پایان خشکی چشم با لنز های تماسی زنده

پایان خشکی چشم با لنز های تماسی زنده

دانش پژوهان با استفاده از نوعی باکتری، شیوه نوینی برای درمان خشکی چشم مرتبط با لنز های تماسی ابداع کرده اند.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری سیپکس به نقل از ادونس ساینس نیوز، اگرچه لنز های تماسی برای بسیاری از افراد جایگزین جذاب و راحتی برای عینک است، اما معایبی نیز دارد. از آنجا که لنز های تماسی لایه اشکی چشم را مختل می کنند، موجب اصطکاک بین لنز و سطح چشم شده و خشکی چشم را در پی دارند. این یک مشکل رایج برای کاربران لنز تماسی است و در واقع، خشکی چشم دلیلی است که باعث می شود حدود 9 درصد ازکاربران، لنز های تماسی خود را کنار بگذارند.

«آرانزازو دل کامپو» «Aránzazu del Campo» مدیر علمی و مدیر عامل موسسه «INM-Leibniz» برای مواد جدید در آلمان می گوید: خشکی چشم مرتبط با لنز تماسی، موجب می شود افراد لنز را استفاده نکرده و یا زمان استفاده را محدود کنند؛ از این رو کاربر لنز تماسی باید به طور مداوم از قطره های چشمی برای احیای لایه مایع و روان کننده روی سطح لنز استفاده کند.

پژوهشگران اکنون به سرپرستی دل کامپو، کارخانه های زیستی باکتریایی را در لبه لنز های خود – روان کننده، تعبیه کرده اند. آنها این باکتری ها را به گونه ای مهندسی کردند تا به طور مداوم اسید هیالورونیک تولید کنند که یک روان کننده طبیعی است.

هیالورونیک اسید در حال حاضر در بسیاری از لنز های تماسی موجود در بازار استفاده می شود، زیرا نسبت به قطره های چشمی برای مدت طولانی تری از خشکی چشم جلوگیری می کند. گفته می شود قطره های چشمی تنها چند دقیقه می توانند رطوبت لازم را ایجاد کنند.

با این حال، لنز های دارای اسید هیالورونیک به اندازه کافی برای حل کامل خشکی چشم موثر نیستند. به گفته دل کامپو، تولیدکنندگان فقط می توانند مقدار کمی روان کننده را روی لنز اضافه کنند بنابراین تسکین ممکن است در بهترین حالت تنها چند ساعت طول بکشد و کاربران دوباره به استفاده از قطره چشمی نیاز پیدا کنند.

باکتری هایی که می توانند مخزن اسید هیالورونیک را دوباره پر کنند، راه حل ساده ای برای مشکل ارایه می دهند. به گفته مجریان این طرح، ماده روان کننده از باکتری ها به سطح لنز های تماسی پخش می شود.

دانشمندان می گویند خاصیت خود نوسازی سطح لنز تماسی با وجود پاکسازی مداوم روان کننده توسط مایع اشک، روانکاری دایمی را فراهم می کند. این امر نیاز به قطره چشم را از بین می برد و به کاربر اجازه می دهد تا لنز را به راحتی برای مدت زمان طولانی تری استفاده کند.

آنها در پژوهش خود از باکتری «Corynebacterium glutamicum» استفاده کردند که یک گونه بی ضرر است و به طور طبیعی در خاک یافت می شود. این باکتری سم تولید نمی کند و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) آن را ایمن معرفی کرده است.

این باکتری مدتهاست به دلیل توانایی اش در تولید اسید های آمینه مورد توجه قرار گرفته؛ در صنعت، برای تولید مواد اولیه برای طیف وسیعی از محصولات از طعم دهنده های غذایی گرفته تا ضد آفتاب استفاده می شود. همچنین برای تولید اسید های آمینه مورد نیاز صنایع پزشکی و دارویی، مهندسی شده است. 

دلیل انتخاب باکتری C. glutamicum برای این مطالعه، قابلیت مهندسی آن برای ترشح اسید هیالورونیک و همچنین عملکرد آن به عنوان مدلی برای گونه های مرتبط از جمله C. mastitidis است که باکتری پروبیوتیک و طبیعی ساکن میکروبیوم چشم انسان هستند.

در حالی که لنز های تماسی تجاری مقدار محدودی اسید هیالورونیک چشم را تامین می کنند C. glutamicum می تواند این روان کننده را تا زمانی که به مواد مغذی دسترسی داشته باشد، بسازد.

در این مطالعه، باکتری ها، مواد مغذی را از مایع اشک شبیه سازی شده به دست آوردند. در یک محصول تجاری، باکتری ها می توانند مواد مغذی را از اشک کاربر و محلول شبانه مراقبت از لنز تماسی دریافت کنند. محققان می گویند در آزمایش های آنها تولید اسید هیالورونیک و در نتیجه روان کاری برای هفته ها حفظ می شود.

هنگامی که تحقیقات بیشتر، ایمنی و راحتی لنز تماسی جدید را مشخص کرد، مانع نهایی، پذیرش مصرف کننده خواهد بود. در حالی که برخی ممکن است وضعیتی که به آن عادت دارند را ترجیح دهند برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که لنز تماسی خود روان شونده و زنده راه حلی برای یک مشکل آزاردهنده است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

پایان خشکی چشم با لنز های تماسی زنده

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایان خشکی چشم با لنز های تماسی زنده" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایان خشکی چشم با لنز های تماسی زنده"، کلیک کنید.