مشکل ورود موقت فرش دستباف حل شد

مشکل ورود موقت فرش دستباف حل شد

سرپرست مرکز ملی فرش و صنایع خلاق ایران از حل مشکل ورود موقت فرش دستباف ایرانی خبر داد.

به گزارش سیپکس، به نقل از مرکز ملی فرش و صنایع خلاق ایران، محمدرضا زارع برزشی گفت: پس از درخواست های مکرر بخش خصوصی و پیگیری این مرکز در راستای رونق فضای کسب و کار فعالان فرش دستباف، جلوگیری از مهاجرت نیروهای ماهر به کشورهای همسایه و افزایش درآمد ارزی از طریق فراهم کردن فضای مناسب در بخش های ارایه خدمات به فرش دستباف به عنوان یک کالای با ارزش غیر نفتی، با نظر مساعد وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارایه پیشنهاد اصلاح ماده 75 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی، هییت وزیران در تاریخ 18 بهمن ماه مصوبه ای در رابطه با ورود موقت فرش دستباف و سایر بافته های داری ایرانی برای انجام عملیات تعمیر، رفوگری، شست و شو، رنگ برداری، و عرضه در نمایشگاه تصویب کرد.

گفتنی است تاکنون برای وارد کردن فرش نیاز به ارایه تضمین ریالی و دلاری بود، اما از این پس این امر با اخذ تعهد کتبی امکان پذیر شد.

مشکل مربوط به ورود موقت فرش دستباف در سال های اخیر بارها مطرح شده، اما موضوع ماده 121 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی همچنان حل نشده بود. بر اساس این قانون برگشت هر کالای مستعمل به کشور مستلزم پرداخت حقوق گمرکی بوده که پرهزینه بود و  این باعث شده فرش های ایرانی که در بازارهای مختلف انباشته شده، حالا می تواند به کشور برگردد و با ارزش افزوده بیشتری صادر شود، امکان ورود پیدا نکنند و تولیدکنندگان برای تعمیر و خدمات پس از فروش نیز با مشکل مواجه باشند. در چنین شرایطی نیروی کار مرمت کار مجبور به مهاجرت به کشورهای دیگر از جمله آذربایجان، ترکیه و ترکمنستان شده است.  

از طرف دیگر از سال 1397  اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش، اتاق اصناف تهران و اتاق اصناف ایران با مرکز ملی فرش توافقی امضا کردند و بر اساس آن مقرر شد لایحه ای تدوین و ماده 119 و 65 قانون اصلاح شود که تاکنون محقق نشده است. فعالان صنعت فرش دستباف بارها این نکته را گوشزد کرده اند که اصلاح نشدن این قانون و هزینه بالای ورود فرش مستعمل باعث شده تولیدکنندگان برای تعمیر و خدمات پس از فروش با مشکل مواجه و نیروی کار مرمت کار مجبور به مهاجرت به ترکیه شود.

البته پیش از این، پیشنهاد الصاق یک تبصره به متن ماده 75 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی مبنی بر امکان ورود موقت فرش دستباف ایرانی با اخذ تعهد، به کمیسیـون اقتصادی دولت ارسال و در کمیسیون تخصصی مربوطه طرح موضوع شده که به نظر می رسد مصوبه فعلی هم در همین رابطه است و حداقل بخشی از مشکل مرمت کاران با این مصوبه برطرف خواهد شد.

پایان خبر سیپکس

مشکل ورود موقت فرش دستباف حل شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشکل ورود موقت فرش دستباف حل شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشکل ورود موقت فرش دستباف حل شد"، کلیک کنید.