هدر رفت میلیاردی وقت تهرانی ها

هدر رفت میلیاردی وقت تهرانی ها

آفتاب نیوز :

عضو شورای سردبیری روزنامه دنیای خودرو در این باره نوشت:

انتظار در ترافیک های طولانی برای هیچ شهروندی خوشایند نیست. آسیب های اجتماعی، اقتصادی، سلامتی و زیست محیطی ازجمله دستاورد های ترافیک برای شهر و شهروندان هستند.

در دوره کرونا که محدودیت ها اجرا می شدند و رفت وآمد در خیابان ها کاهش چشمگیری داشت، تهرانی ها به طور میانگین روزانه 31دقیقه از وقت خود را در ترافیک سر می کردند. با این حساب می توان گفت جمعیت بیش از 9 میلیون نفری پایتخت در مجموع روزانه 4میلیون و 650 هزار ساعت و سالانه بیش از یک ونیم میلیارد ساعت در ترافیک سپری می کنند.

روز گذشته معاون عملیات پلیس راهور با بیان اینکه روزانه 20میلیون تردد در سطح کلان شهر تهران انجام می شود، گفت: این در حالی است که 71 درصد این تردد ها با وسایل نقلیه، تک سرنشین است. اما برای کاهش ترافیک جدا از اقدامات مدیران، نیاز به مشارکت همه جانبه شهروندان است تا برای جابه جایی ها در شهر تا جای ممکن به جای خودرو های شخصی از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده کنند.

براساس تحقیقات علمی، تلف شدن زمان در ترافیک و نشستن طولانی مدت در وسایل حمل ونقل می تواند بیش از سیگار کشیدن آسیب به همراه داشته باشد و پنجمین علت مرگ ومیر ها معرفی شده است.

این روز ها سبک زندگی ها تغییر کرده و ترافیک جای خود را در میان زندگی شهرنشینان به خوبی باز کرده است؛ در حالی که به گفته کارشناسان سلامت، این نوع سبک زندگی اشتباه است.

بسیاری از کشور ها آسیب های ناشی از ترافیک در زندگی شهرنشینان را مورد مطالعه و بررسی قرار داده اند و برای پیشگیری، کنترل و افزایش تاب آوری در شهر ها برنامه های جامعی در نظر گرفته اند. به نظر می رسد شهر های بزرگی مانند تهران که با ترافیک های سنگین درگیر هستند به چنین مطالعاتی نیاز دارند.

ترافیک همچنین کیفیت خواب، کیفیت فعالیت های اجتماعی افراد و موارد دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد. یک استاد دانشگاه و پژوهشگر در حوزه تاب آوری شهری معتقد است آمار های بین المللی درباره کشور ما نشان می دهد که به لحاظ مشکلات روحی و روانی، از پرآسیب ترین کشور ها هستیم و به طور حتم بخشی از این موضوع به ترافیک ارتباط دارد.

از طرفی مقام های پلیس راهور نیز می گویند کاهش ترافیک علاوه بر سلامت اجتماعی و کاهش هزینه، می تواند در کاهش آلاینده ها نیز بسیار موثر باشد که فراهم شدن زمینه الکترونیکی شدن خدمات، می تواند به این امر کمک کند.

همچنین پلیس می گوید قانون هوای پاک از مترقی ترین قوانین است که فقط 10درصد آن اجرا شده و همین مساله مدیریت ترافیک، حوادث و آلودگی را مشکل کرده است.

به نظر می رسد درحال حاضر تنها راه برای جلوگیری از افزایش ترافیک در کلانشهر تهران جدی گرفتن اجرای قانون هوای پاک توسط دستگاه های مربوطه باشد؛ قانونی که متاسفانه در سال های گذشته چندان جدی گرفته نشد و نتیجه آن البته وارد شدن زیان های بسیار زیاد در زمینه های مختلف به سلامت، اقتصاد و روح و روان شهروندان تهرانی است.

منبع: دنیای خودرو 

هدر رفت میلیاردی وقت تهرانی ها

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هدر رفت میلیاردی وقت تهرانی ها" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هدر رفت میلیاردی وقت تهرانی ها"، کلیک کنید.