ملکه ای که 7 روز پس از غرق شدن، زنده بیرون آمد

ملکه ای که 7 روز پس از غرق شدن، زنده بیرون آمد

حادثه ای در دانشگاه گویلف کانادا یکی از شگفت انگیزترین توانمندی های زنبورهای ملکه را کشف کردند. طی حادثه ای در آزمایشگاه، آب وارد ظروفی شد که در آن ها، زنبورهای ملکه در خواب زمستانی نگهداری می شدند. پژوهشگران نخست تصور کردند که زنبورهای ملکه تلف شده اند؛ اما در کمال ناباوری مشاهده کردند که زنبورهای ملکه زنده اند.

به گزارش سیپکس و به نقل از فرادید، با توجه به اینکه ملکه های زنبور عسل برای خواب زمستانی در خاک فرو می روند، این پدیده می تواند به آن ها کمک کند تا از سیلاب، جان سالم به در ببرند. اما آیا این توانایی در سایر گونه های زنبور عسل هم وجود دارد؟

دکتر روندو می گوید: «ما می دانیم در حال حاضر حدود یک سوم از همه گونه های زنبور عسل در حال کاهش هستند، اما این کاهش در مورد زنبور عسل معمولی شرقی صدق نمی کند. ما مشتاق بودیم بدانیم که آیا تحمل سیلاب می تواند در تاب آوری آن ها نقش داشته باشد؟»

روندو و همکارانش در مقاله ای در مجله Biology Letters توضیح داده اند که چگونه 143 ملکه زنبورعسل معمولی شرقی بدون جفت را در خواب زمستانی گرفته اند و هر کدام را در لوله پلاستیکی خود حاوی خاک سطحی مرطوب قرار دادند. سپس لوله ها با درپوش های سوراخ دار پوشاندند و به مدت یک هفته در یخچال تاریک نگهداری کردند.

محققان پس از اطمینان از زنده بودن زنبورها، 17 لوله را به عنوان گروه کنترل نگه داشتند و به 126 لوله باقیمانده آب سرد اضافه کردند. در نیمی از این لوله ها به ملکه اجازه داده شد در بالای آب شناور شود، اما زنبورهای دیگر توسط یک شناور به زیر آب هل داده شدند.

در هر دو آزمایش، یک سوم لوله ها هر کدام به مدت هشت ساعت، یک سوم به مدت 24 ساعت و یک سوم به مدت هفت روز در این حالت باقی ماندند تا شرایط متفاوت سیل شبیه سازی شود. متعاقباً زنبورها به لوله های جدید منتقل شدند تا زنده ماندن آن ها زیر نظر گرفته شود.

نتایج نشان داد میزان بقا صرف نظر از مدت زمان و شرایطی که ملکه ها در آن قرار داشتند مشابه بود؛ در واقع 88 درصد از گروه کنترل و 81 درصد از ملکه هایی که به مدت یک هفته در آب غوطه ور بودند، هشت روز تاب آوردند. با این حال، ملکه های سنگین تر، شانس بقاء بیشتری داشتند.

محققان می گویند که بیشتر حشرات (از جمله اغلب سوسک های خاک زی) در بزرگسالی زمستان را سپری می کنند، نمی توانند با غوطه ورشدن در آب کنار بیایند و برای زنده ماندن باید دشت های سیلابی را ترک کنند؛ ازاین رو یافته زنده ماندن زنبورهای ملکه بسیار عجیب است.

5454

ملکه ای که 7 روز پس از غرق شدن، زنده بیرون آمد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ملکه ای که 7 روز پس از غرق شدن، زنده بیرون آمد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ملکه ای که 7 روز پس از غرق شدن، زنده بیرون آمد"، کلیک کنید.