نقش هوشمندسازی در سبک سرمایه گذاری اقتصاد دانش بنیان

آشنایی با مفاهیم اقتصاد دانش بنیان (36)

نقش هوشمندسازی در سبک سرمایه گذاری اقتصاد دانش بنیان

عضو هییت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: رشد و بلوغ دانش بنیان ها به واسطه حمایت معاونت علمی از استا رت آپ ها صورت نگرفته و بیشتر به واسطه افزایش پهنای باند اینترنت و شایع شدن استفاده مردم از خدماتی است که بر بستر گوشی های هوشمند ارایه می شود.این در حالی است که در اکثر کشور های دنیا حمایت از دانش بنیان ها هدفمند و امکان سوءاستفاده از اعتبارات یا مشوق های مالیاتی کمتر شده است و بیشتر مشوق سرمایه گذاری بوده و تقسیم رانت در آن وجود ندارد.

علیرضا کلاهی در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری سیپکس مبنی بر این که کدام یک از بخش های اقتصادی در کشور ظرفیت بالاتری برای جذب دانش بنیان ها دارند، اظهارکرد: فناوری اطلاعات، دارو، پتروشیمی و نفت و گاز که در آن مزیت نسبی داریم و حوزه معدن از جمله بخش های مهم اقتصادی در کشور است که ظرفیت بالایی برای جذب شرکت های دانش بنیان دارد.

کلاهی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که نهاد ناظر که معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی است به وظایف خود در حوزه دانش بنیان ها عمل کرده است، تصریح کرد: این دو نهاد به وظایف خود به درستی عمل کرده اند و با سیاستگذاری درست و تلاش برای تصویب قوانین حمایتی از جمله قانون جهش دانش بنیان ها اقدامات مهمی انجام داده اند.

جذب سرمایه گذاران بزرگ به بحث دانش بنیان ها 

وی ادامه داد: همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش کرده است تا سرمایه گذاران بزرگ را به این بحث جذب کند و بر موضوع تحول دیجیتال تمرکز کنند و باید گفت یکی از موفق ترین حوزه های مدیریتی در کشور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

عضو هییت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: البته دانش بنیان ها با مشکلاتی در عرصه فعالیت مواجه هستند، اما این مشکلات بیشتر مربوط به حوزه های دیگر است و این دو نهاد به وظایف خود به درستی عمل کرده اند.

اقتصاد دانش بنیان

وی درمورد حمایت یا عدم حمایت از دانش بنیان ها و امکان رانتی که ممکن است در اختیار برخی از شرکت ها قرار بگیرد، نیز بیان کرد: شاید از بیرون چنین اظهاراتی مطرح شود، اما وقتی در درون مجموعه معاونت علمی قرار بگیرید مشخص می شوند که چنین شرایطی وجود ندارد.

دلیل رشد و بلوغ دانش بنیان ها چیست؟

کلاهی گفت: آمار دقیقی از سهم اقتصاد دانش بنیان از اقتصاد کشور در دسترس نیست، اما در زمان هایی رقم 7 درصد اعلام شده بود. رشد و بلوغ دانش بنیان ها به واسطه حمایت معاونت علمی از استا رت آپ ها صورت نگرفته و بیشتر به واسطه افزایش پهنای باند اینترنت و شایع شدن استفاده مردم از خدماتی است که بر بستر گوشی های هوشمند ارایه می شود.

وی عنوان کرد: حمایت از دانش بنیان ها در اکثر کشور های دنیا وجود دارد و حمایت ها نیز هدفمند شده است بنابراین امکان سوءاستفاده از اعتبارات یا مشوق های مالیاتی کمتر شده است و بیشتر مشوق سرمایه گذاری بوده و تقسیم رانت در آن وجود ندارد.

کلاهی بیان کرد: طبیعتا در همه حوزه ها فساد و تخلف وجود دارد، اما ا ین حوزه یکی از سالمترین بخش های اقتصاد در کشور است. آن قدر رانت در سایر بخش ها با ارقام بسیار قابل توجه در حال جابه جایی است و هر چه در دانش بنیان ها هزینه شود جای دوری نخواهد رفت.

نقش هوشمندسازی در سبک سرمایه گذاری اقتصاد دانش بنیان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نقش هوشمندسازی در سبک سرمایه گذاری اقتصاد دانش بنیان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نقش هوشمندسازی در سبک سرمایه گذاری اقتصاد دانش بنیان"، کلیک کنید.