می خواهید سرما نخورید؟ از این ویتامین غافل نشوید

می خواهید سرما نخورید؟ از این ویتامین غافل نشوید

به گزارش سیپکس،این روزها در فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا هستیم و از هر طرف توصیه هایی برای درمان و مقابله با این بیماری ها می شنویم.

سیپکس در گزارشی آورده که برخی از تاثیر مفید ویتامین C و عسل می گویند و عده ای دیگر نیز درباره زیان های مصرف شیر در مواقع ابتلا به این بیماری ها هشدار می دهند.

ویتامین سی (C)

«مایکل دل جونکو»، پزشک خانواده در کالیفرنیا به «یاهو لایف» می گوید: ویتامین C آنتی اکسیدانی است که اثر مثبتی بر حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. این ویتامین با تحریک تولید و کارکرد گلبول های سفید خون عمل می کند که مانع اصلی در برابر بروز عفونت در بدن هستند. طبق برخی پژوهش ها، ویتامین C به کاهش مدت و شدت علایم سرماخوردگی در خانه کمک می کند.

به گزارش یاهو لایف، تاثیر ویتامین C بر افراد – با توجه به وضعیت جسمی آنها و نوع مکمل ویتامین C که انتخاب می کنند – متفاوت است. به گفته مایکل دل جونکو، مصرف بیشتر ویتامین C از طریق خوردن میوه ها و سبزیجات سرشار از این ویتامین مانند پرتقال، کیوی، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، گوجه فرنگی و کلم بروکلی، ضرری ندارد.

اما «دیوید ام. بردی»، یک متخصص دیگر هشدار می دهد که گاهی دریافت دز بیش از حد مکمل ویتامین C باعث شل شدن مدفوع می شود. او توصیه می کند که برای مقابله با این مسیله، دز مصرفی ویتامین C کاهش یابد.

دل جونکو ضمن تایید اینکه ویتامین C پیشگیری کننده مهمی از سرماخوردگی است، بر مصرف آن از طریق مواد غذایی غنی از این ویتامین تاکید دارد.

روی (زینک)

اگرچه پژوهش های زیادی در مورد روی (زینک) و رابطه اش با سرماخوردگی صورت گرفته است، نتایج آنها در مورد اثربخشی روی متفاوت است. دل جونکو می گوید: طبق برخی پژوهش ها، مکمل های روی – به ویژه زمانی که در 24 ساعت پس از شروع علایم سرماخوردگی مصرف کنید – در کوتاه تر شدن دوره سرماخوردگی اثر دارد.

روی یا همان زینک نیز مانند ویتامین C با اثربخشی روی کارکرد و تولید گلبول سفید به حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

نتیجه مطالعه ای که در سال 2021 در «اوپن جاما» منتشر شد، نشان داد مصرف روزانه 75 تا 100 میلی گرم روی به محض آشکار شدن نخستین نشانه های سرماخوردگی مدت بیماری را به طور متوسط دو روز کوتاه تر می کند و شدت علایم سرماخوردگی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

سرخارگل یا اکیناسه

سرخارگل یا اکیناسه، گیاهی دارویی است که مصرف آن در آمریکای شمالی و اروپا بسیار رایج است. به گفته بردی، این گیاه بومی آمریکای شمالی سرشار از فلاونوییدها، آلکیل آمیدها، فنل ها و پلی ساکاریدها است که همگی کارکردهای محافظتی در بدن دارند.

او می گوید: ریشه ها و اندام های دیگر این گیاه قرن ها به شکل سنتی برای مقابله با سرماخوردگی، عفونت های تنفسی، عفونت های باکتریایی و التیام زخم ها استفاده می شده است.

دوری از شیر

دوری از شیر و دیگر لبنیات توصیه رایجی است که معمولا در هنگام بیماری و سرماخوردگی می شنویم.

با این حال، دل جونکو می گوید: هیچ شاهدی مبنی بر اینکه در طول بیماری باید از مصرف شیر پرهیز کنیم، وجود ندارد.

او افزود: اگر به نارسایی لاکتوز دچارید، از مصرف شیر خودداری کنید. اما در غیر این صورت، باید بدانید که شیر منبع عالی کلسیم و پروتیین است و برای مقابله با بیماری مفید است.

عسل برای تسکین گلودرد و سرفه

به گزارش ایندیپندنت، دل جونکو در این باره نیز می گوید: عسل طبیعی خواص ضدباکتری و ضدویروسی و ضدقارچی دارد. همچنین، دارای خواص ضدالتهابی است. اما نکته اینجا است که افزودن آن به چای قدرت فوق العاده آن را کاهش می دهد.

او توضیح می دهد: از حرارت دادن عسل خودداری کنید، زیرا فرایند حرارت دادن باعث تغییر پروتیین ها و آنزیم ها می شود و در نتیجه، خاصیت مفید آنزیم ها از بین می رود. البته، این به معنای پرهیز کامل از ترکیب عسل با چای نیست، به خصوص اگر زمانی که مریض شده اید و این ترکیب برای شما تسکین دهنده است.

بردی توصیه می کند: صرف نظر از اینکه کدام داروهای سرماخوردگی را انتخاب می کنید، ریه ها و مجاری بینی را مرطوب نگه دارید. همچنین، داشتن رژیم غذایی متعادل، آب رسانی به بدن و رعایت بهداشت مناسب همگی در بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن نقش دارند.

چگونه از سرماخوردگی پیشگیری کنیم؟

بر اساس راهنمایی های «سرویس سلامت عمومی انگلیس» (ان اچ اس)، فرد مبتلا به سرماخوردگی می تواند از چند روز قبل از بروز علایم این بیماری در خود تا زمانی که این علایم به پایان برسد، ویروس آن را در محیط اطراف پراکنده کند. پس در اولین قدم، باید از افراد بیمار فاصله بگیرید.

بهترین راه های جلوگیری از سرماخوردگی عبارتند از:

– دست ها را مرتب با آب گرم و صابون بشویید.

– حوله یا لوازم شخصی کسی را که سرماخورده است از دیگران جدا کنید.

– در صورت تماس با ویروس به چشم ها یا بینی خود دست نزنید.

– ورزش کنید. تناسب اندام و سلامت عمومی بدن اغلب از بیمار شدن جلوگیری می کند.

– به یاد داشته باشید که واکسن آنفلوآنزا به پیشگیری از آنفلوآنزا کمک می کند؛ نه سرماخوردگی.

217

می خواهید سرما نخورید؟ از این ویتامین غافل نشوید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "می خواهید سرما نخورید؟ از این ویتامین غافل نشوید" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "می خواهید سرما نخورید؟ از این ویتامین غافل نشوید"، کلیک کنید.