارتی مهد کودک برای کودکان معلول است تا در این راستا خانواده هایی که قادر به نگهداری کودکان معلول خود نیستند و از طرفی هم نمی خواهند 24 ساعته فرزندانشان در مرکز بمانند بتوانند از خدمات این مراکز استفاده کنند. وی گفت: موسسه از صبح تا بعد از ظهر آموزش های لازم به این کودکان را ارایه وسپس آن ها را به خانواده هایشان باز می گرداند. مایت بسیار زیاد، تعیین می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مرکز نگهداری از کودکان استثنایی و اوتیسم" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مرکز نگهداری از کودکان استثنایی و اوتیسم"، کلیک کنید.