هشدار هواشناسی درباره رگبار باران و طغیان رودخانه‌ها

هشدار هواشناسی درباره رگبار باران و طغیان رودخانه‌ها

آفتاب‌‌نیوز :

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی آورده است که رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ روز جمعه اول تیر، استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، شرق خراسان شمالی و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، مازندران و برای روز شنبه دوم تیر، استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، نیمه شمالی آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات در استانهای تهران، البرز، مازندران و شمال غربی سمنان دور از انتظار نیست.

این شرایط جوی روز یک‌شنبه سوم تیر نیمه جنوبی اردبیل، شمال آذربایجان غربی، شرق آذربایجان شرقی، دامنه و ارتفاعات سمنان را فرا خواهد گرفت.

از مخاطرات این شرایط جوی می‌توان به جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جادهای کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی اشاره کرد.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفرها بویژه بین شهری، عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی راهداری و سایر دستگاه‌‎های اجرایی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع توصیه می‌کند.

در ادامه سازمان هواشناسی با اشاره به تشدید گرادیان فشاری آورده است که وزش باد شدید و در مناطق مستعد توفان گرد و خاک روز جمعه اول تیر در شمال سیستان و بلوچستان و روز شنبه و یکشنبه دوم و سوم تیر در شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی دور از انتظار نیست.

از مخاطرات این شرایط جوی در مناطق مستعد توفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن درختان دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از کویرنوردی، عدم جابجایی با گلایدر، هواپیماهای سبک و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک و عبور و مرور خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از بادگیر در باغات و قیم برای نهال‌ها، بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی توصیه کرده است.

همچنین در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ با اشاره به ادامه فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری‌های محلی آورده است که رگبارباران، رعد و برق، وزش باد نسبتا شدید تا شدید موقت در نواحی مستعد گرد و خاک و احتمال تگرگ، روز جمعه اول تیر استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات استانهای گیلان، مازندران، گلستان، شمال زنجان، ارتفاعات استانهای سمنان و قزوین، روز شنبه دوم تیر آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، البرز، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، نیمه شمالی سمنان دور از انتظار نیست.

این شرایط جوی روز یکشنبه سوم تیر  استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، البرز، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی استانهای خراسان رضوی و سمنان، ارتفاعات تهران و روز دوشنبه چهارم تیر استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، قزوین، البرز، زنجان، دامنه و ارتفاعات استانهای تهران، سمنان فراهواهد گرفت.

از اثرات مخاطره احتمال آبگرفتگی محلی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، صاعقه، احتمال تگرگ، لغزندگی بویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی، وزش باد نسبتا شدید، در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی نسبت به عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی بویژه در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی دهانه پل‌ها، کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها، بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی توصیه کرده است.

در ادامه سازمان هواشناسی با اشاره به افزایش گرادیان فشاری آورده است که وزش باد نسبتا شدید تا شدید، در نواحی مستعد گرد و خاک روز جمعه اول تیر در خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، یزد، شمال اصفهان، جنوب و شرق سمنان، قزوین، جنوب استانهای تهران و البرز، زنجان، روز شنبه دوم تیر در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق کرمان، سمنان، یزد، نیمه شمالی اصفهان، کردستان، ایلام، قم، روز یکشنبه سوم تیر جنوب و شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، شمال و شرق اصفهان، سمنان، قم و روز دوشنبه چهارم تیر سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، سمنان، شمال و شرق اصفهان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، قم دور از انتظار نیست.

اثرات این مخاطره در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال به همراه دارد.

سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، عدم جابجایی با گلایدر و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها، بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی توصیه کرده است.

 

هشدار هواشناسی درباره رگبار باران و طغیان رودخانه‌ها

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار هواشناسی درباره رگبار باران و طغیان رودخانه‌ها" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار هواشناسی درباره رگبار باران و طغیان رودخانه‌ها"، کلیک کنید.