هشدار هواشناسی برای بارش های رگباری، گردوغبار و کاهش دما در خراسان رضوی

هشدار هواشناسی برای بارش های رگباری، گردوغبار و کاهش دما در خراسان رضوی

سیپکس/خراسان رضوی هواشناسی خراسان رضوی برای بارش های رگباری، گردوغبار و کاهش دما در سطح استان هشدار سطح زرد صادر کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است:

سامانه اول: 

بر اساس تحلیل نقشه های پیش یابی، از فردا سه شنبه 1403/02/18 استان خراسان رضوی تحت تاثیر سامانه ناپایدار جوی واقع خواهد شد. افزایش ابر، افزایش شدت وزش باد، وقوع بارشهای رگباری همراه با رعدوبرق با احتمال آبگرفتگی و همچنین کاهش دما پیامد فعالیت این سامانه در سطح استان است.بر اساس تحلیل مدل های هواشناسی این سامانه طی روزهای پایانی هفته تقویت خواهد شد. ضمنا با توجه به فعالیت سیستم احتمال تغییر و ارتقاء سطح هشدار هواشناسی وجود دارد.

توصیف سامانه و اثر مخاطره:

1- وقوع بارش های رگباری توام با رعدوبرق، وزش باد گاهی شدید، در نواحی مستعد بارش تگرگ، با احتمال آبگرفتگی، ایجاد روانآب و سیلابی شدن مسیل ها بویژه طی روز پنج شنبه هفته جاری.

2- تغییر گرادیان فشار هوا، افزایش شدت وزش باد گاهی شدید و بروز خسارت در سطح استان.

3- کاهش محسوس دمای حداکثر روزانه (بطور میانگین بین 10 تا 12 درجه سلسیوس) بویژه طی روز پنجشنبه جاری.

توصیه:

1. خودداری از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها.

2. خودداری از صعود به ارتفاعات و عملیات کوهنوردی همچنین اطمینان از استحکام سازه های موقت با توجه به وزش باد شدید

سامانه دوم: 

بر اساس تحلیل نقشه ها و مدل های پیش یابی، از بعدازظهر فردا سه شنبه با توجه به افزایش شدت وزش باد انتظار می رود شاهد رخداد گردوخاک و گردوغبار همچنین کاهش کیفیت هوا در سطح استان خراسان رضوی باشیم.

پیش بینی می شود که بیشترین شدت وزش باد و کاهش کیفیت هوا در ناحیه جنوب غرب، برخی از نواحی غربی همچنین نوار شمالی و نیمه شرقی استان حادث گردد.

توصیف سامانه و اثر مخاطره:

1- گسترش تغییرات گرادیان فشار هوا در سطح استان خراسان رضوی که موجب افزایش شدت وزش باد در نواحی بادخیز گاهی شدید با احتمال بروز خسارت و گردوخاک و همچنین کاهش کیفیت هوا خواهد گردید.

بر اساس تحلیل نقشه های هواشناسی انتظار می رود جهت جریانات جوی باعث انتقال ذرات گردوخاک و گردوغبار از نواحی بادخیز استان به سایر نواحی و کاهش کیفیت هوا در غالب نقاط استان گردد. بر این اساس در برخی از ساعات روزهای سه شنبه و چهارشنبه  کیفیت هوا در غالب نقاط استان در شرایط ناسالم قرار خواهد داشت.

توصیه:

1. عدم فعالیت های طولانی مدت خارج از منزل بویژه سالمندان، کودکان و افراد دارای شرایط و بیماری های خاص

2. استفاده از ماسک در فضای باز.

پایان خبر سیپکس 

هشدار هواشناسی برای بارش های رگباری، گردوغبار و کاهش دما در خراسان رضوی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار هواشناسی برای بارش های رگباری، گردوغبار و کاهش دما در خراسان رضوی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار هواشناسی برای بارش های رگباری، گردوغبار و کاهش دما در خراسان رضوی"، کلیک کنید.