معیارهای جدید محاسبه و پرداخت حقوق کارگران اعلام شد/ اولین مزد 1403 کارگران چقدر است؟

معیارهای جدید محاسبه و پرداخت حقوق کارگران اعلام شد/ اولین مزد 1403 کارگران چقدر است؟

به گزارش خبرگزاری سیپکس، کارگران حداقل بگیر محروم از مزایا اندکی بیش از 7 میلیون تومان دریافتی دارند و کارگران باسابقه، مدیران و متخصصان حوزه کارگری می توانند بنا به وضعیت اشتغال، تاهل، تعداد فرزند، سابقه اشتغال، سختی کار، مزد رتبه، فوق العاده های خاص و… تا 7 برابر حداقل مزد یعنی حدود 50 میلیون تومان مزد بگیرند.

همشهری در گزارشی نوشت: البته در بخش خصوصی، امکان پرداخت بیش از این رقم نیز وجود دارد و کارفرمایان این بخش باید ضمن اجرای مصوبه دستمزد نسبت به افزایش مزد و مزایا در قالب پیمان های دسته جمعی پس از تایید وزارت کار اقدام کنند؛ اما سقف پرداختی به کارگران مشمول قانون کار شاغل در موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت های غیردولتی وابسته به صندوق های بیمه ای و بازنشستگی نمی تواند بیش از 50 میلیون تومان باشد.

نقشه افزایش مزد کارگری

حداقل دستمزد کارگران اعم از قراردادی و دایمی یا حداقل بگیر و سایر سطوح مزدی همه ساله در شورای عالی کار و طبق توافق نمایندگان دولت، کارفرما و کارگر تعیین می شود و پرداختی ها از فروردین ماه باید طبق قواعد جدید انجام شود. مصوبه مزد در سال جاری سه تغییر دارد؛ افزایش 35 درصدی حداقل مزد، اضافه شدن 300 هزار تومانی بن خواربار و حق عایله مندی 500 هزار تومانی برای کارگران متاهل. البته کارگران دارای بیش از یک سال سابقه، مبلغ دیگری هم به عنوان حق سنوات می گیرند و نظام تعیین دستمزد کارگرانی که با طبقه بندی مشاغل، حداقل بگیر نیستند، قواعد دیگری دارد.

طبق قانون کار، همه کارگران دارای قرارداد دایم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده اند یا یک سال از دریافت آخرین پایه آنها در همان کارگاه گذشته است، فارغ از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه سنوات مصوب (210 هزار تومانی در سال 1403) هستند و این رقم باید به مزد مبنای آنها اضافه شود. البته مقررات مربوط به پایه سنوات شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال 1403 به طور موقت در کارگاه ها شاغل می شوند، نخواهد شد.

تعیین مزد کارگران در سایر سطوح

کارگرانی که بیش از یک سال در یک کارگاه سابقه کار دارند، مزد مبنای آنها هر سال با اضافه شدن پایه سنواتی افزایش می یابد و اگر طرح طبقه بندی مشاغل نیز در کارگاه آنها اجرا می شود، مبالغی بابت گروه و رتبه دریافت خواهد کرد.

بر همین اساس، مزد مبنای کارگران در سایر سطوح مزدی همواره بالاتر از حداقل مزد است و برای تحقق شعار برقراری عدالت مزدی، عمدتاً دستمزد این دسته از کارگران به صورت افزایش «درصد» به اضافه «رقم ثابت روزانه» تعیین می شود تا با بالا رفتن مزد مبنا، رقم اضافه شده روی دستمزد افراد تفاوت چشمگیری با مزد سایر کارگران نداشته باشد.

امسال هم طبق مصوبه شورای عالی کار، دستمزد کارگران در سایر سطوح مزدی معادل 22 درصد به اضافه روزانه 230 هزار و 26 ریال تعیین شده است.

223225

معیارهای جدید محاسبه و پرداخت حقوق کارگران اعلام شد/ اولین مزد 1403 کارگران چقدر است؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "معیارهای جدید محاسبه و پرداخت حقوق کارگران اعلام شد/ اولین مزد 1403 کارگران چقدر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "معیارهای جدید محاسبه و پرداخت حقوق کارگران اعلام شد/ اولین مزد 1403 کارگران چقدر است؟"، کلیک کنید.