نوجوان ایرانی مجذوب ادبیات آسیای شرقی/در هزارتوی داستان ها چه می گذرد؟

نوجوان ایرانی مجذوب ادبیات آسیای شرقی در هزارتوی داستان ها چه می گذرد؟

گرایش نوجوانان ایرانی به ادبیات کشور های آسیای شرقی به حدی طی سال های اخیر افزایش داشته که این سوال را به وجود آورده که در این کتاب ها چه چیزی جذابیت ایجاد کرده است؟

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری سیپکس، شاید این گزاره که کتاب های آسیای شرقی روز به روز بیشتر خوانده می شود برای گروهی پذیرفته نباشد، اما یک بررسی میدانی و یک حساب سرانگشتی از میزان مراجعه به کتب این حوزه نشان می دهد نمی توان منکر علاقه مندی نوجوانان به داستان های کرای، ژاپنی و چینی شد.

در مقابل ادبیات غنی ایران و در مقابل خیل عظیم تولیدات و گروه قابل توجه نویسندگان و مفاخر قلم، این سوال به وجود می آید که در کتاب های کره ای چه چیز وجود دارد که در داستان های سیمین دانشور یا اشعار شفیعی کدکنی نمی توان یافت؟

با بررسی این موضوع و صحبت با نوجوانان مشاهده شد که این علاقه مندی به جنس کتاب ها برمی گردد. بر خلاف تصور گروهی که کتاب های کره ای و ژاپنی ممکن است اطلاعات زردی در خصوص سبک زندگی، روابط عاشقانه، روابط اجتماعی و حتی نگرش به دنیا و جهان هستی به خواننده بدهد، این کتاب ها مملو از آموزه های خودسازی، اعتماد به نفس، باور فردی و دعوت به صلح و آرامش است.

از موسیقی تا کتاب، این بود فرهنگ سازی

از جمله مهمترین تاثیرپذیری ها که طی حداقل پنج سال اخیر به کررات در مورد آن نوشته شده، موضوع موسیقی بوده است. گروه کی پاپ و بی تی اس برای یک نوجوان ایرانی اشعار غیر قابل فهمی دارد و زبان کره ای نمی داند. اما ریتم و جنس موسیقی به دلشان می نشیند و وقتی به دنبال معنی اشعار می روند برایشان جذابتر هم می شود.

یکی از ناشران کتب آسیای شرقی معتقد است درست در زمانی که سلیبریتی ما عطر و ادکلن تبلیغ می کند، سلیبریتی های کره ای باید برای تک تک رفتار های خود پاسخگو باشند. به همین دلیل کافی است کتابی را معرفی کنند تا همه جای دنیا طرفدارانشان به سراغ آن کتاب بروند.

مدیر نشر دانش آفرین معتقد است کتاب های شرق آسیا به مانند سریال های کره ای و ژاپنی و چینی که بار ها از تلویزیون ما پخش شده و می شود، حجب و حیایی در خود دارد. بر خلاف فیلم های ترکیه ای این فیلم ها و حتی کتاب های این کشور ها مورد استقبال است. از جمله دلایلی که نوجوانان خود مطرح می کنند این است که کتاب های آسیای شرقی آرامش خاصی دارند و خواننده را به سمت خود جذب می کنند.

وحید بیابانی تصریح کرد: هر چند رمان از هر گوشه جهان داریم و ادبیات آمریکا، اروپا و روسیه در بازار موجود است، اما کتاب های آسیای شرقی بیشتر استقبال می شود به ویژه از سوی دختران.

این فعال حوزه نشر تاکید دارد که در شرق به خانواده اهمیت می دهند و به پدر و مادر احترام می گذارند و این آموزه ها در این کتاب ها دیده می شود. چه بهتر که فرزندان ما به سمت این کتاب ها بروند. ما ایرانی ها هم به نوعی آسیایی هستیم و یک نوعی از قرابت فرهنگی با این کشور ها داریم.

وی به تبلیغات جهانی کتاب از مسیر موسیقی اشاره کرد و گفت: از مسیر موسیقی نیز کتاب های بسیاری معرفی می شود و وقتی مثلاً نوجوانی به موسیقی کره ای علاقه مند می شود می خواهد کتاب های آنها را هم بخواند.

این ناشر معتقد است در کشور های آسیای شرقی فرهنگ سازی دقیقی انجام شده تا موسیقی و ادبیات خودشان حفظ شده و توسعه یابد. چنین کاری را ما هم باید در ادبیات و موسیقی خود داشته باشیم. جوان امروزی با تحمیل چیزی را نمی پذیرد و لازم است فرهنگمان را قوی کنیم و آنقدر داستان های قوی نوشته شود تا نوجوان به ادبیات بومی علاقه مند شود.

تصمیم گرفتم خودم باشم

مدیر نشر دانش آفرین با اشاره به اینکه کلیشه عاشق شدن یک دختر و پسر که یک کدامشان فقیر است و نمی توانند به هم برسند، مصداق موردی داستان های زردی است که اخیراً در بازار افزایش یافته است و چنین کتاب های زردی نمی تواند فرهنگ و داشته های ما را به نوجوان انتقال دهد.

وی با ذکر مثالی به کتاب «تصمیم گرفتم خودم باشم» اشاره کرد و گفت: این کتاب توسط نویسنده کره ای «کیم سوهیون» نوشته شده و فقط در نشر ما به چاپ شصتم رسیده است. این کتاب به خواننده اعتماد به نفس را آموزش می دهد. ناشران دیگر نیز این کتاب را ترجمه و چاپ کرده اند و خوب فروخته ند. این کتاب از کتاب های محبوب به ویژه از سوی دختران است.

بیابانی همچنین به کتاب «بادام» اشاره کرد و گفت: این کتاب را خواننده کی پاپ خوانده و به طرفداران خود معرفی کرده است. امروز این کتاب جزو پرفروش ها محسوب می شود. جالب اینکه این سلیبریتی برای تبلیغ کتاب پولی نگرفته، اما بلاگر های کتاب ما در حالی که حتی کتابی را به طور کامل نخوانده اند به دلیل اینکه پول می گیرند، تبلیغ می کنند.

وی با ابراز تاسف از اینکه برخی کتاب هایی که حتی محتوای آن مناسب سن نوجوانان نیست، اما در فضای مجازی تبلیغ می شود، افزود: باید فضای مجازی نیز کنترل شود و همان طور که مسیولان نسبت به کنترل لباس نوجوانان حساسیت دارند باید کتاب هایی که به آنها معرفی می شود نیز مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: برخی قبول ندارند که جوانان به سمت ادبیات آسیای شرقی بروند باید از این گروه پرسید کدام ادبیات و کدام جغرافیا مورد پذیرش است که جوانان ما به سمت آن گرایش پیدا کنند و آیا مثلاً ادبیات اروپا یا روسیه مورد قبول است یا نه؟

این فعال حوزه نشر معتقد است تنها در صورتی می توان برای جوانان گرایش متناسب با فرهنگ بومی تدارک دید که بتوان به خواسته او از کتاب توجه داشت و محتوا های مناسب برای او تولید کرد.

این اظهارات در حالی است که موضوع گرایش نوجوانان به ادبیات آسیای شرقی بدون بررسی علت های آن از سوی برخی مورد پذیرش نیست. آنچه نویسنده های ما ننوشته و غافل بوده اند نویسندگان سایر جوامع در اختیار نوجوانان قرار می دهند. آیا بررسی این خلا می تواند به عنوان یک فرصت دیده شده و دستی بر سر و روی ادبیات ویژه نوجوانان و جوانان کشیده شود؟

در کتاب تصمیم می گیرم خودم باشم آمده است: «اتفاقی که در گذشته پیش آمده کاملاً یک پیشامد جداگانه است و هیچ اساسی وجود ندارد که در دنباله منفی یک اتفاق دیگر به وقوع بپیوندد. نمی توانیم برای هر مسیله کوچک و محتمل کل زندگی مان را با استرس و نگرانی بگذارنیم. آرام باشید و به جهان درون ذهن تان رجوع نکنید. به جهان واقعی بنگرید. زندگی که در حال گذران آن هستید، صلح آمیزتر از آن چیزی است که تصور می کنید.»

نوجوان ایرانی مجذوب ادبیات آسیای شرقی/در هزارتوی داستان ها چه می گذرد؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نوجوان ایرانی مجذوب ادبیات آسیای شرقی/در هزارتوی داستان ها چه می گذرد؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نوجوان ایرانی مجذوب ادبیات آسیای شرقی/در هزارتوی داستان ها چه می گذرد؟"، کلیک کنید.