میراث دار اقتصاد نفتی هستیم

میراث دار اقتصاد نفتی هستیم

آفتاب نیوز :

سیداحسان خاندوزی عصر جمعه در جمع فعالان اقتصادی بهشهر، نکا و گلوگاه در مجتمع تحقیقات و آموزش دخانیات تیرتاش گلوگاه اظهار کرد: اگر به تولید کنندگان پر و بال بدهیم، شاهد توسعه اقتصادی خواهیم بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: مجموع نشست ها با فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان و ایجاد شورای گفتگوی دولت در بخش اقتصاد و … در دستور کار است و مطالبه گر هستیم.

خاندوزی با اشاره به وجود سیاست های انقباضی بانکی به دلیل هزینه های فعالیت های غیر مولد و واسطه گری پایین، تولید را پرهزینه دانست و گفت: تسهیل کار تولیدی، مدیریت میزان نقدینگی در اقتصاد دو مساله مهم است که امروز فراهم شد زیرا در گذشته قانونی برای بازدارندگی از دلالی نداشتیم.

وی با اشاره به وضع قانون مالیات بر سوداگری گفت: این مساله سبب می شود تا انضباط مالی حاکم و تلاطم نقدینگی مدیریت شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: امسال در برنامه 1403 آبراهه انجام و 250 هزار میلیارد تومان اضافه بر تراز بانک ها، اعتباری برای تعهدات اعتباری و زنجیره ای در نظر گرفته شد.

وی با عنوان اینکه تخصیص ارز هم مساله مهم دیگری است که با تقاضای بی انتهایی در حوزه مصارف ارزی روبر و هستیم، گفت: هر قدر هم میزان دسترسی به ارز افزایش یابد باز همگان راضی نمی شوند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در سال 1401 حدود 50 هزار میلیارد دلار برای واردات اقلام ارز تخصیص داده شد و سال قبل به 65 هزار میلیارد دلار رسید و امسال در آیین نامه رفع موانع ارزی، جزیی به عنوان گواهی امتیاز صادراتی در نظر گرفته شد تا خلق ارز، سرعت و سهولت و جذابیت اقتصادی را با هم محقق کند.

وی با اظهار اینکه قید و بندها و بروکراسی اجرایی و مدیریتی کشور برای تولیدکنندگان دست و پاگیر است، گفت: ما میراث دار اقتصاد مبتنی بر نفت هستیم و از نفتی بودن و تمرکز دولتی بودن باید به سمت دیگر سوق یابیم و باید مولدها را جذاب کنیم.

خاندوزی با اظهار اینکه مشکلات برنج کشاورزان و مرکبات در مازندران فراگیر است، گفت: واردات رنج را کم کردیم و بیش از یک میلیون و 700 تن در سال 1401 واردات برنج داشتیم که در سال های اخیر کمتر شد.

وی تاکید کرد: در حوزه کشاورزی، گندم و برنج هم باید در کنار قطع واسطه گری با تشکل سازی برای توسعه گام برداریم.

میراث دار اقتصاد نفتی هستیم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "میراث دار اقتصاد نفتی هستیم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "میراث دار اقتصاد نفتی هستیم"، کلیک کنید.