هشدار هواشناسی به 13 استان برای سیلاب و آبگرفتگی

هشدار هواشناسی به 13 استان برای سیلاب و آبگرفتگی

به گزارش سیپکس ،سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد برای 13 استان طی امروز سه شنبه از احتمال وقوع آبگرفتگی، سیلاب، تگرگ و خسارت به محصولات کشاورزی خبر داد.

مهرد ر خبری نوشت: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی، امروز در برخی مناطق شمال غرب و استان های مرکزی قم، شمال اصفهان، زنجان، قزوین، شمال استان های تهران و البرز، دامنه های شمالی البرز در استان های مازندران و شرق گیلان، برخی مناطق شمال شرق و جنوب سیستان و بلوچستان افزایش ابر، رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی می شود.

فردا چهارشنبه علاوه بر مناطق ذکر شده در مناطقی از همدان و شرق کردستان رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی شده است.

روز پنجشنبه با گسترش بارش ها در استان های واقع در دامنه البرز مرکزی، شرقی و زاگرس مرکزی و جنوبی، شرق گیلان، غرب مازندران، بخش هایی از شمال شرق و همچنین نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار باران رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی می شود.

روز جمعه در ارتفاعات البرز مرکزی، بخش هایی از مرکز و جنوب شرق بارش روی می دهد. شنبه هفته آینده بارش ها در مناطقی از شمال غرب و جنوب شرق ادامه خواهد داشت و طی 5 روز آینده ریزش تگرگ در برخی مناطق مستعد، وزش باد شدید و گرد و خاک همراه با سامانه بارشی دور از انتظار نیست.

همچنین طی سه روز آینده در شمال شرق و نوار شرقی کشور به ویژه منطقه زابل، شرق، نواحی مرکزی ایران و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی و شرقی در برخی ساعات وزش باد شدید گاهی گرد و خاک پیش بینی می شود.

امروز خلیج فارس و تنگه هرمز و طی 5 روز آینده شرق دریای عمان مواج است.

هشدار زرد فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه 1403/03/18

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

سه شنبه 1403/03/15: غرب آذربایجان غربی، شرق گیلان، مازندران، قزوین، مرکزی، قم، شمال اصفهان، نیمه جنوبی زنجان، شمال همدان، ارتفاعات استان های البرز، سمنان، تهران و خراسان رضوی.

چهارشنبه 1403/03/16: آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، گیلان، مازندران، شمال اصفهان، ارتفاعات استان های سمنان و گلستان، جنوب سیستان و بلوچستان.

پنجشنبه 1403/03/17: آذربایجان شرقی، اردبیل، شرق آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، مرکزی، همدان، قزوین، البرز، تهران، قم، گیلان، مازندران، شمال اصفهان، ارتفاعات استان های سمنان و گلستان، جنوب سیستان و بلوچستان.

جمعه 1403/03/18: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات استان های زنجان، همدان، مرکزی، البرز، قزوین، تهران و کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آب گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، وزش باد نسبتاً شدید، صاعقه، احتمال تگرگ، لغزندگی بویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت طبیعت گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی بویژه در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

هشدار زرد افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان پایان: اوایل وقت سه شنبه 1403/03/15

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد در محدوده 22 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 1.5 متر در مناطق ساحلی و بویژه دور از ساحل.

سه شنبه 1403/03/15: غرب دریای عمان و مناطق دور از ساحل استان خوزستان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی به ویژه تردد شناورهای سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین، اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: منع شنا، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

233217

هشدار هواشناسی به 13 استان برای سیلاب و آبگرفتگی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار هواشناسی به 13 استان برای سیلاب و آبگرفتگی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار هواشناسی به 13 استان برای سیلاب و آبگرفتگی"، کلیک کنید.